Motoryzacja

Czy to najbezpieczniejszy samochód na świecie? Premiera nowego Volvo EX90 w Kaliszu!

2024-05-17 14:00:00 redakcja@calisia.pl

13 maja, w pięknych i słonecznych okolicznościach urokliwego Parku Miejskiego, oficjalnie światło dzienne ujrzał nowy elektryczny model Volvo EX90. To 7-miejscowy SUV klasy premium, który stawia przede wszystkim na bezpieczeństwo. Czym nas zaskoczy nowy EX i co w sobie kryje?

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Nowy EX90 ujrzał światło dzienne i to dosłownie, bo mogliśmy mu się przyjrzeć nie w salonowych pomieszczeniach, a w plenerze, przy Restauracji KTW, u wejścia do zabytkowego Parku Miejskiego. Marka Volvo swoim podejściem i filozofią motoryzacji, która ma pomóc nam zwolnić, odetchnąć, usłyszeć i spojrzeć na otaczający nas świat, a także być bardziej eko, zdecydowanie wpisuje się w taki klimat. 

Prezentacja Volvo EX90 w Restauracji KTW. WIDEO

Jeszcze w lutym 2024 roku przywitaliśmy uroczyście Volvo EX30 (O premierze modelu: TUTAJ) a dziś mamy dużo większego zawodnika, jeszcze bardziej bezpiecznego i z większym zasięgiem - Volvo EX90. Czym nas zaskoczy nowy EX i co w sobie kryje?

- To największy, najbardziej zelektryfikowany samochód w naszej gamie, który będzie dominował na rynku przede wszystkim bezpieczeństwem. Volvo za punkt honoru postawiło sobie uczynienie z tego samochodu najbardziej bezpiecznego na świecie - mówił Norbert Kruziński, doradca ds. sprzedaży Volvo Car Kalisz. - Ten samochód wykrywa nas już z 250 m. Odbywa się to dzięki technologii LiDAR, czyli laseru w technologii 3D, umieszczonego w górnej części samochodu.

To nowy, w pełni elektryczny – 7-miejscowy SUV klasy premium, otwierający nową erę podejścia do bezpieczeństwa. Sylwetkę samochodu wzbogacił umieszczony na skraju przedniej szyby i krawędzi dachu schowany pod wybrzuszeniem radar typu LiDAR. Obsługiwany przez komputer z technologią NVIDIA Drive o wydajności 254 teraflopów, zapewnia rozbudowane monitorowanie otoczenia wokół pojazdu w celu wykrywania przeszkód i zapobiegania wypadkom w odległości do 250 metrów przed samochodem. W połączeniu z innymi 6 radarami, 8 kamerami i 16 czujnikami ultradźwiękowymi, Volvo EX90 określone zostało przez producenta jako najbezpieczniejszy samochód na świecie. Samochód w swoim wyposażeniu posada funkcję skanowania zachowania gałek ocznych kierowcy w celu wykrycia zmęczenia (i zagrożenia zaśnięciem) lub możliwości zasłabnięcia. W przypadku wykrycia takich niebezpieczeństw albo po wykryciu zaśnięcia lub zasłabnięcia, samochód samodzielnie zjedzie z drogi, zatrzyma się i wezwie pomoc

Volvo EX90 może przejechać do 600 km na jednym ładowaniu, nie emitując spalin, i umożliwia ładowanie dwukierunkowe. Samochód można naładować w 30 minut od 10 do 80 procent, na jednym postoju na stacji. Poza tym zapewnia dynamikę jazdy i imponujące osiągi, których nie powstydzi się samochód sportowy. Od 0 do 100 km/h przyspiesza w niespełna 5 sekund!

Deskę rozdzielczą zdominowały dwa ekrany, z czego pierwszy o prostokątnym, podłużnym kształcie umieszczono przed kierownicą, z kolei drugi, pionowy o przekątnej 14,5 cala zdominował konsolę centralną. Dotykowy wyświetlacz przejął sterowanie większością funkcji samochodu, obsługując wbudowany system Google, łączność 5G, nawigację czy usługi Apple CarPlay lub Android Auto. 

Kabina pasażerska utrzymana została w cyfrowo-minimalistycznej estetyce, do której wykonania zastosowano m.in. organiczną wełnę, sztuczną skórę, aluminium czy komponenty wykonane z korków winiarskich lub przetworzonych elementów drewnianych. Inspirowane skandynawskim salonem wnętrze EX90 jest nowoczesne, luksusowe i minimalistyczne, a jednocześnie przytulne dzięki wysokiej jakości tapicerce z mieszanki wełny lub materiału Nordico.

EX90 to samochód 7-osobowy oferujący przestrzeń w trzech rzędach siedzeń. Jest dużo miejsca na nogi, ergonomia i komfort.

- Ten model jest największym egzemplarzem Volvo. Mimo swoich gabarytów, na najmniejszy wskaźnik aerodynamiki - mówi Norbert Kruziński, doradca ds. sprzedaży Volvo Car Kalisz. - Samochód jest zaprojektowany na 7 miejsc więc z powodzeniem może zastępować mini vany.

Do budowy pojazdu wykorzystane zostało aluminium i stal, przy których pozyskiwaniu położono nacisk na surowce z recyklingu. Projektując nadwozie zwrócono uwagę na optymalne parametry aerodynamiczne, nadając optymalny kształt panelom nadwozia, a także decydując się na chowane klamki oraz aerodynamiczne nakładki na alufelgi. W rezultacie, masywny SUV charakteryzuje bardzo niskim współczynnikiem oporu powietrza.

- Wszystkie elementy karoserii zostały przepłaszczone i tak zaprojektowane, żeby uzyskać jak najmniejszy wskaźnik aerodynamiki. Po raz pierwszy w gamie Volvo pojawiły się automatycznie chowane klamki - mówił Norbert Kruziński. 

O nowym Volvo EX90 przeczytacie: https://www.volvocars.com/pl/cars/ex90-electric/

 
Zobacz i przetestuj nowe Volvo osobiście w Salonie Volvo w Kaliszu

Volvo Car Kalisz

Kalisz, ul. Wrocławska 2

+48 726 066 600

Godziny otwarcia Salonu:

Poniedziałek - Piątek 08:00‑18:00

Sobota 08:00-14:00

https://volvocarkalisz.volvocars-partner.pl/

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować