Społeczne

Sprzeciwiają się budowie farmy wiatrowej: „Nasi przodkowie walczyli pod Grunwaldem, a my musimy walczyć z trzema wiatrakami!”. Starostwo wydało oświadczenie odpierając zarzuty.

2021-04-08 14:00:00 red

Ciąg dalszy sprawy budowy trzech wiatraków w okolicach miejscowości Głóski w gminie Nowe Skalmierzyce. Krzysztof Rutkowski i burmistrz Jerzy Łukasz Walczak wraz z mieszkańcami podali nowe informacje w sprawie budowy. Mieszkańcy, którym inwestycja może zablokować rozwój zapowiadają walkę o swoje prawa. Na zarzuty padające podczas konferencji odpowiedziało w specjalnym oświadczeniu Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim.

fot. MW
fot. MW

- Została postawiona nowa tablica informacyjna jeśli chodzi o budowę wiatraków – mówi Krzysztof Rutkowski – Pierwsze zezwolenie na budowę jest z 2018 roku, natomiast drugie z 2020 o czym podczas rozmowy z rolnikami starosta nie poinformował. Jako, że są wątpliwości w tej kwestii nie wiem czy my jako biuro nie będziemy zmuszeni o tym fakcie Centralne Biuro Antykorupcyjne ponieważ sprawa zaczyna się robić coraz bardziej mętna – dodaje.

- Decyzja administracyjna co do meritum się nie zmaniła, została podtrzymana, czyli jest pozwolenie na wybudowanie farmy wiatrowej w postaci trzech elektrowni wiatrowych. Decyzja została zmieniona jedynie w zakresie przebiegu numeru działki, przez który ma przebiegać kabel z wyprodukowanym prądem. Nie znam powodów dla których ta decyzja została zmieniona, ale wiem, że została zmieniona w tym zakresie – mówi burmistrz Nowych Skalmierzyc Jerzy Łukasz Walczak.

Komitet społeczny który sprzeciwia się budowie wiatraków (szerzej o sprawie pisaliśmy TUTAJ) na części gminy Nowe Skalmierzyce – w okolicach miejscowości Głóski chwali poczynania burmistrza Jerzego Łukasza Walczaka. Rolnicy podkreślali zauważalną solidarność ze strony włodarza w staraniach o zaniechanie według nich szkodliwej, powodującej hamowanie tego regionu inwestycji.

Gmina rozpoczęła prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – Działania idą także w tym kierunku aby cała sprawę z 2012 roku i lat następnych poddać audytowi i ewentualnie wyciągnąć wnioski, żeby powstały podstawy aby tę budowę powstrzymać. Tutaj jest potrzebny spokój i rozwaga – podkreśla włodarz Nowych Skalmierzyc, który dodaje że gmina wynajęła dwie kancelarie prawne, które analizują sytuację.

- W najbliższych dniach spotkam się z inwestorem i o efektach rozmów poinformuję – mówi Jerzy Łukasz Walczak – Wszystko co robię, robię w poczuciu obowiązku. Muszę reprezentować interes mieszkańców, bo do tego jestem powołany – dodaje.

Według Krzysztofa Rutkowskiego Wody Polskie podały informację, że wobec inwestycji nie ma stosownych zezwoleń – Nie ma odpowiednich zezwoleń na budowę wiatraków. To jest fakt – mówi K. Rutkowski – Też mamy takie informacje z Wód Polskich i w tym aspekcie ta sprawa będzie przez nas badana – dodaje burmistrz Nowych Skalmierzyc.

Mieszkańcy po raz kolejny podkreślali, że inwestycja może zablokować ten region na wiele lat – My jako mieszkańcy nie chcemy tej inwestycji, bo blokuje nam rozwój. Nie możemy dopuścić do blokowania trzech tysięcy hektarów ziemi, rozwoju społeczeństwa i naszej młodzieży. Na tym terenie są dwie szkoły podstawowe. Działki na 12 hektarach są podzielone na budowę domów jednorodzinnych. To woła o pomstę do nieba, żeby władze nie rozumiały tego, że my chcemy się rozwijać – mówi Tomasz Marek – Jestem mieszkańcem miejscowości której nadanie było w 1301 roku, posiadam autentyczny dokument wydany przez króla Kazimierza jakie mamy prawa, jakie prawa nam się należą. Nasi dziadkowie i rodzice przeżyli wojnę, byli wysiedleni na 5-7 lat z tych miejscowości – powrócili dwa lata po wojnie i walczyli o każdy kawałek ziemi, wrócili tu żeby rozwijać ojczyznę, a teraz nam trzema wiatrakami się zamyka dostęp do trzech tysięcy hektarów ziemi. Gdzie jest prezydent i premier? Brońcie naszej ziemi, polskiej ziemi, krwi naszej – dodaje.

Mieszkańcy terenów, które mogą być zablokowane inwestycyjnie zapowiadają radykalne kroki jeśli powstaną wiatraki – Zaczniemy występować o odszkodowania za utracone korzyści i to nie będą małe kwoty, bo to nie będzie jeden pozew, a kwoty będą niebagatelne – mówi Jarosław Ciesiółka – Nie pozwolimy by nas tak traktowano. Płacimy podatki i mamy prawa, a te prawa nam są zabierane i łamane poprzez jakieś inwestycje – dodaje.

 

Na zarzuty odpowiedziało w specjalnym oświadczeniu Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim, które podajemy poniżej.

 

Oświadczenie Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami medialnymi dotyczącymi budowy elektrowni wiatrowych na terenie Gminy i Miasto Nowe Skalmierzyce pragnę jednoznacznie stwierdzić co następuje:

1. Pozwolenie na budowę wiatraków na terenie Gminy i Miasto Nowe Skalmierzyce wydane było zgodnie z obowiązującym prawem i zachowaniem wszystkich procedur!

Przed wydaniem pozwolenia na budowę Starostwo Powiatowe w Ostrowie każdorazowo analizuje przedstawione dokumenty pod względem zgodności z planem bądź decyzją o warunkach zabudowy wydanych przez właściwą gminę. W przypadku gdy dokumenty są zgodne z prawem Starosta ma obowiązek wydania decyzji pozwolenie na budowę. Taka sytuacja miała właśnie miejsce w przypadku budowy wiatraków na terenie Gminy i Miasto Nowe Skalmierzyce. To Gmina decyduje w zakresie sposobu zagospodarowania terenu. Gmina określa co, de facto, może powstać na danym obszarze. Tak było w tym przypadku. A warunki związane z powstaniem wiatraków określił ówczesny Burmistrz Gminy i Miasto Nowe Skalmierzyce w decyzji o warunkach zabudowy.

 

2. Nieprawdą jest, że w temacie budowy wiatraków w Gminie Nowe Skalmierzyce wydane zostały nowe pozwolenia na budowę!

Na podstawie przedstawionych dokumentów w dniu 30. 09 2015 r. Starosta Ostrowski wydał inwestorowi pozwolenie na budowę i decyzja ta jest jedyna i wciąż obowiązująca. W 2016 r. i 2020 na wniosek inwestora dokonano w niej zmian. Wiązały się one m.in. z mało istotnymi dla sprawy elementami, jak przebieg drogi dojazdowej do wiatraka i przebieg kabla, którym ma być przesyłany prąd. W każdym przypadku zmiany nie dotyczyły, ilości, umiejscowienia, wysokości, mocy itp. elementów związanych bezpośrednio z planowanymi elektrowniami wiatrowymi.

3. Zgodnie z prawem na tablicy informacyjnej, na terenie powstającej inwestycji powinien widnieć numer decyzji pozwolenie na budowę z 2015 r. nr RPA.6740.3.103.2015, jako jedynej.

 

Reasumując. W sprawie pozwolenia na budowę wiatraków na terenie Gminy i Miasto Nowe Skalmierzyce Starosta Ostrowski nie wydał decyzji z naruszeniem prawa, a obowiązek rozwiązania tego, wywołującego emocje, problemu leży po stronie Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.

Zgodnie bowiem z przepisami art. 15 ust. 8 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz. U. z 2020 r., poz.981, z później. zmianami) w ciągu 72 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy Rada Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce może uchwalić plan zagospodarowania przestrzennego, co pozwoli na zagospodarowanie nieruchomości leżących w strefie oddziaływania inwestycji na dotychczasowych, łagodniejszych dla mieszkańców zasadach.

 

Janusz Grzesiak

Biuro Promocji i Relacji Społecznych

Starostwo Powiatowe

w Ostrowie Wielkopolskim

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować