Społeczne

Będą nowe obostrzenia w związku z dużą liczbą zakażeń? Minister zdrowia: "Przygotowujemy się do uderzenia Omikrona"

2022-01-05 12:30:00 red.

5 stycznia zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który omawiał sytuację epidemiczną i ewentualne decyzje w sprawie obostrzeń. Na konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego padły informacje dotyczące wzrostu zakażeń i planów związanych z walką z pandemią.

-  Jak porównujemy wyniki, to w ciągu ostatnich dni widzimy systematyczne wzrosty. Są one zauważalnie większe. Analizując obecną sytuacje należy zadać pytanie czy jest to anomalia związana z okresem świąt czy zmiana trendu w związku z pojawieniem się omikronu. Bardzo dokładnie przyglądaliśmy się liczbom i interpretujemy zwiększone wyniki jako anomalię poświąteczną - mówił minister zdrowia.

Minister zdrowia dodaje, że w poprzednim roku w okresie około świątecznym doszło do podobnej sytuacji. - Doszło też do lokalnego, przejściowego zwiększenia liczny przypadków. Po tym zwiększeniu nastąpił spadek - dodał minister. - W ciągu ostatnich dni wykonujemy większą liczbę testów niż tydzień temu. Większa liczba wykonywanych testów powoduje, że tych przypadków jest wykrywanych więcej. Wynikowość testów cały czas maleje. Teraz utrzymuje się na poziomie ok. 15 proc. 

Obserwowany jest rozwój Omikrona, który jest bardziej zaraźliwy. Rząd przygotowuje się na jego rozprzestrzenianie się. - Systematycznie przygotowujemy się do uderzenia Omikrona. Prognozujemy, że Omikron zacznie dominować  w okolicach końca stycznia - dodaje minister zdrowia. - Jeżeli zwiększona skala zakażeń pojawi się w drugiej połowie stycznia, to my teraz zwiększamy poziomy zapasów m.in. leków, ale przede wszystkim przygotowujemy plany zwiększenia infrastruktury łóżek.

- Przygotowujemy plany dwustopniowe. Jeden z nich zakłada zwiększenie infrastruktury szpitalnej do 40 tys. łóżek. Drugi, o wiele bardzie pesymistyczny, zakłada zwiększenie tej infrastruktury do 60 tys. łóżek - poinformował Niedzielski.

Czy zostaną wprowadzone kolejne obostrzenia?

- Jeżeli mielibyśmy argumenty, że więcej zakażeń to zmiana trendu, to decyzje o obostrzeniach będą podejmowane. Na tę chwilę takich decyzji nie ma - powiedział minister zdrowia.

 

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 17 196 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Resort przekazał też, że zmarły 632 osoby chorujące na COVID-19. Od początku epidemii w Polsce potwierdzono 4 162 715 infekcji, zmarło 98 666 chorych na COVID-19.

Ze środowego komunikatu Ministerstwa Zdrowia wynika, że najwięcej z 17 196 nowych zakażeń potwierdzono w województwie mazowieckim - 2601.

Pozostałe przypadki dotyczą województw: małopolskiego (2174), śląskiego (2047), wielkopolskiego (1714), dolnośląskiego (1297), pomorskiego (1157), łódzkiego (1063), zachodniopomorskiego (912), kujawsko-pomorskiego (765), lubelskiego (715), podkarpackiego (681), warmińsko-mazurskiego (554), opolskiego (389), świętokrzyskiego (367), lubuskiego (330), podlaskiego (297).

133 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które mają zostać uzupełnione przez sanepid.

Minister zdrowia ogłosił 7 grudnia kolejne zaostrzenia epidemiczne w związku ze świętami i nowym wariantem koronawirusa. https://calisia.pl/od-15-grudnia-wchodza-kolejne-obostrzenia,54142

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować