Kultura

Rozmawiali o historii fabryki sukna w roku 200-lecia jej powstania

2024-06-27 10:27:46 Marta Wolarz - powiat.kalisz.pl

Dwa spotkania dotyczące historii fabryki sukna i jej roli w dziejach Opatówka i regionu na przestrzeni 200 lat, przeprowadzili pracownicy Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku - dr Ewa Kłysz oraz dr Jarosław Dolat. Spotkania odbyły się 19 i 26 czerwca odpowiednio w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku oraz w Restauracji Komoda w Kaliszu. Prelegenci przeprowadzili uczestników spotkań od czasu powstania fabryki w latach 1824 -1826, aż do powołania w jej wyjątkowych, zabytkowych wnętrzach Muzeum.

fot. Marta Wolarz
fot. Marta Wolarz

Fabryka sukiennicza w Opatówku wywodząca swój początek w 1824 r. była największą i najnowocześniejszą z ówczesnych fabryk i odgrywała kluczową rolę w przemyśle tekstylnym i gospodarce Królestwa Polskiego. Kompleks fabryczny szczęśliwie przetrwał i jest jednym z nielicznych przykładów architektury przemysłowej z początków XIX w. w Europie. Od 1981 r. mieści się w nim Muzeum Historii Przemysłu. Czasy budowy fabryki, to okres industrializacji Królestwa Polskiego, w który fabryka w Opatówku i jej twórcy wpisani są jako niezwykle ważny element. Dla Opatówka to także był czas działania wielkich postaci historycznych: właściciela dóbr opatóweckich i zarazem namiestnika Królestwa Polskiego – generała Józefa Zajączka, jego żony Aleksandry, Józefa Radoszewskiego – Prezesa Komisji Województwa Kaliskiego, Jana Kantego Gillera- ówczesnego burmistrza Opatówka i wcześniejszego żołnierza napoleońskiego, Adolfa G. Fiedlera – właściciela fabryki. Dla późniejszego okresu zaś: Ferdynanda Nieztschego – kolejnego właściciela fabryki i ojca chrzestnego Stanisława Wojciechowskiego (późniejszego prezydenta II RP), Stefana Ostrowski i Zdzisław Grocholski – ostatni właściciele fabryki. 200-lecie fabryki jest doskonałą okazją, aby przypomnieć te postaci oraz historię fabryki i jej rolę w funkcjonowaniu miasta.

Nadrzędnym celem realizowanych działań było zainteresowanie mieszkańców historią i dziedzictwem, przypomnienie ludzi, którzy tu żyli, pracowali i są wzorem dla dzisiejszych pokoleń a przede wszystkim zwiększenie świadomości historycznej i wiedzy uczestników o historii fabryki i Opatówka na przestrzeni ostatnich 200 lat.

Prelekcje to działania zrealizowane w ramach projektu Stowarzyszenia Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej pn. „Majówka u fabrykanta” w 200-lecie fabryki sukna w Opatówku. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować