Kultura

Wystawa Alicji Bielawskiej i Teresy Starzec zainaugurowana w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina

2024-04-26 22:14:46 Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

W czwartek 25. kwietnia 2024 r. w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina odbył się wernisaż „Ćwiczeń z uważności”. Wystawa Alicji Bielawskiej i Teresy Starzec została zainaugurowana w obecności samych artystek i kuratorki - Pauliny Olszewskiej, która podkreśliła, że wystawa jest rozmową pomiędzy dwoma artystkami będącymi w relacji rodzinnej matka-córka.

fot. Jakub Seydak
fot. Jakub Seydak

Teresa Starzec (ur. 1952 r.) jest artystką pracującą z medium malarstwa i rysunku, Alicja Bielawska (ur. 1980 r.) z kolei sięga po formy przestrzenne, wykorzystując w nich tkaninę i ceramikę. Wystawa koncentruje się na tych momentach, w których ich praktyka się styka i odnajduje zagadnienia, która są im wspólne.

Realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa dzięki środkom uzyskanym w Ogólnopolskim Programie Dotacyjnym Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Projekt wystawy Alicji Bielawskiej i Teresy Starzec „Ćwiczenia z uważności” oraz towarzyszącego jej programu edukacyjno-animacyjnego został nagrodzony i uzyskał rekomendację w tegorocznej edycji konkursu, odbywającego się pod hasłem: „Sztuka ma znaczenie”.

Podczas otwarcia byli obecni przedstawiciele Fundacji Artystyczna Podróż Hestii: Pani Karolina Greś - kierująca programem dotacyjnym, Pani Magdalena Kąkolewska - doradca Fundacji, Pan Marek Wasilewicz - koordynator projektu oraz Pan Michał Janowski z zespołu kreatywnego.

Ukoronowaniem wernisażu było tradycyjne oprowadzanie dla publiczności, które tym razem przybrało formę spaceru-rozmowy kuratorki projektu – Pauliny Olszewskiej z twórczyniami: Teresą Starzec i Alicją Bielawską.

Wystawa potrwa do 24 maja 2024 roku. Projektowi „Ćwiczenia z uważności” towarzyszy bogaty program edukacyjny, którego założeniem podobnie jak i całej wystawy, jest kształtowanie wrażliwości na otaczającą rzeczywistość, inne osoby i świat przyrody. Program edukacyjny jest skierowany do różnych grup wiekowych (dzieci, osób nastoletnich, dorosłych, seniorów) oraz grup z różnego rodzaju potrzebami (m.in. osoby z niepełnosprawnością ruchową, osoby niepełnosprawnością wzroku). W jego ramach odbędzie się aż siedem spotkań warsztatowych z edukatorkami i edukatorami, którzy znają potrzeby różnych grup społecznych i którzy budują od lat lokalne więzy społeczne. Wśród nich znajdą się: Natalia Czarcińska, Marta Dutka, Ewa Kopeć, Anna Linkowska oraz Jarosław Napora.  Dwa z tych spotkań - na rozpoczęcie i zakończenie całego projektu - poprowadzą też same artystki: Alicja Bielawska i Teresa Starzec. Harmonogram warsztatów jest dostępny na stronie Galerii. 

Producentem wystawy jest Galeria Sztuki im. Jana Tarasina – Instytucja Kultury Miasta Kalisza.

 

Alicja Bielawska, ur. 1980 w Warszawie, mieszka w Warszawie.

Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i sztuk pięknych na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie. W 2022 roku obroniła doktorat pod kierunkiem prof. Katarzyny Józefowicz na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy rysunki oraz rzeźby i instalacje wykorzystując w nich takie materiały jak tkaniny i ceramika. Pisze poezje. Jej prace koncentrują się wokół materialnej sfery codzienności i relacji pomiędzy przedmiotami, wnętrzami a wspomnieniami, dotykając kwestii względności percepcji i roli pamięci. Interesuje ją kształtowanie przestrzeni i kontekst, w jakim umieszcza prace - kontekst miejsca, architektury oraz rola odbiorcy. Do swoich realizacji wprowadza również elementy choreografii i performansu. W 2015 roku nominowana była do nagrody Spojrzenia 2015 – Nagroda Deutsche Bank, współorganizowanej przez Zachętę Narodową Galerię Sztuki, a w 2016 roku do nagrody Paszporty Polityki w kategorii sztuki wizualne. Odbyła rezydencje artystyczne w Academie Schloss Solitude w Stuttgarcie w 2014-2015 i w Nida Art Colony w 2016 r.  Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie dwukrotnie zamówiło u niej realizacje site-specific w 2013 i 2018 r. Reprezentowała Polskę na London Design Biennale 2021 wystawą Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni, stworzoną we współpracy z CENTRALĄ i Aleksandrą Kędziorek. Wystawa Dom odziany była następnie pokazywana w 2022 roku na Design Biennale BIO 27 Super Vernaculars w Ljubljanie i na Lisbon Architecture Triennale 2022. Jej prace znajdują się w kolekcjach takich instytucji, jak: Galeria Studio w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galeria Arsenał w Białymstoku, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Teresa Starzec, ur. w 1952 r. w Krakowie, mieszka i pracuje w Warszawie i na Podlasiu. W latach 1972-78 studiowała na wydziale grafiki i malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1975-76 studiowała na wydziale grafiki Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie. Dyplom uzyskała w 1978 r. w pracowni drzeworytu na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1985/86 przebywała na stypendium w Atelierhaus Worpswede (Niemcy). W 1991 roku wraz z mężem Andrzejem Bielawskim założyła Fundację Atelier – organizację pozarządową działającą w sferze edukacji artystycznej, którą prowadzi do dzisiaj.

Tworzy obrazy olejne, akwarele, rysunki, drzeworyty, wideo i fotografie. W jej twórczości krajobraz jest odniesieniem i inspiracją. Obserwacja natury, studiowanie wybranego motywu w zmieniającym się świetle dnia i pór roku wiąże się też dla artystki z kontemplacją i ma dla niej wymiar metafizyczny. Pojedynczy element pejzażu przetwarzany przez artystkę staje się niemal abstrakcyjną formą. Ważnym elementem jej języka jest kolor, za pomocą którego rozwija wariacje na tamat wybranych motywów tworząc rozbudowane cykle prac malarskich, rysunkowych, drzeworytów. Jej prace znajdują się w kolekcjach takich instytucji jak: Muzeum Narodowe
w Krakowie, Gabinet Rycin Biblioteki Narodowej w Warszawie, Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Muzeum Okręgowe w Przemyślu, Worpswede Archive w Worpswede (Niemcy), Country Council w Mariestad (Szwecja), British Museum w Londynie (Wielka Brytania) i w kolekcjach prywatnych.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować