Społeczne

Harmonogram harmonogramem a rzeczywistość rzeczywistością. 14 kwietnia planowano pierwotnie zakończyć prace na Głównym Rynku i ul. Kanonickiej. Jaki jest aktualny stan rewitalizacji?

2023-04-14 12:00:00 red

14 kwietnia, według pierwszego harmonogramu, który przedstawił mediom i przedsiębiorcom w maju 2022 roku prezydent Krystian Kinastowski wraz z przedstawicielem wykonawcy, miała zakończyć się rewitalizacja Głównego Rynku i ul. Kanonickiej. Termin zakończenia remontu został jednak przedłużony do 30 czerwca. Jak aktualnie wyglądają prowadzone prace?

zdjęcie ilustracyjne/fot. MW/ zdjęcie wykonane 6 kwietnia 2023 roku
zdjęcie ilustracyjne/fot. MW/ zdjęcie wykonane 6 kwietnia 2023 roku

- Harmonogram jest przyjmowany na początku realizacji inwestycji i zakładamy, że będzie realizowany bez problemów. Natomiast drobne przesunięcia są możliwe. Zakończenie prac jest założone na marzec 2023 roku – tak mówił prezydent Krystian Kinastowski na spotkaniu w maju 2022 roku restauratorom i przedsiębiorcom oraz przedstawicielom mediów.

Na spotkaniu przedstawiono poniższy harmonogram. Według niego prace mają zakończyć się z końcem marca 2023 roku. Pierwsze dwa tygodnie kwietnia miały być zabezpieczone na dodatkowe prace kosmetyczne.

Faktyczne prace rozpoczęły się 1 czerwca 2022 roku. Euforia związana z bezproblemowym remontem trwała chwilę, ponieważ już kilka dni później wstrzymano prace ze względu na odkopanie murów.

W tym momencie warto wrócić do spotkania, na którym przedstawiono harmonogram. Jeden z uczestników spotkania w ratuszu z przedsiębiorcami oraz dziennikarzami zapytał - A co w przypadku kiedy znajdziemy nowe zabytki takie jak rząpia?

Na to prezydent Krystian Kinastowski odpowiedział - Myślę, że my takich tutaj sytuacji będziemy unikać, ponieważ nie kopiemy głęboko, nie ma tego typu prac żeby takie głębokie doły kopać. Tereny na których Państwo będą prowadzić wykopy są generalnie zbadane i nie zakładamy, że tu cokolwiek się znajdzie.

Po odkryciu murów i wstrzymaniu prac dopytaliśmy rzecznika prasowego Urzędu Miasta o to - Czy Miasto zakładało lub miało wcześniej wiedzę czy też dokumenty, że w części południowo-wschodniej (od strony ul. św. Stanisława i ul. Rzeźniczej) znajdują się obiekty archeologiczne, które mogą wstrzymać rewitalizację i zmienić harmonogram prac?

- Miasto Kalisz nie posiadało wcześniej informacji o możliwych znaleziskach w rejonie wykopów, które mogą mieć wpływ na realizację robót budowlanych – odpowiada Katarzyna Ciupek rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kaliszu.

W połowie lipca 2022 roku Urząd Miasta utrzymywał, że termin końcowy, czyli koniec marca jest niezagrożony – Zmiany w harmonogramie inwestycji dotyczyły jedynie kolejności prac. Termin zakończenia robót pozostał niezmieniony – informowała nas Katarzyna Ciupek. Według umowy zakończenie budowy ma zakończyć się 14 kwietnia.

Stosunkowo spokojnie na budowie było do połowy października 2022 roku. Pod koniec tego miesiąca pojawiła się informacja o problemach finansowych wykonawcy inwestycji - firmy ETP S.A., jednak ta sytuacja miała nie wpływać na jakość i tempo prac w Kaliszu. Jeszcze pod koniec grudnia 2022 r. prezydent Krystian Kinastowski pytany o to czy prace zostaną zakończone do 14 kwietnia odpowiadał - W tej chwili jest za wcześnie aby mówić, że te roboty się przeciągną ponieważ nie wiemy jak długo będziemy wyłączeni przez ujemne temperatury. Zakładamy, że ten termin kwietniowy zostanie utrzymany. Jeżeli będą jakieś przesunięcia to chcielibyśmy żeby płyta mimo wszystko była możliwa do udostępnienia.

Jednak nie wszystko poszło tak jak przewidywano. Na początku lutego 2023 roku ściągnięto fragment nowej nawierzchni z placu Głównego Rynku, ponieważ został on założony… tymczasowo - Ściągany jest odcinek próbny tłumaczyła w lutym 2023 roku rzecznik UM w Kaliszu - Przy każdej większej inwestycji jest tak, że jest położony pewien odcinek na próbę, żeby ocenił to przede wszystkim projektant. Jeżeli są jakieś uwagi to ten odcinek jest wtedy demontowany i tak też dzieje się w tym momencie. Potem zostanie ułożony ponownie – dodaje.

Kilka dni później (10 lutego 2023 roku) prezydent Krystian Kinastowski poinformował, że według aneksu do umowy termin zakończenia rewitalizacji Głównego Rynku i ul. Kanonickiej został wydłużony do 30 czerwca 2023 r..

Dziś, w dniu publikacji artykułu 14 kwietnia 2023 roku, czyli terminie w którym pierwotnie miała zakończyć się inwestycja zapytaliśmy Kancelarię Prezydenta Miasta o to jak wygląda sytuacja na placu budowy?

- Odpowiadając na pytanie dotyczące aktualnego stanu rewitalizacji Głównego Rynku i ulicy Kanonickiej w Kaliszu informuję, że dotąd wykonano znaczną część infrastruktury podziemnej, w tym instalacji nowego oświetlenia ulicznego, kanalizacji deszczowej oraz wodociągowej na Głównym Rynku i ulicy Kanonickiej – informuje Juliusz Kowalczyk z Kancelarii Prezydenta Miasta - Obecnie trwają prace związane z zakryciem zabytkowej rząpi na Głównym Rynku oraz układaniem nowej nawierzchni placu. Wykonywane są również prace związane z iluminacją budynku Ratusza w nawierzchni – dodaje.

Zdjęcie z drona wykonane 19 marca 2023 roku/fot. Przemo Dron Photo

fot. MW/zdjęcie wykonane 8 lutego

fot. MW/zdjęcie wykonane 14 kwietnia

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować