Nowa wystawa w Opatówku " 100.lat dozoru technicznego na ziemiach polskich"

2011-03-30 09:17:39 Jarosław Dolat - Starszy Kustosz

Otwarto nową wystawę czasową w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Została ona zorganizowana z okazji 100 lat istnienia polskiego dozoru technicznego, którego historię liczy się od momentu zatwierdzenia przez Ministra Przemysłu i Handlu państwa rosyjskiego Statutu Warszawskiego Stowarzyszenia dla Dozoru nad Kotłami Parowymi.

Stowarzyszenie grupowało inżynierów narodowości polskiej, liczyło ono wtedy 177 członków i nadzorowało 1007 kotłów. Jego powstanie było związane z aktywnością przedsiębiorców, którzy dążyli właśnie do powołania takiej instytucji, gdyż w ten sposób obniżali koszty funkcjonowania własnych fabryk. Następnie po 1918 roku przekształcone one zostało w Stowarzyszenie Dozoru Kotłów, które objęło swoją działalnością terytorium całego kraju, a po 1934 również na
obszar Górnego Śląska. Rozszerzał się też zakres działalności dozoru.
Oprócz kotłów parowych (w 1925 r. dozór obejmował 13730 kotłów czynnych i 2860 nieczynnych) kontrolowano wytwornice acetylenowe i dźwigi. Po II wojnie światowej Stowarzyszenie przetrwało do 1950 roku, kiedy to powołano Urząd Dozoru Technicznego, który przejął wspomniane obowiązki. Urząd istnieje do dziś i pełni funkcje usługowe względem przemysłu. Terytorialnie podzielony jest na 29 oddziałów, wśród których znajduje się oddział w Ostrowie Wlkp., który swoim zasięgiem obejmuje tereny wschodniej i południowej Wielkopolski(dawne województwa kaliskie i konińskie). Historia Oddziału UDT w Ostrowie Wlkp. sięga 1920 roku. Obecnie Oddział w Ostrowie Wlkp. zatrudnia 24 inżynierów, nadzoruje ponad 27 tys. Urządzeń, przeprowadza rocznie ok. 19,5 tys. badań eksploatacyjnych urządzeń i ok. 3500 egzaminów kwalifikacyjnych spawaczy oraz operatorów i konserwatorów urządzeń transportu bliskiego, działa jako jednostka certyfikująca wyroby i systemy jakości. Ocenia zgodności wyrobów z Dyrektywami Unijnymi w szczególności w zakresie urządzeń ciśnieniowych i dźwigowych, ponadto prowadzi usługi laboratoryjne w zakresie badań nieniszczących(NDT) materiałów i wyrobów.
Właśnie UDT oddział w Ostrowie Wlkp. w porozumieniu z Muzeum w Opatówku postanowił uczcić stulecie zorganizowaniem wystawy. Na wystawie zaprezentowano historyczną Dokumentację zebraną w trakcie spełniania nadzoru nad bezpieczeństwem urządzeń. Odzwierciedla ona nie tylko dane techniczne, ale gdy się głębiej zastanowimy to zauważalny jest kontekst historyczny.
Początkowo dokumentacja powstawała w językach zaborców. Po 1918 r. na
drukach państw zaborczych np. niemieckich sporządzano polskie protokoły (taki przykład zachował się m.in. w księdze gorzelni Lewków). Następnie wprowadzano polską dokumentację urzędową. Bardzo bogata jest dokumentacja z okresu okupacji 1939-1945. Świadcząca o intensyfikacji przemysłowej w tym okresie (zachowana dokumentacja początków kaliskiego WSK " Zollern - Werke"). Okres po II wojnie światowej to czas zagospodarowywania poniemieckiego i przejętego na własność państwa majątku, ale też okres wprowadzania nowych rozwiązań i kierunków uprzemysłowienia. Materiały te zachowały się w zasobach Urzędu Dozoru Technicznego oddział w Ostrowie Wlkp.
Na potrzeby wystawy wykonane specjalne plansze, na których ta dokumentacja została wydrukowana i powiększona. Zaprezentowano też dokumenty byłych, załużnych pracowników dozoru inż. Aleksandra Djakiewicza i Eryka Łamży.
Uzupełnieniem ekspozycji są wypożyczone przedmioty z Centralnego
Laboratorium Dozoru Technicznego w Poznaniu pokazujące na czym, polegała praca dozoru technicznego w czasach minionych oraz film najnowszych możliwości i kompetencji Urzędu. Znalazły się tutaj rożne przykłady zaworów, manometrów, butle ciśnieniowe, suwmiarki, urządzenia pomiarowe, blokady dźwigowe, wytwornice acetylenowe, wodowskazy Na wystawie też znalazły się przepisy oraz fachowa literatura ze zbiorów Oddziałowej Biblioteki OUDT w Ostrowie Wlkp.
Na uroczyste otwarcie wystawy przybył wiceprezes Urzędu Dozoru Technicznego w Warszawie Pan Bogusław Piasecki, którego poproszono o wręczenie medalu wybitego z okazji "100- LECIA POLSKIEGO DOZORU TECHNICZNEGO". Medalem zostały wyróżnione osoby w uznaniu wieloletniej współpracujące z UDT oddziałem w Ostrowie Wlkp. oraz czynnego udziału w procesie tworzenia sytemu bezpieczeństwa technicznego w kraju. Medalem wyróżniono również długoletnich i zasłużonych emerytowanych pracowników OUDT w Ostrowie Wlkp.
Wystawa będzie czynna do połowy maja.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować