Społeczne

Pracownicy podczas wykopów natrafili na znalezisko! Remont na Głównym Rynku wstrzymany!

2022-06-06 13:49:37 redakcja

6 czerwca zostały wstrzymane prace remontowe na kaliskim rynku. Przyczyną jest odkrycie znaleziska, które musi zostać zbadane. Wykonawca tymczasowo schodzi z terenu budowy. 

fot. MW
fot. MW

31 maja w ramach rewitalizacji serca miasta rozpoczęły się roboty budowlane na Głównym Rynku w Kaliszu. Pracami objęta została nawierzchnia po stronie wschodniej – na odcinku pomiędzy ul. Rzeźniczą a ul. Mariańską.

Koparki rozpoczęły zrywanie starych płyt i prowadziły wykopy. Niestety 6 czerwca remont został wstrzymany ze względu na znaleziony przez pracowników obiekt. Maszyny zjeżdżają obecnie z placu budowy.

Mariusz Przewoźnik kierownik budowy poinformował nas, że wszystkie informacje przekazał Urzędowi Miasta. Próbujemy ustalić u rzecznika prasowego UM w Kaliszu, co zostało znalezione i na jak długo zatrzymane zostały prace.
 
Rąbka "tajemnicy" uchylił nam archeolog Leszek Ziąbka.
 
- Przeprowadzone zostaną jutro prace ziemne inwentaryzacyjno-archeologiczne. Prawdopodobnie odkryte zostały fundamenty odwachu lub kamienicy. To będzie sprawdzane - mówi nam archeolog Leszek Ziąbka. 
 
Prace te mogą potrwać 1 lub 2 dni. - Trzeba oczyścić, zainwentaryzować, zrobić dokumentacje fotograficzną-rysunkową - dodaje Leszek Ziąbka. 
 

Tak sprawę wyjaśnia Urząd Miasta Kalisza

Prace na Głównym Rynku trwają

Podczas prac ziemnych na terenie Głównego Rynku w Kaliszu ujawniono elementy wymagające inwentaryzacji i opisania przez służby archeologiczne sprawujące nadzór nad inwestycją.

Nadzór taki ze strony inwestora pełni osoba z odpowiednimi uprawnieniami, która w zakresie podejmowanych decyzji podlega wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków.

Ze względu na charakter miejsca, w którym prowadzone są prace budowlane, brano pod uwagę możliwość pojawienia się takich elementów. Harmonogram prac uwzględnia tego typu sytuacje.

Rewitalizacja Głównego Rynku, a więc serca najstarszego z polskich miast, jest prowadzona z poszanowaniem dla wszelkich elementów dokumentujących jego dzieje.

 

Prezydent Krystian Kinastowski nie brał pod uwagę takiego scenariusza?

A co w przypadku kiedy znajdziemy nowe zabytki takie jak rząpia? Zadał pytanie jeden z uczestników spotkania w ratuszu z przedsiębiorcami oraz dziennikarzami - 17 maja 2022 roku.

- Myślę, że my takich tutaj sytuacji będziemy unikać, ponieważ nie kopiemy głęboko, nie ma tego typu prac żeby takie głębokie doły kopać. Tereny na których Państwo będą prowadzić wykopy są generalnie zbadane i nie zakładamy, że tu cokolwiek się znajdzie – mówił wtedy prezydent Krystian Kinastowski.

A jeżeli? dopytywał - To będziemy reagować – odpowiadał prezydent Kinastowski.

Na sam koniec tego wątku prezydent Kinastowski powiedział - Zakładamy, że żadnych sytuacji takich drastycznych nie będzie. Wierzymy w to że tutaj jest dobra firma i że będzie to wszystko sprawnie przeprowadzone.

 
 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować