Społeczne

Jest wyrok ws. śmiertelnego ugodzenia nożem 25-latka przy ulicy Wrocławskiej!

2023-03-28 10:00:00 BK

W Sądzie Okręgowym w Kaliszu toczył proces przeciwko 18-letniemu Mikołajowi R., który 15 sierpnia 2022 przy ulicy Wrocławskiej ugodził nożem 25-latka Krzysztofa Sz. Ten zmarł w szpitalu po trzech dniach. O nieudzielenie pomocy został oskarżony jego kolega Jakub N. 13 marca zamknięty został przewód sądowy i usłyszeliśmy mowy końcowe. 28 marca zapadł wyrok.

Na sali obecny był tylko oskarżony Jakub N./ fot. Błażej Krawczyk
Na sali obecny był tylko oskarżony Jakub N./ fot. Błażej Krawczyk

- Sąd uznaje oskarżonego Mikołaja R. winnego zarzucanego mu czynu wypełniającego dyspozycję art. 148. § 1 KK. Z tym uzupełnieniem, iż ustala, że przyczyną śmierci pokrzywdzonego była niewydolność krążeniowo-oddechowa, w efekcie wstrząsu krwotocznego z depresją ośrodkowego układu nerwowego, jako następstwo krwawienia z uszkodzonej wątroby i za to na podstawie powołanego przepisu wymierza mu karę 12 lat pozbawienia wolności - mówi sędzia Sądu Okręgowego w Kaliszu Katarzyna Maciaszek.

Winnym został uznany również Jakub N., który nie udzielił pomocy pokrzywdzonemu 25-latkowi.

- Uznaje oskarżonego Jakuba N. za winnego zarzucanego mu czynu, wypełniającego dyspozycję z art. 162 § 1 KK i na jego podstawie wymierza mu karę 10 miesięcy pozbawienia wolności. Na podstawie art. 69. § 1, 70 § 2 i 72 § 1 pkt. 1 i 73 § 2 KK wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności warunkowo zawiesza oskarżonemu Jakubowi N. tytułem próby na okres 3 lat, zobowiązuje go do informowania kuratora sądowego co 3 miesiące o przebiegu okresu próby oraz oddaje go w tym czasie pod dozór kuratora sądowego - odczytała sędzia Katarzyna Maciaszek. 

- Zebrany w tej sprawie materiał dowodowy pozwolił na ustalenie stanu faktycznego, który od początku nie był kwestionowany przez oskarżonych. Wyjaśnienia oskarżonych były w miarę konsekwentne - mówiła sędzia. - Tego dnia w towarzystwie spożywali alkohol. W pewnym momencie dowiedzieli się od swojej znajomej Wiktorii, że pokrzywdzony miał się niewłaściwie zachować wobec niej i jeszcze innej znajomej. Postanowili udać się do miejsca zamieszkania pokrzywdzonego by wyjaśnić sytuację. Znajdując się już w miejscu zamieszkania zapukali z pięści w drzwi. Gdy nie zostały otwarte cofnął się i wyciągnął nóż. Kopnął w drzwi, wyrwał zamek. Z drzwi wyszedł pokrzywdzony, który miał uderzyć oskarżonego. Wtedy trzymanym nożem Mikołaj R. zadał cios. Był on na tyle silny, że rana drążąca wynosiła około 13 cm. Długość ostrza wynosiła 14 cm. 

Oskarżony przyznawał się do winy. Jak twierdził nie zamierzał zabić, a wyrządzić krzywdę. Nie zamierzał ugodzić w ważne dla życia organy. Dlatego złożony został wniosek o zmianę kwalifikacji czynu z art. 148 § 1 na 156 § 1, czyli ciężkich uszkodzeń ciała. Sąd się z tym nie zgodził.

- Obrońca w mowie końcowej wskazywał na to, że oskarżonemu nie przyświecał zamiar pozbawienia życia pokrzywdzonego, kiedy udawał się do miejsca jego zamieszkania. Z tym się należy zgodzić, bo gdyby taki zamiar mu przyświecał to kwalifikacja prawna nadal pozostałaby z art. 148 § 1 ale wskazany został zamiar ewentualny. Udanie się do pokrzywdzonego z nożem, wyciągniecie go za nim oskarżony zobaczył pokrzywdzonego taranując drzwi wejściowe, wskazuje na to, że oskarżony działał z zamiarem ewentualnym - mówi sędzia.

Zamiar ewentualny potwierdza fakt, gdzie został zadany cios nożem - tuż poniżej lewego sutka, czyli w okolice serca. Nóż przeciął fragment żołądka i ugodził w wątrobę co skutkowało wykrwawianiem się pokrzywdzonego. 

Sąd wziął pod uwagę to, że w momencie popełnienia czynu Mikołaj R. był osobą młodocianą. a kara 25 pozbawienia wolności jest karą eliminacyjną, dla osób nie rokujących na resocjalizację. 

Sąd nie miał wątpliwości co do winy Jakuba N. 

- Oskarżony przyznał się do popełnienia czynu. Ponadto przyznał, że widział wcześniej u oskarżonego Mikołaja R. nóż. Widział, że tego noża użył. Widział, że pokrzywdzony krwawi i nie było to krwawienie, które ograniczało się do niewielkiego wycieku krwi na ciało pokrzywdzonego. Krew kapała na tyle, że zabrudziła powierzchnię, po której przemieszczał się pokrzywdzony - mówi sędzia Katarzyna Maciaszek. 

Rana była długości 6 cm i znajdowała się w newralgicznym miejscu. Sąd uznał, że może postawić oskarżonemu zarzut z zamiarem ewentualnym. 

Sąd przedłużył stosowanie środka zapobiegawczego w postaci aresztowania wobec Mikołaja R. Uchylił natomiast dozór policyjny wobec Jakuba N. Wyrok nie jest prawomocny. Obrona będzie wnosiła o apelację.

- Sąd nie podzielił argumentacji obrony zarówno co do kwestii prawnych dotyczących zamiaru jak i kwestii dotyczącej charakteru powstałych obrażeń, przeprowadzonego leczenia i związku jaki zachodzi między zadaniem ciosu a śmiercią pokrzywdzonego. Te kwestie muszą zostać poddane dalszej weryfikacji w toku postępowania instancyjnego - mówił obrońca Wojciech Kołodziejczyk. 

Na sali sądowej obecny był podczas odczytania wyroku tylko Jakub N.

Prokurator wniósł o karę 25 pozbawienia wolności dla Mikołaja R.

- Otrzymali informację, że Wiktoria miała rzekomo zostać rzekomo pobita przez pokrzywdzonego. Ta informacja się nie potwierdziła. Świadkowie przesłuchani w toku postępowania karnego nie wskazują, że miało dojść do pobicia - mówił prokurator. - Mikołaj R. miał przy sobie nóż, który wcześniej zakupił i który miał służyć do samoobrony. Jak się okazuje użył go do ataku na inną osobę.

Jak wskazuje prokurator, oskarżony zadał cios wbijając całą długość ostrza nożna - 13 cm. Po ugodzeniu nożem oskarżeni oddalili się z miejsca zdarzenia, nie udzielili pomocy i nie wezwali służb. Oskarżeni wszczęli awanturę i mogli tę sprawę rozwiązać słownie, bez użycia noża.

- Oskarżony dopuścił się zabójstwa, tj. każda czynność mogąca doprowadzić do osiągnięcia skutku śmiertelnego objętego umyślnością, a taką czynnością jest ugodzenie nożem, w wyniku celowego wbicia noża w ciało pokrzywdzonego, w newralgiczne części ciała. Zachowanie oskarżonego jest umyślne - mówił prokurator. - Wnoszę o wymierzenie wobec oskarżonego kary 25 lat pozbawienia wolności. To kara najsurowsza. Kara ta nie przekracza stopnia winy oskarżonego. 

Obrona wniosła o nadzwyczajne złagodzenie kary dla Mikołaja R., który w momencie popełnienia czynu nie był pełnoletni, a w sądzie okazał skruchę. Obrona wniosła o uniewinnienie Jakuba N.

- Mikołaj R. i Jakub N. napędzeni informacją o pobiciu dziewczyn poszli do domu pokrzywdzonego. Nie mieli żadnego planu. Nastąpiło gwałtowne wejście do domu pokrzywdzonego i miał on prawo do obrony, ale nie był to jednostronny atak. Pierwszy cios padł ze strony pokrzywdzonego i wywiązała się szarpanina. Jeżeli mamy mówić o popełnienia zabójstwa, istotne jest wykazanie w toku procesu zamiaru w jakiejkolwiek formie. Zamiaru nie można wywnioskować tylko ze skutku jaki nastąpił. Kwalifikacja czynu nastąpiła przez skutek. Na żadnym etapie nie został wykazany zamiar - mówił obrońca Wojciech Kołodziejczyk. - Cios nie był mierzony, planowany. Był odpowiedzią na cios jaki otrzymał oskarżony. 

- Przed zdarzeniem oskarżony nie wchodził w konflikty z prawem, był zwyczajnym chłopakiem mieszkającym na osiedlu, skończył szkołę, miał plany na przyszłość. W toku postępowania przyznał się do tego co zrobił ale nie przyznał się do kwalifikacji prawnej zastosowanej przez prokuratora. Przyznał się do czynu, nie wypierał się, złożył wyjaśnienia, okazał skruchę. 

Obrona wnosi o skazanie z art. 156 § 6 KK i wymierzenie kary w wymiarze 1/3 zagrożenia ustawowego, ewentualnie o wymierzenie kary z art. 148 KK z zastosowaniem instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary.

Oskarżony Mikołaj R. ponownie przeprosił przed sądem i żałował tego co się stało.

O sprawie pisaliśmy: https://calisia.pl/zakonczyl-sie-proces-ws-smiertelnego-ugodzenia-nozem-25-latka-przy-ulicy-wroclawskiej-prokurator-wnosi-o-25-lat-pozbawienia-wolnosci,61318

https://calisia.pl/zaatakowal-nozem-przy-ulicy-wroclawskiej-i-doprowadzil-do-smierci-25-latka-ruszyl-proces-przeciwko-18-latkowi,60367

https://calisia.pl/kolejne-zarzuty-ws-ataku-nozem-na-ulicy-wroclawskiej-sa-nowe-ustalenia-w-tej-sprawie,58206

https://calisia.pl/zmarl-25-latek-ugodzony-nozem-przy-ulicy-wroclawskiej,58184

https://calisia.pl/18-latek-zatrzymany-w-sprawie-ugodzenia-nozem-25-latka-w-mieszkaniu-na-ul-wroclawskiej,58171

https://calisia.pl/25-latek-raniony-nozem-w-mieszkaniu-przy-ul-wroclawskiej-zostal-przetransportowany-do-kaliskiego-szpitala,58126

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować