Kultura

Trwają Kaliskie Spotkania Teatralne. Spektakl "Fobia" podzielił publiczność

2024-05-15 12:08:19 redakcja@calisia.pl

14 maja w ramach Kaliskich Spotkań Teatralnych Nowy Teatr w Warszawie pokazał spektakl "Fobia" – dzieło szwedzkiego reżysera Markusa Öhrna i polskiego queerowego artysty Karola Radziszewskiego. "Fobia" to połączenie czarnego humoru, ostrej satyry obyczajowej i przewrotnej narracji   –  w tym autotematycznej, bo Öhrn w krytyce społecznej hipokryzji nie oszczędza nikogo, nawet siebie. Opinie widzów podzielone.

Źródło: www.kaliskie.org
Źródło: www.kaliskie.org

Opisany jako "anarchiczny i przesycony czarnym humorem", spektakl przedstawia historię Fag Fighters – fikcyjnej gejowskiej bojówki, która sieje postrach w mieście. Ostrzeżenia o wulgaryzmach i przemocy, które pojawiły się już w zapowiedziach prasowych, nie pozostawiły wątpliwości, że "Fobia" ma prowokować i zmuszać widzów do konfrontacji z trudnymi tematami.

Reakcje publiczności na spektakl były skrajnie różne. Część widzów reagowała głośnym śmiechem na najbardziej groteskowe sceny, podczas gdy inni wyrażali głębokie oburzenie treściami przedstawienia. Niektórzy nie powrócili na swoje miejsca po przerwie, kilkanaście osób opuściło salę już przy pierwszych brawach, ale nie zabrakło także owacji na stojąco i entuzjastycznych reakcji.

To była rewelacja! Spektakl doskonale pokazuje, jak przez przesadę i satyrę można trafiać w najbardziej bolesne punkty naszej rzeczywistości – opowiadała redakcji pani Anna, widzka, która z uśmiechem opuszczała OSRIR.

Z drugiej strony, niektórzy widzowie wyrażali swoje oburzenie i niezadowolenie.

Nie zgadzam się z takim podejściem. Czy naprawdę potrzebujemy takiej brutalności w teatrze? Od lat biorę udział w Kaliskich Spotkaniach Teatralnych i czegoś tak obrzydliwego jeszcze tu nie widziałam –  mówiła inna widzka, która uważa, że twórcy spektaklu posunęli się za daleko w swojej bezpośredniości.

Jedno jest pewne: sztuka, która tak mocno rezonuje z emocjami publiczności, przypomina o sile teatru jako medium społecznej introspekcji i dialogu. I w tym sensie każdy, kto wziął udział we wczorajszym wydarzeniu, może uznać to doświadczenie za wartościowe.

 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować