Społeczne

Arkadiusz Pacholski i jego pomysły na Kalisz. Ostatnie pożegnanie i wspomnienie aktywisty oraz wizjonera

2021-01-16 10:00:00 redakcja

Kalisz pełen zieleni oraz przestrzeni dla pieszych i rowerzystów, bezpieczeństwo mieszkańców poruszających się na co dzień po ulicach, rozwój infrastruktury dla cyklistów - to jedne z wielu pomysłów i planów jakie chciał wcielić w życie Arkadiusz Pacholski - pisarz, historyk, aktywista miejski. Zmarł 11 stycznia 2021 roku, w wieku 56 lat. Dziś wspominamy kilka wybranych artykułów, które najlepiej obrazują jak bardzo na sercu miał dobro Kalisza, w którym mieszkał.  

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Nie każdy zgadzał się z jego wizją miasta, ale każdy wiedział, że tacy ludzie są potrzebni, żeby cokolwiek się zmieniło. Bronił pieszych i rowerzystów, zabierał głos kiedy dochodziło do tragicznych wypadków, wskazywał błędy i problemy infrastruktury drogowej. Nie lubił samochodów i sam z nich nie korzystał. Dlatego widział Kalisz bez ich udziału. Sam przemierzał kaliskie ulice jednośladem. - https://calisia.pl/stronniczo-i-nierzetelnie-o-sytuacji-na-srodmiejskiej-arkadiusz-pacholski,3357, https://calisia.pl/jeszcze-wiecej-aut-w-kaliszu,3458

Arkadiusz Pacholski był jednym z laureatów Międzynarodowego Biennale Architektury, które odbyło się w Krakowie w 2015 roku. Pisarz i kaliski aktywista miejski otrzymał II Nagrodę  w kategorii wykłady - za prelekcję „Zmysły dotyku, wzroku i słuchu najlepszymi projektantami nowoczesnego chodnika”. W kategorii tej o laur ubiegało się 44 prelegentów z kilku kontynentów - https://calisia.pl/architekci-nagradzaja-pacholskiego,14030

Arkadiusz mocno zaangażowany był w kaliską kulturę. Działał w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, w Archiwum Państwowym, w Miejskiej Bibliotece Publicznej a także w Domu Sąsiedzkim. - Od 2013 r. współpracował z naszym Archiwum, realizując na nasze zlecenie wszystkie nagrania w ramach Kaliskiego Archiwum Filmowego. Dzięki Niemu udało się ocalić od zapomnienia wspomnienia kilkudziesięciu świadków okupacji hitlerowskiej i obserwatorów życia codziennego w PRL. Cześć jego Pamięci - pisze Archiwum Państwowe w Kaliszu.

- Wśród barwnych osobowości Kalisza Arkadiusza Pacholskiego wyróżniała wyjątkowa swoboda poruszania się w Ogrodzie Sztuk, w którym wrażliwości na świat artystów, towarzyszyła potrzeba zaangażowania w problemy kulturalne i społeczne. Arkadiusz Pacholski był odważnym i bezkompromisowym animatorem zmiany, miał wizję Zielonego Kalisza pełnego rowerów i artystycznych miejsc z klimatem… - pisze Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu.

Był organizatorem Salonu Literackiego i spotkań dotyczących książek oraz autorów. Spotkał się m.in. z Patrycją Wieczorkiewicz, współautorka książki „Gwałt polski” - https://calisia.pl/salon-literacki-gwalt-po-polsku,48568, czy Janem Grabowskim, który przyjechał do Kalisza z książką Na posterunku. Udział polskiej policji granatowej i kryminalnej w zagładzie Żydów - https://calisia.pl/jan-grabowski-gosciem-salonu-literackiego,47382

Brał też udział w projekcie Biblioteki Miejskiej "Tom w Dom", którego był pomysłodawcą. W czasie pandemii, na rowerze, osobiście rozwoził książki do osób, które nie mogły opuszczać domu - https://calisia.pl/bibliotekarze-na-rowerach-dostarcza-ksiazki-do-domu-3-sierpnia-rusza-akcja-tom-w-dom,46051

 

W 2016 roku, wraz z artystą malarzem - Michałem Mąką zrealizował projekt „Sztuka w oknie”. Na szarych budynkach, pustostanach w mieście, przeznaczonych już do rozbiórki powstały ciekawe prace. Na ul. Jabłkowskiego pojawiły się portrety mieszkańców tej dzielnicy. https://calisia.pl/powstaja-murale-na-jablkowskiego,10964

Często brał udział w protestach na rzecz mniejszości - Kaliskim Marszu Równości czy innych manifestacjach LGBT. - https://calisia.pl/teczowa-flaga-staje-sie-w-tym-kraju-symbolem-nie-tylko-osob-lgbt-ale-w-ogole-symbolem-wolnosci-zdjecia-wideo,46238, https://calisia.pl/kochaj-i-daj-innym-kochac-kaliszanie-pokazali-dzis-wsparcie-dla-osob-lgbt-zdjecia,45333

Arkadiusz wierzył, że Kalisz może stać się jak Paryż, tylko wymaga to trochę wysiłku. - Wziąwszy głęboki oddech, powiedziałem pani z ratusza, że dopóki my, mieszkańcy Kalisza, nie będziemy wierzyć, że Kalisz może być jak Paryż, dopóki nie będziemy chcieli, aby takim był i dopóki nie zaczniemy się starać, by go w Paryż zmienić, że dopóki nie ujrzymy w nim naszego małego Paryża i dopóki nie będziemy go urządzać z takim pietyzmem i gustem, z jakim urządzają swoje miasto Paryżanie, dopóty pozostanie on tym przygnębiającym, smutnym, siermiężnym Kaliszewem, jakim jest dzisiaj - pisał w jednym z felietonów. https://calisia.pl/kalisz-jak-paryz,44735

Wiele osób wypowiada się o Arkadiuszu Pacholskim z niezwykłym szacunkiem dla jego twórczości  pisarskiej, a także działalności na rzecz miasta. 

Niezwykle obrazowo podsumował zmarłego artystę i aktywistę - Maciej Błachowicz na swoim profilu Facebookowym - Być może, tak jak każdy człowiek nieprzeciętny, nie należał do ludzi łatwych i łatwo nawiązujących kontakty. Rekompensował to swoją wiedzą i przemyśleniami – niektóre z tych przemyśleń, wypowiedziane publicznie zaskakiwały umiejętnością powiedzenia tego, co w problemie najważniejsze.

Zmarł Arek Pacholski. Myślę, że ta przedwczesna śmierć poruszyła wiele osób. Dla mnie Arek w mniejszym stopniu był...

Opublikowany przez Macieja Błachowicza Poniedziałek, 11 stycznia 2021

 

Arkadiusz Pacholski publikował także swoje teksty na portalu Calisia.pl  Wszystkie zawsze były ważne i pilne do natychmiastowej publikacji, przysłał i sprawdzał czy treść i zdjęcia są dobrze ułożone. Artykuły nigdy nie pozostawały bez echa - często wzbudzały kontrowersje i wywoływały burze komentarzy. Poruszane przez niego tematy zawsze coś wnosiły do życia społeczności miasta.  Arek zawsze pisał i mówił to, co myślał. Wierzył, że zmieni świat i myślenie ludzi. 

Aby uczcić Pamięć Arkadiusza Pacholskiego -   stworzyliśmy na portalu Calisia.pl jego Profil , do którego są przypisane prawie wszystkie,  stworzone przez niego artykuły i felietony u nas opublikowane. Profil oraz  artykuły możecie Państwo zobaczyć  TUTAJ.

Relacja z obrzędu pogrzebowego opublikowaliśmy - TUTAJ.

 

Arkadiusz Pacholski - historyk, dziennikarz, pisarz, bibliotekarz, radny Rady Miasta Kalisza III kadencji. Tworzył eseje, szkice i recenzje w wielu cenionych pismach literackich. Pisał także opowiadania i powieści - akcja tej najsłynniejszej, Niemry, dzieje się w Kaliszu. Za swoją twórczość zdobył szereg nagród m.in. Nagrodę Literacką Fundacji Kościelskich w 1999 roku. Był aktywistą miejskim, animatorem kultury i propagatorem literatury, twórcą cyklu spotkań Salon Literacki. W ostatnim czasie zawodowo związany z Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Asnyka.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ