Społeczne

Pożegnaliśmy Arkadiusza Pacholskiego - pisarza, aktywistę, wizjonera i przyjaciela

2021-01-16 12:28:25 redakcja@calisia.pl

W sobotę odbył się pogrzeb Arkadiusza Pacholskiego, kaliskiego pisarza, historyka i aktywisty miejskiego. Msza św. żałobna została odprawiona w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, a prochy spoczęły na Cmentarzu Tynieckim przy ul. Łódzkiej.

fot. MW
fot. MW

Arkadiusz Pacholski był historykiem, dziennikarzem, pisarzem, bibliotekarzem, radnym Rady Miasta Kalisza III kadencji. Był także aktywistą miejskim, animatorem kultury i propagatorem literatury. Był częścią naszego miasta. Nie każdy zgadzał się z jego wizją Kalisza, ale każdy wiedział, że tacy ludzie są potrzebni, żeby cokolwiek się zmieniło. Bronił pieszych i rowerzystów, zabierał głos kiedy dochodziło do tragicznych wypadków, wskazywał błędy i problemy infrastruktury drogowej.

Tworzył eseje, szkice i recenzje w wielu cenionych pismach literackich. Często publikował również na naszym portalu. Pisał także opowiadania i powieści - akcja tej najsłynniejszej, Niemry, dzieje się w Kaliszu. Za swoją twórczość zdobył szereg nagród m.in. Nagrodę Literacką Fundacji Kościelskich w 1999 roku. Był aktywistą miejskim, animatorem kultury i propagatorem literatury, twórcą cyklu spotkań Salon Literacki. W ostatnim czasie zawodowo związany z Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Asnyka.

- Nie tak miało być Arku. Miałeś jeszcze przez wiele lat jeździć rowerem po Kaliszu. Miałeś dowozić książki do czytelników, bo ta cenna akcja była Twoim pomysłem. Mieliśmy zorganizować jeszcze wiele spotkań literackich. Miałeś załatwić wszystkie niezbędne dokumenty urzędowe, które pozwoliłyby na postawienie stojaków rowerowych przy wszystkich bibliotecznych filiach. Mieliśmy wiosna ogłosić, że Biblioteka – jak żadna inna instytucja jest przyjazna cyklistom - wspominał Arkadiusza Pacholskiego podczas mszy pogrzebowej dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Robert Kuciński – Twoja przedwczesna śmierć dla nas wszystkich jest szokiem. Niby wiemy, że życie jest kruche, ale jeśli człowiek w pełni sił, snujący wiele planów, będący aktywny na wielu polach nagle odchodzi to jest jak uderzenie obuchem w głowę – dodał.

Anna Tabaka odczytała artykuł Beaty Majchrzak, który również publikowaliśmy na łamach naszego portalu - „Z Salonu Literackiego na salony wieczności… Pamięci pisarza Arkadiusza Pacholskiego (1964-2021)”

Życie, twórczość i aktywność Arkadiusza wspomnieliśmy również w oddzielnym artykule - „Arkadiusz Pacholski i jego pomysły na Kalisz. Ostatnie pożegnanie i wspomnienie aktywisty oraz wizjonera”

Od redakcji:

Żegnaj Arku. Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci i sercach. Byłeś i pozostaniesz częścią naszej małej społeczności. To Ty konsekwentnie zwracałeś uwagę na światowe trendy zarządzania przestrzenią miejską i punktowałeś ich nieobecność w Kaliszu. Dzięki Twoim Salonom Literackim my i nasi Czytelnicy mogliśmy zbliżyć się do literatury. Twoja niechęć do ruchu samochodowego w mieście mogła wielu wydawać się dziwna, ale była konsekwentnym rozwinięciem wyznawanych przez Ciebie idei "miasta dla mieszkańców". Zawsze podziwialiśmy Twoje umiłowanie ekologii i wychowawczy wpływ na młode pokolenia.  Mamy szczerą nadzieję, że Twoje słowa nie przeminą wraz z Tobą i spowodują, że wielu z nas zastanowi się nad tym, co chciałeś nam przekazać.

Aby uczcić Pamięć Arkadiusza Pacholskiego -  stworzyliśmy na portalu Calisia.pl jego Profil , do którego są przypisane prawie wszystkie,  stworzone przez niego artykuły i felietony u nas opublikowane. Profil oraz  artykuły możecie Państwo zobaczyć  TUTAJ.

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ