Społeczne

Wiemy co będzie w budynku Akademii Kaliskiej przy pl. Bogusławskiego. Ruszają prace remontowe

2020-11-04 11:00:00 BK

Niebawem ruszą prace remontowe w budynku przy pl. Bogusławskiego po Narodowym Banku Polskim, który przejęła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu. Już wcześniej rozpoczęły się prace wokół budynku. Co się zmieni i jak zostanie wykorzystany obiekt?

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

W październiku 2019 roku zabytkowy budynek Banku Narodowego przy pl. Bogusławskiego, stał się własnością PWSZ. Prof. Andrzej Wojtyła, rektor uczelni podpisał w Warszawie akt notarialny. Zgodnie z planem, który wyznaczył prof. Andrzej Wojtyła, w ciągu dwóch lat obiekt ma zostać oddany do użytku i wszystko wskazuje na to, że w 2020 roku właśnie w zabytkowym budynku po Narodowym Banku Polskim, będzie się mieścił rektorat Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego oraz siedziby uczelnianych instytutów.

26 października br., na zlecenie Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego ruszyły prace remontowe muru przy byłym Banku Gospodarstwa Krajowego. Wyburzony został fragment muru od strony ul. Teatralnej, który był już w słabej kondycji. Dla bezpieczeństwa zastosowano podpory i wprowadzono zakaz parkowania w tym miejscu. Ten odcinek muru przy zostanie odbudowany. Prace wykonuje firma KEMPA s.c. z Ostrzeszowa za kwotę 260 tys. zł. Remont potrwa do grudnia br. Pisaliśmy o tym: https://calisia.pl/wyburzanie-muru-przy-ul-teatralnej-co-bedzie-w-tym-miejscu-zdjecia-wideo,47614

Jak poinformował portal Calisia.pl rzecznik Akademii Kaliskiej, Jakub Banasiak, rozstrzygnięte zostały przetargi na wymianę stolarki okiennej i na wykonawcę projektu adaptacji wnętrza (trwają konsultacje w tym zakresie, a sam projekt będzie gotowy w przyszłym roku).

W opinii publicznej pojawiły się pogłoski, że ogród znajdujący się przy obiekcie zostanie przekształcony w parking. Rzecznik Akademii Kaliskiej dementuje - Sam dziedziniec i jego dobrostan roślinny ulegnie pewnym modyfikacjom, jednakże nie jest planowane utworzenie w tym miejscu parkingu - mówi Jakub Banasiak. 

Budynek, którego właścicielem był Bank Gospodarstwa Krajowego, znajdujący się w Kaliszu na Placu Wojciecha Bogusławskiego 2, to zabytkowy obiekt. Jak podają kaliscy historycy w 1894 roku wybudowano tutaj siedzibę Towarzystwa Cyklistów. Kolejnym właścicielem obiektu był Rosyjski Bank Państwa, a po odzyskaniu niepodległości mieściła się w nim siedziba Banku Polskiego. Obiekt przetrwał do naszych czasów praktycznie w niezmienionym stanie. Do 2003 roku mieścił się tam oddział Narodowego Banku Polskiego, który następnie został przekazany Bankowi Gospodarstwa Krajowego.

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ