Społeczne

Wyburzanie muru przy ul. Teatralnej. Co będzie w tym miejscu? [zdjęcia, wideo]

2020-10-26 11:00:00 BK

Trwa wyburzanie fragmentu muru przy ul. Teatralnej, odgradzającego ogród budynku po byłym Banku Gospodarstwa Krajowego. To zabytkowa konstrukcja, która jest od długiego czasu podparta i mocno niestabilna.

fot. BK
fot. BK

26 października, na zlecenie Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego ruszyły prace remontowe muru przy byłym Banku Gospodarstwa Krajowego. Wyburzony zostanie fragment muru, który był już w słabej kondycji. Dla bezpieczeństwa zastosowano podpory i wprowadzono zakaz parkowania w tym miejscu. Odcinek muru przy ul. Teatralnej zostanie odbudowany.

Prace wykonuje firma KEMPA s.c. z Ostrzeszowa za kwotę 260 tys. zł. Remont potrwa do grudnia br.

Mur ogrodzeniowy, którego dotyczy projekt wchodzi w skład zabytkowych obiektów wzniesionych na początku XX wieku według projektu Mariana Lalewicza. Pierzeję od północnego wschodu (Plac Bogusławskiego) zajmuje budynek, obecnie nie użytkowany. Od południa (ul. Teatralna) i od zachodu (ul. Bankowa) otoczony murem. Przedmiotowe ogrodzenie wraz z całym kompleksem budynków znajduje się pod nadzorem konserwatora zabytków. Od strony frontowej ogrodzenie posiada zdobienia w postaci boniowanych pilastrów, łuków i zworników. Długość całkowita muru wynosi około 136.00 m, całkowita wysokość mierzona od poziomu chodnika ul. Teatralnej wynosi 3.3 m.

Od ul. Teatralnej pomierzono odchylenie ściany ogrodzenia od pionu, w trzech miejscach między pęknięciami muru. Po stronie lewej odchylenie wynosi 7.0 cm. w części środkowej 11.3 cm po stronie prawej 10.0 cm. Część między pęknięciami wynosi około 4.2 m. Fundamenty zostały wykonane bez poszerzenia, z cegły ceramicznej pełnej, murowanej na zaprawie wapiennej. Mury fundamentowe podobnie jak fundamenty wykonano z cegły ceramicznej pełnej murowane na zaprawie wapiennej. Część nadziemna ogrodzenia wykonana została również z cegły ceramicznej pełnej murowanej na zaprawie wapiennej. Cegła i zaprawa w części fundamentowej i muru fundamentowego wykazuje zawilgocenie - czytamy w projekcie budowlano-wykonawczym. - Pod wpływem czasu i warunków atmosferycznych, cegła i zaprawa uległy korozji biologicznej widocznej jako rozwarstwienie materiału. Na podstawie wizji stwierdzono dwa pęknięcia pionowe na całej wysokości muru wraz z fundamentami o szerokości od 0.5 cm do 1.5cm wraz z przemieszczeniem się obu krawędzi od strony frontowej. Pęknięcia te spowodowały całkowite wydzielenie się fragmentu muru zawartego między nimi od reszty ogrodzenia. Fragment ten odchylił się od pionu w stronę chodnika ul. Teatralnej o max. 11.3 cm.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować