Polityka

Donald Tusk przyjechał do Kalisza. Zobaczcie całą konferencję lidera KO [wideo]

2023-09-21 13:30:00 redakcja

Tuskobus wyruszył w trasę po Polsce. 21 września lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk przyjechał do Kalisza, do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny przy ulicy Poznańskiej. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Donald Tusk wraz z innymi politykami Koalicji Obywatelskiej ruszył w kampanijną trasę "Tuskobusem". 20 września odwiedził Brzeziny w woj. łódzkim, Kępno, Sieroszewice i Leszno w woj. wielkopolskim. W czwartek zawitał do Kalisza. Z dziennikarzami spotkał się przed Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym im. Ludwika Perzyny przy ulicy Poznańskiej. Poruszony został temat problemów z jakimi boryka się służba zdrowia i szpitale w Polsce. Lider partii rozmawiał w szpitalu z dyrekcją i lekarzami o najważniejszych kwestiach, które trzeba zmienić  w placówkach zdrowia.  

Tuskobus i konferencja Donalda Tuska w Kaliszu. WIDEO

- Nie ulega wątpliwości, że jedną z największych bolączek odczuwanych przez każdą Polkę i Polaka są kolejki i codzienna bitwa o czas. Wiemy jak ważny jest czas dla ludzi chorych, czekających na poradę, leczenie, pobyt w szpitalu. Tu nie chodzi o politykę, a zdrowie i życie ludzi. Blisko 4 mln Polaków czeka dzisiaj w kolejce do specjalisty. Ponad 500 tys. Polek i Polaków czeka na miejsce w związku ze stanem ostrym czy też przewlekłym. Wiadomo, że nikt nie oczekuje od nikogo cudów. Te dzieją się dzięki lekarzom, pielęgniarkom i pielęgniarzom kiedy ratują ludzkie życie, robiąc to w nadgodzinach. To ciągle miejsca cierpienia chorych, ale też pasji osób pracujących w służbie zdrowia - mówił Donald Tusk podczas konferencji w Kaliszu. - Państwo jest od tego żeby pomóc im, żeby ta pasja została wykorzystana maksymalnie. Szpital kiedy leczy i kiedy chirurg operuje, to powinni mieć za to zapłacone. Szpitale też płacą za energię, światło, ogrzewanie. 

- Przy zniesieniu limitów nie zwiększy się od razu liczba lekarzy czy pielęgniarek, ale to jest warunek konieczny, żeby budować system racjonalnego wykorzystania na początek tego, co mamy i by powstał system motywacyjny by przyszło więcej młodych ludzi, którzy chcą ratować zdrowie i życie ludzi. Szpital czeka na młodych onkologów. Mimo wolnych miejsc przez 2 lata nie było kandydata do rezydentury - mówił lider PO.

- Ludzie mają tutaj kapitalne pomysły, innowacyjne. Medycyna to dziedzina życia, która wymaga kreatywności, trzeba otworzyć się na nowoczesne sposoby postępowania. W wielu szpitalach pacjenci leżą za długo, i niepotrzebnie. Szpital jest od tego żeby wyleczyć, zapobiec dramatowi, a nie trzymać pacjenta w łóżku - mówił Donald Tusk.

Problemem jest brak psychiatrów i pomocy dla młodych ludzi.

- Młody człowiek, młoda studentka 5 razy zastanowi się zanim wybierze psychiatrię kliniczną. Małe pieniądze, mało tego typu placówek, konieczność wyjazdu do innego miasta. Ludzie muszą mieć motywację, ale też sprawiedliwe wynagrodzenie - mówił Donald Tusk.

Jednym z postulatów dyrektorów placówek zdrowotnych jest likwidacja limitów procedur medycznych.

- Motto szpitala brzmi "Zdrowie pacjenta najwyższym prawem". To motto dedykuję aktualnie rządzącym. Służba zdrowia w Polsce potrzebuje stabilizacji i przewidywalności. Tego dzisiaj nie mamy. My jako szpital nie wiemy jakie będziemy mieli finansowanie czy kontraktowanie w kolejnych latach. Najprostszym rozwiązaniem jest wprowadzenie bezlimitowych procedur medycznych, by ten rozpędzony pociąg, te operacje wykonywane w nocy nie były wyhamowane przed końcem roku. To jest bolączka wszystkich szpitali. Dyrektor musi rozważyć czy zapłacić wynagrodzenie, zapłacić za leki czy leczyć pacjentów - mówił dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny Radosław Kołaciński. - To co wszystkich uwiera to SORy, wieczorynki i podstawowa opieka zdrowotna. Powinniśmy otworzyć się na więcej zleceń i możliwości diagnostyczne dla lekarzy pierwszego kontaktu. Specjalista wówczas będzie odciążony i będzie mógł wykonywać inne zadania. 

- Wykonaliśmy dużą pracę, wykonaliśmy dużo więcej zabiegów niż jest w stanie opłacić NFZ. Jednym z konkretów proponowanych przez Koalicję Obywatelską jest zniesienie limitów. Liczymy, że uda się to zmienić. My pływamy jako szpital współpracując z Urzędem Marszałkowskim, z lekarzami, w morzu pewnych zależności finansowych, a jako lekarze chcemy skupić się na merytoryce - mówił dr Sławomir Kaczmarek, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej Małoinwazyjnej.

Dr Sławomir Kaczmarek zwrócił uwagę na brak młodych ludzi, których trzeba nauczyć i wyszkolić by zapewnić ciągłość świadczeń zdrowotnych w przyszłości. O swoich bolączkach opowiedziały także pielęgniarki, które walczą o godne wynagrodzenie i borykają się z brakami kadrowymi. Problemy nie omijają także Oddziału Onkologii.

- Na oddziale jest troje specjalistów całkiem niezłej klasy. Naszą bolączką jest brak dostępu do nowoczesnych leków. W rozwiniętych krajach obserwujemy wzrost zachorowań na nowotwory. W rozwiniętych krajach, które mają do najnowocześniejszych leków, jest zatrzymanie a nawet spadek umieralności pacjentów. U nas niestety oba te trendy, zachorowalność i umieralność, cały czas rosną. Oddział onkologiczny w Kaliszu nie dysponuje takimi samymi możliwościami leczenia farmakologicznego, którymi dysponują duże ośrodki kliniczne czy centra onkologii. Bolączką jest centralizacja leczenia onkologicznego, do której prowadzi obecna władza. Plan sieci szpitali onkologicznych zakłada, że pacjent nie powinien mieć dalej niż 30 km do wysokospecjalistycznego szpitala. Mimo odpowiedniego zespołu nie mamy dostępu do leków przez tzw. programy lekowe wymyślone przez NFZ, które są reglamentacją leków a nie ułatwieniem dostępu do nich. NFZ przyjmuje, że nasz oddział nie spełnia wymyślnych kryteriów i nie otrzymuje zgody na wykonywanie leczenia - mówił dr Krzysztof Rożnowski, kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej.

W spotkaniu udział wzięli parlamentarzyści, kandydaci KO w nadchodzących wyborach, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny Radosław Kołaciński, dyrektor Szpitala w Wolicy Sławomir Wysocki, lekarze, pielęgniarki, sympatycy Koalicji Obywatelskiej. 

W środę o poranku przewodniczący Platformy Obywatelskiej ruszył w Polskę "Tuskobusem". Warto próbować dotrzeć do wszystkich z prawdą, z otwartą debatą, z otwartymi spotkaniami. Liczę także na Państwa dziennikarzy zaangażowanie w rzetelne relacjonowanie tej trasy - mówił szef PO. 

Pierwszym przystankiem na trasie były Brzeziny w województwie łódzkim. Polityk spotkał się z mieszkańcami miasta w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Tuskobus będzie częścią kampanii KO aż do ciszy wyborczej. Celem Tuskobusa jest nie tylko nadanie impetu w kampanii Koalicji Obywatelskiej na jej ostatnim etapie, ale też przekonywanie wyborców niezdecydowanych przy zaangażowaniu parlamentarzystów i parlamentarzystek.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować