Ulica Kościelna jest jedną z najstarszych w Opatówku. Historia tego miejsca, związana m.in. z monumentalnym budynkiem dawnej fabryki sukna, dzisiejszego Muzeum Historii Przemysłu, stała się tłem licznych atrakcji. Właśnie tu uczestnicy mogli przenieść się w czasie dzięki rekonstrukcjom historycznym. Grupy rekonstruktorów, w tym kancelaria 4. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, pracownia alchemika i salon modystki, prezentowały życie codzienne z XIX wieku, dając możliwość nie tylko obserwacji, ale także bezpośredniego udziału w pokazach.
Jedną z najbardziej obleganych atrakcji był przejazd zabytkowym autobusem, który odbywał się ulicami Opatówka. Na ulicy Kościelnej ustawiono również stoiska lokalnych organizacji i instytucji, które prezentowały swoją działalność, a także specjalne stanowiska, gdzie można było odebrać okolicznościową pocztówkę przedstawiającą most żeliwny – zarówno na zdjęciu sprzed lat, jak i współczesnym. Uczestnicy mieli też możliwość własnoręcznego nadruku na pocztówce wybranego tekstu.
Organizatorzy zadbali o atrakcje dla najmłodszych. Na dzieci czekały warsztaty plastyczne i modelarskie, animacje, konkursy. Nie zabrakło loterii fantowej z atrakcyjnymi nagrodami.
Głównym organizatorem wydarzenia była Fundacja "Inicjatywa dla Opatówka", a współorganizatorami Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów, Muzeum Historii Przemysłu, Stowarzyszenie LGD-7 Kraina Nocy i Dni, Cech Rzemiosł Budowlanych i Różnych w Kaliszu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Opatówku. Święto odbywało się pod honorowym patronatem Starosty Kaliskiego i Burmistrza Gminy Opatówek.
Wydarzenie było finansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach programu Wielkopolska Odnowa Wsi oraz z dotacji programu NOWEFIO 2024, realizowanego przez Federację Patriotyczną.