Społeczne

Sprzeciwiają się budowie farmy wiatrowej: „Nasi przodkowie walczyli pod Grunwaldem, a my musimy walczyć z trzema wiatrakami!”. Starostwo wydało oświadczenie odpierając zarzuty.

2021-04-08 14:00:00 red

Ciąg dalszy sprawy budowy trzech wiatraków w okolicach miejscowości Głóski w gminie Nowe Skalmierzyce. Krzysztof Rutkowski i burmistrz Jerzy Łukasz Walczak wraz z mieszkańcami podali nowe informacje w sprawie budowy. Mieszkańcy, którym inwestycja może zablokować rozwój zapowiadają walkę o swoje prawa. Na zarzuty padające podczas konferencji odpowiedziało w specjalnym oświadczeniu Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim.

fot. MW
fot. MW

- Została postawiona nowa tablica informacyjna jeśli chodzi o budowę wiatraków – mówi Krzysztof Rutkowski – Pierwsze zezwolenie na budowę jest z 2018 roku, natomiast drugie z 2020 o czym podczas rozmowy z rolnikami starosta nie poinformował. Jako, że są wątpliwości w tej kwestii nie wiem czy my jako biuro nie będziemy zmuszeni o tym fakcie Centralne Biuro Antykorupcyjne ponieważ sprawa zaczyna się robić coraz bardziej mętna – dodaje.

- Decyzja administracyjna co do meritum się nie zmaniła, została podtrzymana, czyli jest pozwolenie na wybudowanie farmy wiatrowej w postaci trzech elektrowni wiatrowych. Decyzja została zmieniona jedynie w zakresie przebiegu numeru działki, przez który ma przebiegać kabel z wyprodukowanym prądem. Nie znam powodów dla których ta decyzja została zmieniona, ale wiem, że została zmieniona w tym zakresie – mówi burmistrz Nowych Skalmierzyc Jerzy Łukasz Walczak.

Komitet społeczny który sprzeciwia się budowie wiatraków (szerzej o sprawie pisaliśmy TUTAJ) na części gminy Nowe Skalmierzyce – w okolicach miejscowości Głóski chwali poczynania burmistrza Jerzego Łukasza Walczaka. Rolnicy podkreślali zauważalną solidarność ze strony włodarza w staraniach o zaniechanie według nich szkodliwej, powodującej hamowanie tego regionu inwestycji.

Gmina rozpoczęła prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – Działania idą także w tym kierunku aby cała sprawę z 2012 roku i lat następnych poddać audytowi i ewentualnie wyciągnąć wnioski, żeby powstały podstawy aby tę budowę powstrzymać. Tutaj jest potrzebny spokój i rozwaga – podkreśla włodarz Nowych Skalmierzyc, który dodaje że gmina wynajęła dwie kancelarie prawne, które analizują sytuację.

- W najbliższych dniach spotkam się z inwestorem i o efektach rozmów poinformuję – mówi Jerzy Łukasz Walczak – Wszystko co robię, robię w poczuciu obowiązku. Muszę reprezentować interes mieszkańców, bo do tego jestem powołany – dodaje.

Według Krzysztofa Rutkowskiego Wody Polskie podały informację, że wobec inwestycji nie ma stosownych zezwoleń – Nie ma odpowiednich zezwoleń na budowę wiatraków. To jest fakt – mówi K. Rutkowski – Też mamy takie informacje z Wód Polskich i w tym aspekcie ta sprawa będzie przez nas badana – dodaje burmistrz Nowych Skalmierzyc.

Mieszkańcy po raz kolejny podkreślali, że inwestycja może zablokować ten region na wiele lat – My jako mieszkańcy nie chcemy tej inwestycji, bo blokuje nam rozwój. Nie możemy dopuścić do blokowania trzech tysięcy hektarów ziemi, rozwoju społeczeństwa i naszej młodzieży. Na tym terenie są dwie szkoły podstawowe. Działki na 12 hektarach są podzielone na budowę domów jednorodzinnych. To woła o pomstę do nieba, żeby władze nie rozumiały tego, że my chcemy się rozwijać – mówi Tomasz Marek – Jestem mieszkańcem miejscowości której nadanie było w 1301 roku, posiadam autentyczny dokument wydany przez króla Kazimierza jakie mamy prawa, jakie prawa nam się należą. Nasi dziadkowie i rodzice przeżyli wojnę, byli wysiedleni na 5-7 lat z tych miejscowości – powrócili dwa lata po wojnie i walczyli o każdy kawałek ziemi, wrócili tu żeby rozwijać ojczyznę, a teraz nam trzema wiatrakami się zamyka dostęp do trzech tysięcy hektarów ziemi. Gdzie jest prezydent i premier? Brońcie naszej ziemi, polskiej ziemi, krwi naszej – dodaje.

Mieszkańcy terenów, które mogą być zablokowane inwestycyjnie zapowiadają radykalne kroki jeśli powstaną wiatraki – Zaczniemy występować o odszkodowania za utracone korzyści i to nie będą małe kwoty, bo to nie będzie jeden pozew, a kwoty będą niebagatelne – mówi Jarosław Ciesiółka – Nie pozwolimy by nas tak traktowano. Płacimy podatki i mamy prawa, a te prawa nam są zabierane i łamane poprzez jakieś inwestycje – dodaje.

 

Na zarzuty odpowiedziało w specjalnym oświadczeniu Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim, które podajemy poniżej.

 

Oświadczenie Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami medialnymi dotyczącymi budowy elektrowni wiatrowych na terenie Gminy i Miasto Nowe Skalmierzyce pragnę jednoznacznie stwierdzić co następuje:

1. Pozwolenie na budowę wiatraków na terenie Gminy i Miasto Nowe Skalmierzyce wydane było zgodnie z obowiązującym prawem i zachowaniem wszystkich procedur!

Przed wydaniem pozwolenia na budowę Starostwo Powiatowe w Ostrowie każdorazowo analizuje przedstawione dokumenty pod względem zgodności z planem bądź decyzją o warunkach zabudowy wydanych przez właściwą gminę. W przypadku gdy dokumenty są zgodne z prawem Starosta ma obowiązek wydania decyzji pozwolenie na budowę. Taka sytuacja miała właśnie miejsce w przypadku budowy wiatraków na terenie Gminy i Miasto Nowe Skalmierzyce. To Gmina decyduje w zakresie sposobu zagospodarowania terenu. Gmina określa co, de facto, może powstać na danym obszarze. Tak było w tym przypadku. A warunki związane z powstaniem wiatraków określił ówczesny Burmistrz Gminy i Miasto Nowe Skalmierzyce w decyzji o warunkach zabudowy.

 

2. Nieprawdą jest, że w temacie budowy wiatraków w Gminie Nowe Skalmierzyce wydane zostały nowe pozwolenia na budowę!

Na podstawie przedstawionych dokumentów w dniu 30. 09 2015 r. Starosta Ostrowski wydał inwestorowi pozwolenie na budowę i decyzja ta jest jedyna i wciąż obowiązująca. W 2016 r. i 2020 na wniosek inwestora dokonano w niej zmian. Wiązały się one m.in. z mało istotnymi dla sprawy elementami, jak przebieg drogi dojazdowej do wiatraka i przebieg kabla, którym ma być przesyłany prąd. W każdym przypadku zmiany nie dotyczyły, ilości, umiejscowienia, wysokości, mocy itp. elementów związanych bezpośrednio z planowanymi elektrowniami wiatrowymi.

3. Zgodnie z prawem na tablicy informacyjnej, na terenie powstającej inwestycji powinien widnieć numer decyzji pozwolenie na budowę z 2015 r. nr RPA.6740.3.103.2015, jako jedynej.

 

Reasumując. W sprawie pozwolenia na budowę wiatraków na terenie Gminy i Miasto Nowe Skalmierzyce Starosta Ostrowski nie wydał decyzji z naruszeniem prawa, a obowiązek rozwiązania tego, wywołującego emocje, problemu leży po stronie Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.

Zgodnie bowiem z przepisami art. 15 ust. 8 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz. U. z 2020 r., poz.981, z później. zmianami) w ciągu 72 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy Rada Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce może uchwalić plan zagospodarowania przestrzennego, co pozwoli na zagospodarowanie nieruchomości leżących w strefie oddziaływania inwestycji na dotychczasowych, łagodniejszych dla mieszkańców zasadach.

 

Janusz Grzesiak

Biuro Promocji i Relacji Społecznych

Starostwo Powiatowe

w Ostrowie Wielkopolskim

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ