Polityka

Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej o lex-TVN: "To początek podporządkowywania dziennikarzy i mediów"

2021-08-13 14:00:00 BK

Senator Janusz Pęcherz, poseł Mariusz Witczak oraz radny Sławomir Chrzanowski odnieśli do sytuacji z 11 sierpnia, kiedy Sejm w kontrowersyjny sposób przegłosował tzw. ustawę lex-TVN. Według opozycji, opinii publicznej ma ona uderzać w wolność mediów oraz w stację TVN.

Fot. Błażej Krawczyk
Fot. Błażej Krawczyk

- Sprawa dotyczy wolności słowa i mediów. Zamach na wolne media i wolność słowa przeprowadzone przez PiS jest jedną z najbardziej szkodliwych ustaw i działań, które dotykają Polskę przez ostatnie 30 lat. Odzyskując demokrację w 89 roku, wchodząc do NATO, Unii Europejskiej, nikt nie wpadłby na to, że pojawi się partia, która będzie chciała zrobić z Polski państwo autorytarne, propagandowe, któremu władza będzie dyktowała jeden właściwy przekaz - mówił poseł Mariusz Witczak. - Stanowisk, głosowanie PiSu nie ma charakteru anonimowego. Są to z imienia i nazwiska parlamentarzyści PiSu. Są to również osoby z naszego okręgu - m.in. poseł Dziedziczak, Mosiński, posłanka Maląg, poseł Kaleta. To osoby odpowiedzialne za to, że w Polsce będzie obowiązywała jedyna słuszna propagandowa forma informowania Polaków.

Jak zaznacza poseł problem dotyczy nie tylko TVN, dużych stacji czy redakcji, w dużych miastach, ale również lokalnych dziennikarzy i mediów.

- Taka ustawa jest dopiero początkiem podporządkowywania sobie dziennikarzy i mediów. Skupywanie mediów przez spółki skarby państwa są faktem. Do skrajny krajobraz odbierania mediom niezależności - mówi poseł KO.

Parlamentarzyści odnieśli się również do protestów społecznych jakie miały miejsce w Kaliszu, na ul. Zamkowej.

- Dziękujemy mieszkańcom Kalisza, ziemi kaliskiej za uczestnictwo w protestach przeciwko zamachowi na wolność słowa. Dziękujemy tym, którzy dobrze identyfikują parlamentarzystów zamachowców - mówił poseł Mariusz Witczak.

Kontrowersyjne głosowanie nad ustawą, do którego doszło podczas posiedzenia Sejmu 11 sierpnia, Koalicja Obywatelska skierowała do zbadania przez organy ścigania.

- PiS jak przegrywa głosowanie to łamie zasady parlamentarne i prawo. W związku z tym nasz klub zgłosił do doniesienia do prokuratury w tej kwestii. Ponowne głosowanie, dociskanie niektórych posłów żeby się złamali, a później opowiadanie, że ktoś się pomylił i trzeba głosować jeszcze raz, jest zwykłym pogwałceniem demokracji, zwykłą bandyterką polityczną - mówił poseł KO.

Zatrzymanie tej ustawy leży teraz w rękach Senatu. Posiedzenie odbędzie się 10 i 11 września.

- 51 senatorów w tej chwili zagłosuje za odrzuceniem tej ustawy bez żadnych poprawek. Odrzucimy tę haniebną ustawę, a później wszystko będzie zależało od Sejmu. Mobilizacja musi być bardzo wysoka - mówił senator Janusz Pęcherz. - Mieliśmy wiele sytuacji w Senacie, gdzie marszałek mógł zasądzić reasumpcję, kiedy głosowaliśmy zdalnie. Marszałek nigdy reasumpcji nie zarządzić, bo to tego musi być bardzo poważny powód. 

Jak podkreśla senator musimy dziś walczyć o wolność mediów. 

Radni Koalicji Obywatelskiej Rady Miasta Kalisza sformułują apel, który ma być jasnym stanowiskiem kaliskiego samorządu wobec procedowanej ustawy.

- Chciałbym podziękować wszystkim mieszkańcom Kalisza i okolic, którzy protestowali w obronie wolnych mediów. To niezwykle ważna rzecz, żebyśmy potrafili wyjść na ulice. Jako radni KO będziemy przygotowywać apel całej Rady Miasta Kalisza. Będzie to apel skierowany w obronie wolnych mediów, wolności słowa. Nasz samorząd powinien wyrazić jasny sprzeciw wobec praktyk, które urządza nam obecna władza - mówił radny Sławomir Chrzanowski. 

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Za przyjęciem głosowało 228 posłów, przeciw było 216. Projekt PiS zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ustawa teraz trafi do Senatu.

Sytuacja w Sejmie od samego początku obrad była bardzo napięta. Na początku popołudniowych głosowań Prawo i Sprawiedliwość przegrało kilka głosowań - opozycji udało się uzupełnić porządek obrad o kilka punktów, m.in. o informację rządu nt. organizacji Narodowego Programu Szczepień czy Krajowego Planu Odbudowy. W tej sytuacji posłowie opozycji: Bartłomiej Sienkiewicz (KO) i lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zgłosili wnioski o odroczenie obrad.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poddała ten wniosek pod głosowanie. Wcześniej zapowiedziała jednak, że ogłosi przerwę do 15 września. W głosowaniu wzięło udział 456 posłów. Za odroczeniem obrad głos oddało 229, przeciwko - 227. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Prawo i Sprawiedliwość zarządziło jednak i przeprowadziło reasumpcję przegranego głosowania. Mimo głośnego sprzeciwu opozycji - obrady były kontynuowane. 

Głośne zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji wzbudziły także oburzenie wielu grup społecznych. We wtorek w niemal 100 polskich miastach odbyły się manifestacje pod hasłem "Wolne media, wolni ludzie". Brali w nich udział dziennikarze, społecznicy i liderzy partii opozycyjnych. https://calisia.pl/kaliszanie-ponownie-wyszli-na-ulice-by-bronic-wolne-media-zdjecia-wideo,52043

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ