Kultura

Z Kalisza do Kamerunu. Gra Biblioteki Miejskiej z dotacją

2020-05-19 16:00:00 WKST

Gra on-line kaliskiej Biblioteki z dotacją programu „Kultura w sieci”.

MBP
MBP

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu uzyskała dotację Narodowego Centrum Kultury na projekt, zgłoszony do programu „Kultura w Sieci”. To edukacyjna gra on-line pt. „Z Kalisza do Kamerunu. Śladami Szolca-Rogozińskiego”.

Zadanie zakłada stworzenie internetowej gry edukacyjnej, poświęconej podróżnikowi z Kalisza - Stefanowi Szolcowi-Rogozińskiemu oraz organizację e-turnieju drużynowego z wykorzystaniem gry dla dzieci ze starszych klas szkół podstawowych oraz młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Program komputerowy oparty o funkcje chatbota zawierał będzie zdigitalizowane dokumenty życia podróżnika i jego odkryć (m. in. ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka) oraz podawane w formie podcastów i filmów informacje z zakresu geografii, biologii, historii oraz kultury i sztuki. Będący z jednej strony kontynuacją wcześniejszych przedsięwzięć realizowanych przez MBP, a poświęconych podróżnikowi, z drugiej internetowym ekwiwalentem zaplanowanej na rok 2020 serii wystaw, wykładów i warsztatów, projekt znakomicie połączy wiedzę specjalistyczną (prezentowaną przez znawców i badaczy) z atrakcyjną grą komputerową rozumianą jako narzędzie edukacyjne dostępne dla wszystkich młodych ludzi w Polsce. Dzięki tej inicjatywie młodzież z Kalisza i kraju pozna nie tylko biografię Szolca-Rogozińskiego, ale też historię odkryć geograficznych, Kalisz i Polskę w II połowie XIX wieku oraz dzieje, faunę i florę oraz kulturę Kamerunu. W projekt zaangażowani będą podróżnicy i badacze Afryki oraz znawcy epoki, a także instytucje z kraju i zagranicy.
Warto dodać, że spośród wszystkich polskich bibliotek aplikujących do programu „Kultura w sieci” kaliska biblioteka uzyskała największą dotację - 94 000 złotych. Czas realizacji projektu jest dość krótki – w zasadzie wszystko powinno być gotowe na początek września. Miejska Biblioteka Publiczna chce jak najlepiej wykorzystać daną jej w tej chwili szansę na realizację nietuzinkowego przedsięwzięcia oraz promowanie naszego miasta i wybitnych kaliszan przy pomocy narzędzi na miarę XXI wieku, więc dołoży wszelkich starań, aby gra wystartowała jak najwcześniej. Nad projektem „Z Kalisza do Kamerunu…” pracują wspólnie: Monika Sobczak-Waliś, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych, Arkadiusz Błaszczyk, kierownik Biblioteki Głównej oraz Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ