Kultura

45. Festiwal Schola Cantorum – dziś koncert inauguracyjny. Trwają zmagania konkursowe

2024-06-27 12:57:03 redakcja@calisia.pl

Jubileuszowa edycja festiwalu „Schola Cantorum” potrwa do 30 czerwca. W programie koncerty, konkursy i wernisaże. Na festiwalu, który od 44 lat promuje muzykę dawną wśród młodzieży, wystąpi 16 zespołów rywalizujących o prestiżowe nagrody.

fot. Schola Cantorum
fot. Schola Cantorum

Jubileuszowa edycja tegorocznego wydarzenia potrwa do 30 czerwca. Festiwal otworzy tradycyjny koncert inauguracyjny, który odbędzie się dziś (27 czerwca) o godzinie 19:30 w kaliskiej katedrze. Przesłuchania konkursowe zaplanowano na czwartek i piątek (27 i 28 czerwca) w Państwowej Szkole Muzycznej przy placu Jana Pawła II. Na tej samej scenie odbędzie się również koncert specjalny. Jak co roku, nie zabraknie wernisażu wystawy laureatów 29. konkursu "Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną", który odbędzie się w siedzibie WPA UAM w Kaliszu.

W tegorocznym, jubileuszowym festiwalu bierze udział 16 zespołów w różnych kategoriach - mówi Małgorzata Jackowska, Wiceprezes Kaliskiego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży Schola Cantorum, organizatora wydarzenia. - Zespoły rywalizują o Grand Prix, złote, srebrne i brązowe Harfy Eola, Harfę Bursztynową oraz tytuł ambasadora festiwalu.

Laureatów tegorocznej edycji poznamy podczas koncertu galowego, który odbędzie się w sobotę, 29 czerwca, w Auli im. prof. Jerzego Rubińskiego przy Nowym Świecie 28-30. Wstęp na wszystkie koncerty w ramach festiwalu jest wolny. 


Zainaugurowany w 1978 roku przez ówczesne Ministerstwo Oświaty i Wychowania Ogólnopolski Przegląd Uczniowskich Kameralnych Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” był pierwszym w Polsce wydarzeniem muzycznym skierowanym do młodzieży szkolnej. Od 44 lat stanowi nieodłączny element rozwoju szkolnego ruchu artystycznego, dając młodym artystom możliwość konfrontacji osiągnięć i wymiany doświadczeń w zakresie upowszechniania muzyki dawnej. Sukcesy młodych artystów są wynikiem pracy nauczycieli muzyki, dyrygentów i instruktorów, którzy potrafią zachęcić młodzież do muzykowania.

Festiwalowi towarzyszy wiele dodatkowych wydarzeń. Konkurs "Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną" i wystawa nagrodzonych prac plastycznych to stałe elementy festiwalu. Od 2022 roku festiwal ma zasięg międzynarodowy i nosi imię jego współtwórcy i długoletniego dyrektora, Tadeusza Krokosa.

Mimo że festiwal promuje muzykę niszową, ma ogromne walory edukacyjne w szerokim zakresie kultury, a także wychowania i przygotowania młodych ludzi do świadomego i krytycznego odbioru sztuki. Przyczynia się do poszerzenia zainteresowań, rozwoju uzdolnień i pasji, pogłębienia wiedzy oraz łączenia różnych dziedzin sztuki: muzyki, tańca i plastyki.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować