Zakróluje Średniowiecze

2010-01-18 09:07:57 Biuro Organizacyjne Festiwalu

26 zespołów z całej Polski będzie rywalizowało o złote srebrne i brązowe Harfy Eola. W Kaliszu po raz 32. odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Uczniowskich Kameralnych Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum". W ostatni weekend stycznia do Kalisza zjadą młodzi artyści na spotkanie ze sztuką muzyczną Średniowiecza, Renesansu i Baroku.

Aga
Aga
Tegoroczny festiwal poświęcony będzie głównie muzyce wieków średnich. A to dlatego, że w ten sposób "Schola" chce nawiązać do jubileuszu 1850 Ptolemeuszowej Calisii. "Sięgamy więc po najstarsze zapisane partytury, aby zbliżyć się do czasów aleksandryjskiego uczonego. Niewykluczone, że sam Ptolemeusz zasłucha się w scholowe dźwięki"- mówi dyrektor artystyczny festiwalu Grażyna Dziedziak. Podczas festiwalu odbędą się warsztaty nawiązujące do średniowiecznej tematyki. W świat XV w. tańca wprowadzi młodych artystów Romana Agnel, a o najdawniejszym znanym sposobie strojenia instrumentów opowie Marcin Bornus- Szczyciński. Zbliżający się festiwal będzie bardziej instrumentalny niż wokalny. Taką zmienność wyznacza scholowy regulamin. W poprzedniej edycji większość zespołów prezentowała muzykę dawnych epok w wydaniu wokalnym. To oni wywalczyli lwią część nagród. Teraz obowiązuje ich rok rozstania z festiwalem. Dlatego 32. edycja Scholi będzie rozbrzmiewać fidelami, lirami korbowymi czy lutniami. Finałowy festiwalowy przebój czyli "Tourdion" wykona kilkudziesięciu instrumentalistów. Bogate historyczne instrumentarium jest zresztą wielkim atutem festiwalu. Na "Scholi" pojawiają się instrumenty, które dziś można zobaczyć jedynie w muzeach. Rekonstrukcją dawnych fideli czy cornamuse zajmują się instruktorzy amatorskich zespołów uczestniczących w kaliskim festiwalu.
26. zespołów, które zjadą na festiwal oceniać będzie jury w składzie: Agata Sapiecha- przewodnicząca, Krystyna Stańczak- Pałyga, Marcin Bornus- Szczyciński, Tomasz Dobrzański, Cezary Szyfman, Jacek Urbaniak, Maria Pawelec i konsultant tańca dawnego Romana Agnel. Wszyscy jurorzy są znawcami dawnego wykonawstwa. Zespoły zaprezentują się w 5 kategoriach: chórów, zespołów wokalnych, instrumentalnych, wokalno instrumentalnych, pojawią się także 2 zespoły prezentujące muzykę w powiązaniu z innymi sztukami. W tym roku festiwalowi towarzyszyć będą otwarte koncerty dla publiczności. 27 stycznia, o godz. 19.15 w kaliskiej Katederze wystąpią trzy zespoły: Zespół Muzyki Dawnej " Juvenales Anime" z Międzyrzecza pod kierunkiem Katarzyny Chmielewskiej, Chór " Portamento" ze Starachowic pod dyrekcją Magdaleny Mrózek i Zespół Muzyki Średniowiecznej " Euterpe" z Gdyni pod kierunkiem Barbary Czypul.
Tego samego dnia o godz. 18.00 w Kościele Matki Teresy z Kalkuty na Ogrodach wystąpi Chór "Alla Breve" z Szamotuł pod dyrekcją Andrzeja Warguły. Koncert Muzyki Dawnej odbędzie się także w Galerii Refektarz w Krotoszynie. Tam zaprezentuje się Zespół Muzyki Dawnej " Con Amore" z Białegostoku pod kierunkiem Walentego Kowalczuka.
Festiwal "Schola Cantorum" jest areną muzycznych zmagań dla zespołów, które wykonują dzieła średniowiecza, renesansu i baroku we właściwej im stylistyce. Młodzi artyści występują w historycznych strojach. Prócz utworów dowolnych, wszyscy wykonawcy muszą znać "żelazny" scholowy repertuar czyli "Gaude Mater Polonia", "Błogosławiony Człowiek"- Wacława z Szamotuł, "Tourdion" oraz dwa utwory z Tabulatury Jana z Lublina: "Rex" i "Hajducki".
32. Ogólnopolski Festiwal Kameralnych Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" odbędzie się od 25 do 30 stycznia 2010 r. Podczas koncertu inauguracyjnego zostaną wykonane fragmenty XIII wiecznej śpiewogry" Gra o Robercie i Marion" Adama de la Halle.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować