Biznes

Okna, które cieszą twoje oczy i nie tylko…

2024-06-26 09:30:00 reklama@calisia.pl

Jeszcze 30 lat temu na rynku dominowały drewniane okna, wymagające intensywnej konserwacji. Zmiany technologiczne wprowadziły plastikowe okna z PCV, które początkowo były po prostu tańszym rozwiązaniem, ale szybko stały się synonimem nowoczesności. W Polsce produkcję rozpoczęto w latach 80. przez Metalplast. Dzisiejsze okna PCV oferują doskonałą izolację, estetykę i ekologiczne rozwiązania. Metalplast-Kalisz, idąc z duchem czasu, wprowadza innowacyjne technologie, łącząc komfort z ekologią.

Dawno, niedawno…

…bo jeszcze ok. 30 lat temu podstawowym materiałem do produkcji stolarki okiennej było drewno, najczęściej sosnowe. Poszczególne elementy takich okien łączono w technologii znanej z meblarstwa. Mikrowczepy, bo o nich mowa, były głównym łącznikiem drewnianych elementów w budownictwie. Tak wykonana stolarka okienna wymagała częstych zabiegów konserwacyjnych – malowania, szlifowania i uzupełniania uszczelnień przyszybowych, najczęściej tzw. kitem szklarskim. Upływ czasu i działanie warunków atmosferycznych uniemożliwiały długoletnią eksploatację drewnianych okien, chociażby ze względu na powstawanie nieszczelności.

Chociaż już w połowie XIX wieku Niemcy jako pierwsi zaczęli stosować tworzywo PCV do produkcji ram okiennych, to technologia ta musiała czekać blisko 100 lat (lata 60. XX w.) zanim rozpoczęto produkcję plastikowej stolarki na skalę masową. Po następnych niemal 25 latach pierwsze takie okna zaczęto wytwarzać w Polsce. W Kaliszu na początku lat 80-tych, znany do tej pory z produkcji
i przetwarzania tworzyw sztucznych, Metalplast rozpoczął produkcję okien i drzwi z PCV. Początkowo cena stolarki otworowej produkowanej w Polsce była podobna do drewnianych odpowiedników, a trwałość i estetyka (kolorystyka i toporne, kanciaste kształty) decydowały o tym, że mogły być najwyżej zamiennikiem gorszej klasy dla starej, zużytej stolarki drewnianej. Zaimplementowane i prężnie rozwijane prace technologiczne spowodowały jednak, że pod koniec lat 80. plastikowe okna stały się wyznacznikiem modernistycznego budownictwa, jednocześnie wypierając szlachetne, aczkolwiek o wiele droższe drewno.

Decydujące dla dominacji tworzyw sztucznych w budownictwie okazały się nieporównywalnie niskie koszty produkcji. Niestety pojawił się problem recyklingu. Pierwsze sprzedane w połowie lat 80 okna ze względu na pionierską jeszcze technologię były już dość wysłużone. W kaliskim zakładzie już  pod koniec lat 90. szeroko stosowano recykling plastikowych okien pochodzących z demontażu. Wiek XX to czas intensywnej modernizacji technologii odzyskiwania PCV ze starej stolarki okiennej. Technologia wprowadzona min. przez niemieckiego potentata, firmę SALAMANDER, która uruchomiła w Polsce produkcję znakomitych profili okiennych znanych pod nazwami Brügmann i Bluevolution, wprowadziła do oferty tworzywo z powtórnie przetworzonego materiału.  Kaliski Metalplast już chwilę później rozpoczął produkcję w oparciu o tę technologię.

Kolorowe lata 90.…  

...to rozkwit budownictwa jednorodzinnego, opartego na zachodnich technologiach. W przemyśle okiennym pojawiły się oferty stolarki w gamie kolorów, zarówno samego tworzywa, jak i oklein  imitujących wzory naturalnego drewna. Od tego czasu obserwujemy okresowe mody na określoną kolorystykę. Zakład z ul. Niecałej w Kaliszu wprowadza całą  paletę oklein drewnopodobnych, entuzjastycznie przyjętą przez inwestorów. Równolegle pojawiają się w ofercie okna o odpowiednich gabarytach, by móc je instalować w drzwiach wejściowych, balkonowych i tarasowych. Znacznie podnosi się tym samym funkcjonalność budynków i estetyka elewacji. PCV rewolucjonizuje myślenie o naprawdę nowoczesnym budowaniu.

XX wiek, czyli zdecydowanie bliżej natury

Bez względu na toczący się ciągle spór w nauce, dotyczący poziomu wpływu człowieka na środowisko, to tak czy inaczej powinniśmy bardziej dbać o wykorzystanie energii dla dobra następnych pokoleń. To jedno jest pewne. W momencie pojawienia się na rynku okien z tworzyw sztucznych, średnia przenikalność termiczna stolarki poprawiła się ponad 3-krotnie. Tym samym ogrzanie naszych pomieszczeń stało się o wiele tańsze i równocześnie lepsze dla naszej planety.

Komfort i bezpieczeństwo    

Nowoczesna stolarka otworowa PCV, poza walorami termoizolacyjnymi, zapewnia stworzenie naprawdę komfortowych warunków życia. Najlepiej przedstawić to na przykładzie. Jednym z głównych czynników niekorzystnie wpływającym na nasze zdrowie jest hałas. W zakresie szeroko pojętej akustyki przy odpowiednio dobranych parametrach profilu i szyby, redukcja pochodzących z zewnątrz dźwięków na poziomie 90 dB (decybeli) tylko o 10 dB zmniejsza odczuwanie hałasu o blisko 50 %. Umożliwia to funkcjonowanie sal koncertowych w najbardziej zatłoczonych centrach aglomeracji. Tylko w standardowych oknach systemu SALAMANDER proEvolution 72 obniżono poziom tego parametru nawet o 46 dB.

Podobnie w zakresie bezpieczeństwa przed włamaniem możemy stworzyć komfort użytkownikom mieszkań przez dobór odpowiednio bezpiecznych i  szyb. Współcześnie określają to tzw. normy CR (Resistance Class). Ta 6-stopniowa klasa określa poziom wymogów ochrony, jakie musi spełnić szyba. Odporność na przypadkowe rozbicie (kopnięcie czy uderzenie) to klasa RC1.  Okna klasy RC2 są odporne na próbę włamania przy użyciu prostych narzędzi – łomu czy młotka.  Dla bardziej wymagających zapewnia się dodatkowe rozwiązania w postaci szyb klasy P4. Powinny one wytrzymać 3-krotne uderzenie kulą o masie 4,11 kg zrzuconą z wysokości 9 m. Dodatkowo okno takie może zostać wyposażone w odpowiednie trzpienie antywłamaniowe oraz rygle.   

          

Co przyniesie najbliższa przyszłość ?

Wymogi stawiane budownictwu przez rozmaite regulacje rządowe czy też unijne skłaniają do ciągłego poszukiwania rozwiązań mających na celu podnoszenie standardów jakościowych. Stolarka okienna jest bez wątpienia jednym z najważniejszych, obok materiałów i technologii, składników nowoczesnego budownictwa. Termoizolacyjność okien jest obecnie równie ważna jak pozostałych przegród zewnętrznych. Jakość zastosowanych materiałów jest tutaj decydująca.

W ofercie grupy Metalplast-Kalisz na ten rok, klienci znajdą najnowsze dzieło myśli  technologicznej  SALAMANDER, wspomniany już w tekście profil proEvolution 72. Zadbano w nim o odpowiednio wysokie parametry termoizolacyjne, oparte o tzw. Bionik-Iso-System. Stworzono tu odpowiedni układ komór powietrznych i uszczelek i równocześnie obniżono ilość użytego surowca w 100 % pochodzącego z recyklingu (Eco Tec plus). Teraz okna oparte na tym systemie zapewniają jeszcze większe naświetlenie pomieszczeń, przez co komfort życia i odpoczynku staje się nieporównanie większy.

Rok 2024 – prawdziwie piękne okna i jeszcze bliżej natury

Metalplast na ten rok przygotował prawdziwie piękne okna. Obok bogatej kolorystyki, od  dłuższego czasu obecny jest modny w architekturze minimalistyczny, ekologiczny design. Bogato prezentuje się oferta oklein i dekorów o wyraźnie wyczuwalnej fakturze. Pochlebne opinie klientów zyskują okna w barwach rustykalnych i naturalnie drewnianych.

Nietrudno przewidzieć, że właśnie ekologia będzie wyznaczać kierunki rozwoju stolarki otworowej. Nie jest to jednak bezmyślne podejście, że jakiekolwiek „superekologiczne okno lub drzwi” będzie pasować do dowolnego domu bądź mieszkania. W przypadku firmy Metalplast-Kalisz stosowana jest zasada C3 wprowadzona przez partnera technologicznego SALAMANDER, a którą można ująć w haśle "Stwórz swoje indywidualne okno". Idea opiera się na spersonalizowanym doradztwie, uwzględniającym indywidualny projekt do indywidualnych potrzeb klienta.

C3 to w przełożeniu na język polski 3 wyznaczniki idealnego doboru oferty:

  • bilans energetyczny zdeterminowany przez wymogi klimatu (CLIMATE)
  • konstrukcja stolarki odpowiednia dla indywidualnej specyfiki budynku (CASE)
  • uwzględnienie osobistych wymagań klienta (CUSTOMER).

Trudno w jednym artykule przedstawić ponad 50-letnią (nie licząc momentu powstania koncepcji samego okna z tworzyw sztucznych) historię współczesnej stolarki okiennej. Mody w architekturze zmieniają się stosunkowo często. Ważne, by właściwie łączyć funkcjonalność i ekonomikę z estetyką naszych domostw.  

PCV to dla nas jednak nie jedyny pomysł w myśleniu o nowoczesnych rozwiązaniach okiennych. Już teraz zachęcamy do zapoznania się z innym znakomitym tworzywem jakim jest aluminium. Zainteresowanych zapraszamy niebawem na strony Calisia.pl.

Niecierpliwych zaś zapraszamy do salonu Metalplast w Kaliszu przy ul. Niecałej 1, tel. 62 757 09 61, 509 865 602; salon@metalplast-kalisz.pl.


Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować