Kultura

Archeologia przyciągnęła kaliszan do Rezerwatu na Zawodziu [zdjęcia, wideo]

2024-06-17 09:30:00 BK

Mimo kapryśnej, niedzielnej pogody, tłumy odwiedzjących zawitały do Rezerwatu Archeologicznego w Kaliszu, gdzie czekały atrakcję związane z historią i archeologią. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

W niedzielę, 16 czerwca, odbył się Festyn Archeologiczno - Historyczny w Rezerwacie Zawodzie-Kalisz. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, w ramach Europejskich Dni Archeologii. Już po raz drugi KTPN włączył się w obchody, które mają swój akcent także w najstarszym mieście w Polsce. 

Na zwiedzających będą czekały warsztaty ceramiczne, warsztaty rozpoznawania skał i minerałów, oprowadzanie po obiekcie z przewodnikiem, ognisko z kiełbaskami a także prelekcje naukowe. Każdy chętny, a szczególnie najmłodsi, na chwilę zamienili się w małych archeologów i z cierpliwością oraz skupieniem szukali ukrytych skarbów i śladów historii w specjalnie przygotowanych piaskownicach. 

Nie zabrakło warsztatów archeologicznych, piaskownicy wykopaliskowej, rekonstrukcji historycznych, wystawy prac plastycznych. Można było spróbować swoich sił w grach średniowiecznych, zobaczyć jak wygląda bicie monet, a także wysłuchać koncertu muzyki dawnej, w wykonaniu zespołu Rodzanice.

Chętni mogli także przymierzyć stroje z dawnych czasów oraz chwycić za tarczę czy broń.

Sporą dawkę historycznej wiedzy zapewniły prelekcje specjalistów i pasjonatów w tej dziedzinie. Grzegorz Szczurek i Maciej Kaczmarek opowiedzieli o późnobrązowych znaleziskach gromadnych przedmiotów metalowych na Pomorzu. Leszek Ziąbka pokazał nowe spojrzenie na problematykę Calisii Ptolemeuszowej i jej wpływ na kształtowanie się osadnictwa. Małgorzata Walczak - Kubiak opowiedziała o roli ruchu rekonstrukcji historycznej w popularyzacji odkryć archeologicznych.

Adam Kędzierski zdradził nam Gdzie palatyn Sieciech wybijał monety, a Anita Przybysz przygotowała prelekcję o wykorzystanie surowców skalnych we wczesnym średniowieczu na przykładzie piaskowcowej Kolegiaty na Zawodziu.

Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, jako stowarzyszenie, które zgodnie ze statutem „ma na celu krzewienie i upowszechnianie nauki, oświaty i kultury, prowadzenie regionalnych badań naukowych, w szczególności dotyczących Wielkopolski południowo-wschodniej (czyli regionu pozostającego w historycznym, kulturowym, społecznym oraz gospodarczym oddziaływaniu Kalisza) w zakresie różnych gałęzi nauki, a także działanie na rzecz aktywizacji ochrony zabytków” w ub.r. dołączyło do grona organizatorów Europejskich Dni Archeologii, aby obok największych instytucji kultury, takich jak m. in. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie czy Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”, zorganizować obchody tego ważnego wydarzenia także w Kaliszu.

Europejskie Dni Archeologii (#EDA), zainicjowane w roku 2010 jako wydarzenie francuskie, realizowane są w Polsce od 2019 roku pod postacią różnorodnych wydarzeń prezentujących bogactwo dziedzictwa archeologicznego oraz promujących i przedstawiających zabytki archeologiczne. Adresowane są do szerokiego grona odbiorców, od pasjonatów archeologii po rodziny z dziećmi. W 2022 roku w Europie odbyło się ponad tysiąc wydarzeń, w Polsce było ich prawie sto. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować