Społeczne

Wraca sprawa budowy elektrowni wiatrowych w gminie Nowe Skalmierzyce. Jest decyzja Wojewody ws. wygaśnięcia pozwolenia na inwestycję [wideo]

2021-08-24 18:30:00 BK

Mieszkańcy Głósek w gminie Nowe Skalmierzyce walczą z inwestorem, który chce w ich sąsiedztwie zbudować zespół elektrowni Wiatrowych. Mieszkaniec gminy Pan Marek Tomasz złożył do Starosty Ostrowskiego wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia pozwolenia na budowę wiatraków, które zostało wydane w 2015 roku. Starosta odmówił, ale sprawę podnosi na nowo Wojewoda.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Na podstawie art. 138 § 2 w związku z art. 61a 1 oraz 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 735 tj.) po rozpatrzeniu zażalenia pana Marka Tomasza, reprezentowanego przez pana Patryka Andrysiak Kancelaria Adwokacka Andrysiak  "pełnomocnik/wnioskodawca/skarżący" na postanowienie Starosty Ostrowskiego z dnia 8 lipca 2021 r. (znak: RPA.1510.80.2021) odmawiające wszczęcia postępowania Ostrowskiego sprawie wygaśnięcia decyzji Starosty Ostrowskiego nr (znak: RPA.6740.820.2015) z dnia 30 września 2015 r. zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę dla inwestycji Zespołu elektrowni Wiatrowych Kalisz północ Pilot wraz z niezbędną infrastruktura techniczna wiatrowych, dróg dojazdowych oraz Zespołu Linii Kablowych, Złącza kablowo pomiarowego SN, na terenie powiatu ostrowskiego RPA.6740.3.103.2015 - budowa trzech elektrowni w miejscowości Kotowiecko i Głoski działka nr: 54/1, 152/2, 336, 315, 334, 183, 335, 307, 112/1, 337 obręb 0013, działki nr 1, 6, 20, 10, 11, 12/1, 12/2, 13, 73, 80/1, 99 obręb 0009 - dalej decyzja z dnia 30 września 2015 r.: uchylam zaskarżone postanowienie w całości i przekazuję sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji - czytamy w piśmie od Wojewody Wielkopolskiego.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 1 czerwca 2021 r. pełnomocnik pana Marka Tomasza wystąpił do Starosty Ostrowskiego o stwierdzenie wygaśnięcia decyzji z dnia 30 września 2015r. wskazując, it inwestor nie rozpoczął budowy w ustawowym terminie, a dziennik budowy został wydany po wygaśnięciu ww. pozwolenia. Do ww. wniosku dołączono kopie pełnomocnictwa procesowego oraz wydruki działek ze strony geoportal.

Wezwaniem z dnia 14 czerwca 2021 r. Starosta Ostrowski na podstawie art. 64 2 kpa zobligował pełnomocnika do przedłożenia oryginału pełnomocnictwa udzielonego na rzecz pana Patryka Andrysiaka oraz dostarczenie dowodu wniesienia opłaty skarbowej za ww. pełnomocnictwo. Przy piśmie z dnia 24 czerwca 2021 r. pełnomocnik uzupełnił ww. braki.

Pismem z dnia 8 lipca 2021 r. Starosta Ostrowski poinformował, iż w dniu 14 listopada 2018 r. na podstawie decyzji z dnia 30 września 2015 został wydany dziennik budowy zarejestrowany pod nr 835. Dodatkowo organ I instancji wskazał, iż ww. dziennik wydano zgodnie z przepisami, a inwestor posiada możliwość wykonania robót budowlanych mimo upływu 5 lat od daty wydania pozwolenia na budowę. Postanowieniem z dnia 8 lipca 2021 r. dalej "postanowienie Starosty"  Starosta Ostrowski na podstawie art. 61a 1, 2 kpa odmówił wszczęcia w sprawie wygaśnięcia decyzji z dnia 30 września 2015 r. wskazując, iż pan Marek Tomasz nie posiada przymiotu strony postępowania dodatkowo powołując się na swoje stanowisko wyrażone przy piśmie z dnia 8 lipca 2021.

- Wojewoda przychylił się do wniosku Pana Tomasza Marka, który składał jako strona wniosek ws. wygaśnięcia pozwolenia na budowę wiatraków. Wojewoda jest wyraźnie po stronie lokalnej ludności - mówił Krzysztof Rutkowski.

- Od 6 miesięcy walczymy z niedogodnościami, które nas dotknęły w czasie budowy farmy wiatrowej na terenie gminy Nowe Skalmierzyce. Dotyczy to 8 miejscowości a w 100 procentach ogranicza rozwój 5 wiosek. Po 6 miesiącach Wojewoda przychyla się do naszego wniosku, po analizie dokumentów, które wskazywały na nieprawidłowości w budowie farmy wiatrowej - mówił Tomasz Marek. - Trzeba zatrzymać inwestycję, która jest haniebna, wytrąca nas z rozwoju na pół wieku. Pozostało nam składać ręce do Pana Boga i modlić się by ktoś podjął decyzję zatrzymując tę inwestycję.

- Na ile ta inwestycja ma podłoże legalności? Na ile ma podłoże kredytowania i czy inwestorowi zależy wyłącznie na wzięciu kredytu na turbiny, które zakupi jako używany sprzęt na terenie Niemiec. Czy to przedsięwzięcie jest czymś co ma skredytować dane przedsięwzięcie, czy firma chce zarobić na tym, że otrzyma pieniądze skredytowane przez bank niemiecki? - pyta Krzysztof Rutkowski.

- Jeżeli Starosta wydał pozwolenie na budowę w 2015 roku, decyzja po 3 latach wygasa, firma w ogóle nie wchodzi na plac budowy, w 2019 roku firma podpisuje umowę na dzierżawę i po 9 miesiącach przywraca się stan faktyczny to jest to uchybienie prawne - mówił Pan Jacek, mieszkaniec gminy.

- Postanowienie Wojewody z 13 sierpnia, uchylające postanowienie Starosty Ostrowskiego, sprawiło, że mieszkańcy, którzy złożyli wnioski ws. wygaśnięcia pozwolenia na budowę zostali upodmiotowieni. Państwo od kilku miesięcy starają się powiedzieć opinii publicznej, że stroną w tej sprawie nie jest tylko inwestor, ale również mieszkańcy, na których terenach powstaje inwestycja - mówił adwokat Patryk Andrysiak.

W 2012 roku blisko 2,5 tys. podpisów mieszkańcy gminy Nowe Skalmierzyce zablokowali powstanie fermy, która miała liczyć ponad 20 wiatraków. W 2015 roku ten sam inwestor otrzymał pozwolenie na budowę 4 wiatraków wraz z warunkami zabudowy. Starosta powiatu ostrowskiego miał wydać pozwolenie na ich budowę. Pisaliśmy o tym:https://calisia.pl/protestuja-przeciwko-budowie-wiatrakow-pomaga-im-krzysztof-rutkowski-wideo,49623

https://calisia.pl/sprzeciwiaja-sie-budowie-farmy-wiatrowej-nasi-przodkowie-walczyli-pod-grunwaldem-a-my-musimy-walczyc-z-trzema-wiatrakami-starostwo-wydalo-oswiadczenie-odpierajac-zarzuty,49972

Zdesperowani mieszkańcy zapowiadają, że będą walczyć o swoją ziemię i możliwość rozwoju. Inwestor o pozwolenie na budowę wystąpił w 2012 roku, kiedy funkcjonowały inne zapisy dotyczące oddziaływania wiatraków na otoczenie. 

- Na tym terenie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego co powoduje, że mamy do czynienia z wydawaniem decyzji o warunkach zabudowy. Właśnie ta firma wystąpiła w 2012 roku z takim wnioskiem. Na tamtą chwilę obowiązywały inne przepisy oddziaływania wiatraków na otoczenie. Wówczas była mowa o 455 metrach minimalnej odległości wiatraków od zabudowań i wówczas wszystkie wymogi były spełnione. Miały one stać minimum 450 metrów od najbliższej zabudowy. Wobec tego została wydana decyzja pozytywna o warunkach zabudowy. Nie jest to decyzja „ocenna”, czyli taka, że jak się nie podoba wójtowi czy burmistrzowi to wyda decyzję negatywną. Jeśli inwestycja spełniała wszelkie kryteria ustawy, to nie ma innej możliwości jak wydanie decyzji pozytywnej – tłumaczy burmistrz Miasta i Gminy Nowe Skalmierzyce Jerzy Łukasz Walczak – To nie jest tak, że mieszkańcy o tym nie wiedzieli. Każde wydanie decyzji w tym postępowaniu, jest podane do publicznej wiadomości w formie obwieszczenia – dodaje.

W 2016 roku zmieniło się prawo dotyczące ferm wiatrowych, które mówi że w promieniu 10-krotnej wysokości urządzeń nie może powstać żaden budynek. Planowane do wybudowania wiatraki w Głóskach mają mieć nawet do 200 metrów wysokości - Oddziałuje ona zatem na przestrzeń w promieniu aż 4 kilometrów. Pięć miejscowości - Głóski, Żakowice, Kotowiecko, Droszew, Trkusów. Na to nie ma naszej zgody. Deklaruję, że stoję po stronie rolników i mieszkańców tego regionu – mówi burmistrz Jerzy Łukasz Walczak, który twierdzi, że jedynym wyjściem w tej sytuacji, aby zablokować szkodliwą dla rozwoju wcześniej wymienionych miejscowości inwestycję jest ekspresowe przyjęcie planu zagospodarowania przestrzennego. Burmistrz zadeklarował szybkie działanie.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować