Społeczne

Zaatakował nożem przy ulicy Wrocławskiej i doprowadził do śmierci 25-latka. Ruszył proces przeciwko 18-latkowi

2023-01-10 12:00:00 BK

W Sądzie Rejonowym w Kaliszu 10 stycznia ruszył proces przeciwko 18-latkowi Mikołajowi R., który 15 sierpnia 2022 przy ulicy Wrocławskiej ugodził nożem 25-latka Krzysztofa Sz. Ten zmarł w szpitalu po trzech dniach. Nastolatek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa. Kolega, który towarzyszył mu w czasie napaści, usłyszał zarzut nieudzielenia pomocy.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Oskarżam Mikołaja R. o to, że w dniu 15  sierpnia 2022 roku w Kaliszu, działając z zamiarem ewentualnym pozbawienia życia Krzysztofa Sz. Zadał mu cios nożem o długości 14 cm i szerokości 3,6 cm, cios w okolicy nadbrzusza po stronie lewej w następstwie czego Krzysztof Sz. doznał obrażeń ciała w postaci rany kłutej nadbrzusza czym spowodował u pokrzywdzonego uraz narządowy w postaci uszkodzenia wątroby z masywnym krwawieniem do jamy otrzewnowej, na skutek czego w dniu 18 sierpnia 2022 roku nastąpiła nagła śmierć pokrzywdzonego pomimo udzielonej mu pomocy medycznej w szpitalu, tj. o przestępstwo z art. 148 § 1 KK - odczytał akt oskarżenia prokurator. - Oskarżam Jakuba N. o to, że w dniu 15 sierpnia 2022 roku w Kaliszu nie udzielił pomocy Krzysztofowi Sz., znajdującemu się w bezpośrednim niebezpieczeństwie utraty życia w ten sposób, że będąc w mieszkaniu ugodzonego nożem w dolną część klatki piersiowej Krzysztofa Sz., nie udzielił mu pomocy medycznej i nie wezwał pomocy medycznej, mogąc udzielić pomocy bez narażenie siebie i innej osoby na bezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, tj. o przestępstwo określone w art. 162 § 1 KK.

Mikołaj R. nie przyznaje się do winy. Jak wyjaśniał przed sądem, nie chciał zabić 25-latka. Nie chciał trafić w tą część ciała. Atakował na ślepo ponieważ był w dużym stresie. 18-latek przeprosił na sali sądowej tatę pokrzywdzonego. 

Podczas procesu oskarżony sprostował, że jednak nie uderzał na ślepo, tylko tak by nie zrobić krzywdy. Chciał trafić w rękę. Zadał jeden cios.

Na etapie postępowania przygotowawczego Mikołaj R. przyznał się częściowo do czynu. Jak zeznawał, wcześniej tego dnia wspólnie ze znajomymi spożywali alkohol i spędzali czas. Koleżanka Wiktoria oraz dziewczyna pokrzywdzonego Krzysztofa Sz., obywatelka Ukrainy, były mocno pijane. Później poszły do domu 25-latka. Po czasie wróciły z płaczem, twierdząc, że mężczyzna użył wobec nich przemocy, uderzył. Mikołaj R. z Jakubem N. po tej informacji poszli do miejsca zamieszkania pokrzywdzonego. 
 
Jak zeznawali oskarżeni, 25-latek nie otwierał drzwi, więc weszli siłą. Wtedy pokrzywdzony miał się rzucić na Mikołaja R. Doszło do bójki. Podczas szamotaniny Mikołaj R. zadał cios nożem. Jak zeznaje Jakub N., nie widział momentu ataku ostrym narzędziem. Zobaczył tylko niedużą ranę na ciele pokrzywdzonego. Nie krwawił zbyt mocno. Nie sądził, że wymaga pomocy medycznej. Uciekli z tego mieszkania.
 
18-latek miał nóż, który nosi na co dzień, i kupił go sobie wcześniej. Nosił go w pochwie na pasku. Miał sny, po których bał się o swoje życie.
 
Mikołaj R. i Jakub N. pokrzywdzonego znali tylko ze słyszenia, nie znali go osobiście. Nie mieli z nim konfliktu. 
 
Przed sądem stawili się 10 stycznia również świadkowie i inni pokrzywdzeni w tym ojciec Krzysztofa Sz.
 

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 15 sierpnia 2022 roku. Dyżurny KMP w Kaliszu otrzymał zgłoszenie o tym, że w mieszkaniu przy ul. Wrocławskiej miało dojść do ugodzenia nożem. Policjanci którzy przybyli na miejsce zdarzenia wezwali karetkę pogotowia ratunkowego, która przetransponowała 25-latka do szpitala. 

O ranionym nożem 25-letnim mężczyźnie pisaliśmy w artykule „25-latek raniony nożem w mieszkaniu przy ul. Wrocławskiej. Został przetransportowany do kaliskiego szpitala.”

a także https://calisia.pl/18-latek-zatrzymany-w-sprawie-ugodzenia-nozem-25-latka-w-mieszkaniu-na-ul-wroclawskiej,58171

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować