Polityka

Wiceminister Klimatu i Środowiska w Kaliszu: lasy mają służyć czemuś więcej niż tylko gospodarce

2024-09-06 21:59:40 redakcja@calisia.pl

6 września na terenie stanicy harcerskiej w Kaliszu odbyło się spotkanie z udziałem wiceministra Klimatu i Środowiska Mikołaja Dorożały oraz posłanki Barbary Oliwieckiej. Wiceminister spotkał się z leśnikami z regionu kaliskiego, aby omówić postępy w realizacji innowacyjnych projektów dotyczących tzw. lasów społecznych. Zdaniem polityków Wielkopolska, w tym Kalisz, przodują w tej dziedzinie, dzięki aktywnej współpracy lokalnych społeczności, leśników oraz samorządów.

fot. C
fot. C
Lasy społeczne – więcej niż aspekt gospodarczy

Lasy, jak podkreślał wiceminister, mają służyć nie tylko celom gospodarczym, ale także wspierać retencję wody, ochronę przyrody oraz zdrowie psychiczne mieszkańców. – „Mają one służyć czemuś więcej niż tylko aspektowi gospodarczemu” – mówił Dorożała. Podkreślił, że projekty lasów społecznych mają również na celu stworzenie tzw. zielonych pierścieni wokół miast, które mogą chronić je przed skutkami zmian klimatycznych:

To ważny moment, byśmy wspólnie decydowali o przyszłości naszych lasów, uwzględniając wszystkie interesy – zarówno ochrony przyrody, jak i przemysłu drzewnego.

 
Zakaz spalania dobrego drewna w elektrowniach

Podczas konferencji prasowej wiceminister Dorożała poinformował o przygotowanym projekcie rozporządzenia, który zakazuje spalania pełnowartościowego drewna w elektrowniach. Jak wyjaśniał, każdego roku w Polsce spalano ponad 6 milionów metrów sześciennych drewna w masowej energetyce. Nowe przepisy mają na celu uwolnienie tego surowca dla polskiego przemysłu drzewnego, co ma wspierać m.in. producentów palet i płyt drewnopochodnych. Minister podkreślił, że rozporządzenie to nie dotyczy pieców indywidualnych ani kominków, ale wyłącznie masowej energetyki. Dzięki temu polscy przedsiębiorcy będą mogli korzystać z większych zasobów surowca.

Reforma Lasów Państwowych

Dorożała zaznaczył również, że społeczeństwo domaga się reformy Lasów Państwowych, która uwzględniać będzie potrzeby zarówno gospodarki, jak i ochrony przyrody. Jednym z kluczowych założeń reformy jest zwiększenie obszarów ochronnych w lasach o 20%, co ma na celu wzmocnienie  ich funkcji przyrodniczo-społecznych.

Minister wspomniał także o nieprawidłowościach, które miały miejsce za poprzednich rządów:

Lasy nie żyły same w sobie, dla siebie, jak widzieliśmy to chociażby w centrali Lasów Państwowych za poprzedniej władzy, gdzie dominowała polityka i nieprawidłowości, które teraz rozliczamy.

 

Dorożała mówił, że choć nie brakuje emocji wokół reform dotyczących lasów, to są one konieczne i oczekiwane przez Polaków:

Musimy się wspólnie zmierzyć z wyzwaniami w kontekście zmian klimatycznych. Do tego potrzebne jest to, czego brakowało w ostatnich latach, czyli dialog. To nie jest łatwy proces, ale najważniejsze, że umiemy ze sobą rozmawiać –  podkreślił.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować