Społeczne

Od 15 grudnia wchodzą kolejne obostrzenia

2021-12-15 08:00:00 red.

Minister zdrowia ogłosił 7 grudnia kolejne zaostrzenia epidemiczne w związku ze świętami i nowym wariantem koronawirusa.

fot. gis.gov.pl
fot. gis.gov.pl

Zgodnie z projektem ustawy opracowywanym przez rząd, pracodawca będzie mógł wymagać od pracownika okazania wyniku testu pod kątem koronawirusa. Każdy pracownik ma mieć dostęp do darmowego testu na COVID-19.

Drugim elementem będą obowiązkowe szczepienia od 1 marca dla wybranych grup pracowniczych - medyków, nauczycieli i służb mundurowych.

Rząd podjął decyzję o zaostrzeniu restrykcji pandemicznych.  Od 15 grudnia obniżone zostaną limity w restauracjach, hotelach, teatrach, kinach, obiektach sportowych i sakralnych do 30 proc. Od 15 grudnia zamknięte zostaną kluby, dyskoteki i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. 31 grudnia i 1 stycznia w lokalach zamkniętych będzie mogło przebywać do 100 klientów, z wyłączeniem osób zaszczepionych.

Wraca nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich od 20 grudnia do 9 stycznia.

Wprowadzone zostają obowiązkowe testy dla współdomowników osoby zakażonej koronawirusem. Od 15 grudnia wprowadzony zostaje limit 75 proc. obłożenia w transporcie zbiorowym.

Od 15 grudnia wszystkie osoby przylatujące spoza Schengen muszą mieć wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przylotem test na COVID-19.

Dziś resort zdrowia poinformował o 19 336 nowych zakażeniach i 504 zgonach. 

Najważniejsze zmiany – nowe limity osób, zamknięte dyskoteki i nauka zdalna

Nowe limity osób

Od 15 grudnia zostaną zaostrzone limity osób:

  • transport zbiorowy – max. 75 proc. obłożenia
  • restauracje, bary i hotele – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19)
  • kina, teatry, obiekty sportowe i sakralne – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19)

Dodatkowo, w kinach będzie obowiązywał zakaz jedzenia i picia podczas seansów.

Nauka zdalna

  • Od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie.
  • Żłobki i przedszkola będą funkcjonowały bez zmian.

Zamknięte kluby i dyskoteki

Od 15 grudnia do odwołania zostaną zamknięte kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Wyjątkiem będzie Sylwester (31.12-1.01). Tej nocy imprezy będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 100 osób (limit nie dotyczy osób, które posiadają certyfikat COVID-19).

Obowiązkowe testy na koronawirusa

Od 15 grudnia każda osoba przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie musiała wykonać test na COVID-19. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem. Co ważne, zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania.

Od 15 grudnia obowiązkowy test będzie dotyczył także osób, które mieszkają z osobą zakażoną COVID-19. W tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować