Punkty za finanse i zarządzanie

2010-07-22 08:15:45 Joanna Marciniak, Urząd Miejski Kalisza

Wyniki rankingu, zorganizowanego po raz dwunasty przez „Rzeczpospolitą” na najlepsze polskie samorządy lokalne, dostępne są we wczorajszym wydaniu dziennika. Ranking wygrał już po raz kolejny Poznań, wśród miast na prawach powiatu Kalisz uplasował się na 15 miejscu.

Aga
Aga
W rankingu analizowane samorządy podzielono na: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Ranking Rzeczpospolitej szereguje gminy i miasta według z góry przyjętych założeń i kryteriów.
- Sporządzając ranking, chcieliśmy – tak jak w poprzednich latach uhonorować samorządy, które najbardziej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia – czytamy w dzisiejszym wydaniu.
Sposób wyboru najlepszych samorządów Rzeczpospolitej zatwierdzała niezależna kapituła, w skład której weszli przedstawiciele instytucji i środowisk od lat współpracujący z samorządami. Kapituła co roku omawia kryteria oceny miast i gmin stosowane zarówno podczas pierwszego etapu selekcji, gdy analizowano dane z Ministerstwa Finansów, jak i drugiego, gdy oceniane były odpowiedzi samorządów na ankiety przesyłane przez redakcję.
Oceniana jest sytuacja finansowa samorządów, zarządzanie miastami i gminami oraz wykorzystanie środków unijnych. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, w kategorii miast na prawach powiatu zwyciężył Poznań, zdobywając 73,51 punktów. Kalisz awansował z miejsca 17 na 15, uzyskując 58,65 pkt.
Jak donosi „Rzeczpospolita” zeszły rok pod wieloma względami był dla samorządów wyjątkowo trudny. Dużo niższe, niż planowano wpływy do budżetów osłabiły sytuację finansową samorządów, która decyduje o rozwoju lokalnym, w tej kategorii Kalisz otrzymał 31,09 punktów. Dla porównania stolica Wielkopolski otrzymała 36,59, Wrocław 31,55 a Kraków 29,55 punktów.
W kwestii zarządzania miastem Kalisz zdobył również bardzo dobrą ocenę. Uzyskując 27,56 pkt. w klasyfikacji wyprzedziliśmy między innymi Toruń, który uzyskał 24,15 pkt, Bydgoszcz (25,26 pkt.) czy Leszno ( 23,41).
Na dobrej pozycji w kategorii gminy miejskie i miejsko – wiejskie, uplasował się nasz sąsiad, Ostrów Wielkopolski, który zajął 18 miejsce (w ubiegłym roku 7), uzyskując 52,57 punktów.
- W Polsce robionych jest wiele rankingów, jak się wydaje, ten w „Rzeczpospolitej” jest najbardziej wiarygodny i miarodajny. Kalisz jest oceniany w kategorii miast na prawach powiatu, a to oznacza, że rywalizujemy z największymi polskimi metropoliami jak Wrocław, Poznań czy Kraków. Te ośrodki mają o wiele większe możliwości rozwoju, chociażby w oparciu o środki unijne, dlatego w rywalizacji z nimi jesteśmy trochę na straconej pozycji. Spośród 67 polskich miast na prawach powiatu, Kalisz jest 15. Jesteśmy zadowoleni z miejsca w tegorocznej klasyfikacji, z roku na rok poprawiamy swoją pozycję - komentuje Janusz Pęcherz, prezydent Miasta Kalisza.
J. Marciniak

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować