Kultura

Za nami kolejne dni z Letnią Akademia Instrumentów Dętych [zdjęcia]

2019-08-21 14:00:00 red.

Blisko 350 młodych ludzi z Polski i z zagranicy przyjechało do Kalisza, by wziąć udział w XI Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych +. Muzycy przez tydzień wspólnie koncertują i doskonalą swoje umiejętności. 

fot. Arek Szymański
fot. Arek Szymański

XI Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych + to tygodniowy kurs mistrzowski dla wszystkich klas instrumentów dętych blaszanych (trąbki, waltorni, puzonu, eufonium, tuby), a także perkusji, saksofonu, rogów myśliwskich i orkiestr dętych. Akademia to nie tylko nauka, ale też i koncerty. Na estradzie zaprezentują się zarówno uczniowie, jak i ich mistrzowie – z Polski, ale też m.in. z Rumuni, Brazylii, Argentyny, USA, Hiszpanii, Litwy.

19 sierpnia miał miejsce przemarsz Gminnej Orkiestry Dętej ze Starej Białej z Głównego Rynku do kaliskiej bazyliki. Później usłyszeliśmy Kwintet dęty – Pieśń do św. Józefa – Sanktuarium św. Józefa oraz Koncert „Spotkania z muzyką u św. Józefa” – Sanktuarium św. Józefa, Sygnały myśliwskie. Wysłuchaliśmy Wykładu „Porozmawiajmy o instrumentach” w Auli I LO im. A. Asnyka w Kaliszu. Odbył się również Koncert na 100-lecie szkoły muzycznej.

20 sierpnia ponownie odbył się Przemarsz, tym razem Orkiestry Dętej OSP z Koła.

Pomysłodawcą akademii jest prof. dr hab. Roman Gryń. Organizatorem wydarzenia jest Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Henryka Melcera w Kaliszu.

Impreza z roku na rok coraz bardziej się rozwija. W pierwszych edycjach festiwalu brało udział około 70 osób. Dziś mamy 350 wykonawców.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Krystian Kinastowski, prezydent miasta Kalisza; Marek Woźniak, marszałek Województwa Wielkopolskiego; Krzysztof Nosal, Starosta Kaliski; Arkadiusz Ptak, burmistrz Miasta i Gminy Pleszew.

Harmonogram

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ