Społeczne

Będą nowe obostrzenia w związku z dużą liczbą zakażeń? Minister zdrowia: "Przygotowujemy się do uderzenia Omikrona"

2022-01-05 12:30:00 red.

5 stycznia zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który omawiał sytuację epidemiczną i ewentualne decyzje w sprawie obostrzeń. Na konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego padły informacje dotyczące wzrostu zakażeń i planów związanych z walką z pandemią.

-  Jak porównujemy wyniki, to w ciągu ostatnich dni widzimy systematyczne wzrosty. Są one zauważalnie większe. Analizując obecną sytuacje należy zadać pytanie czy jest to anomalia związana z okresem świąt czy zmiana trendu w związku z pojawieniem się omikronu. Bardzo dokładnie przyglądaliśmy się liczbom i interpretujemy zwiększone wyniki jako anomalię poświąteczną - mówił minister zdrowia.

Minister zdrowia dodaje, że w poprzednim roku w okresie około świątecznym doszło do podobnej sytuacji. - Doszło też do lokalnego, przejściowego zwiększenia liczny przypadków. Po tym zwiększeniu nastąpił spadek - dodał minister. - W ciągu ostatnich dni wykonujemy większą liczbę testów niż tydzień temu. Większa liczba wykonywanych testów powoduje, że tych przypadków jest wykrywanych więcej. Wynikowość testów cały czas maleje. Teraz utrzymuje się na poziomie ok. 15 proc. 

Obserwowany jest rozwój Omikrona, który jest bardziej zaraźliwy. Rząd przygotowuje się na jego rozprzestrzenianie się. - Systematycznie przygotowujemy się do uderzenia Omikrona. Prognozujemy, że Omikron zacznie dominować  w okolicach końca stycznia - dodaje minister zdrowia. - Jeżeli zwiększona skala zakażeń pojawi się w drugiej połowie stycznia, to my teraz zwiększamy poziomy zapasów m.in. leków, ale przede wszystkim przygotowujemy plany zwiększenia infrastruktury łóżek.

- Przygotowujemy plany dwustopniowe. Jeden z nich zakłada zwiększenie infrastruktury szpitalnej do 40 tys. łóżek. Drugi, o wiele bardzie pesymistyczny, zakłada zwiększenie tej infrastruktury do 60 tys. łóżek - poinformował Niedzielski.

Czy zostaną wprowadzone kolejne obostrzenia?

- Jeżeli mielibyśmy argumenty, że więcej zakażeń to zmiana trendu, to decyzje o obostrzeniach będą podejmowane. Na tę chwilę takich decyzji nie ma - powiedział minister zdrowia.

 

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 17 196 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Resort przekazał też, że zmarły 632 osoby chorujące na COVID-19. Od początku epidemii w Polsce potwierdzono 4 162 715 infekcji, zmarło 98 666 chorych na COVID-19.

Ze środowego komunikatu Ministerstwa Zdrowia wynika, że najwięcej z 17 196 nowych zakażeń potwierdzono w województwie mazowieckim - 2601.

Pozostałe przypadki dotyczą województw: małopolskiego (2174), śląskiego (2047), wielkopolskiego (1714), dolnośląskiego (1297), pomorskiego (1157), łódzkiego (1063), zachodniopomorskiego (912), kujawsko-pomorskiego (765), lubelskiego (715), podkarpackiego (681), warmińsko-mazurskiego (554), opolskiego (389), świętokrzyskiego (367), lubuskiego (330), podlaskiego (297).

133 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które mają zostać uzupełnione przez sanepid.

Minister zdrowia ogłosił 7 grudnia kolejne zaostrzenia epidemiczne w związku ze świętami i nowym wariantem koronawirusa. https://calisia.pl/od-15-grudnia-wchodza-kolejne-obostrzenia,54142

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować