Społeczne

Druhowie Ochotnicy w Kaliszu świętowali 160-lecie istnienia jednostki [zdjęcia, wideo]

2024-09-16 10:00:00 BK

Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaliszu świętowali 160 lat istnienia jednostki. Uroczystości, która odbyła się na kaliskim rynku 15 września towarzyszyło powołanie nowej OSP w naszym mieście - na osiedlu Winiary.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk
Pierwszą Ochotniczą Strażą Pożarną założoną na ziemiach Królestwa Polskiego była straż ogniowa w Kaliszu. W tym roku druhowie świętują 160-lecie istnienia jednostki. Uroczystości odbyły się 15 września na kaliskim rynku. Towarzyszyło im powołanie nowej OSP w naszym mieście - na osiedlu Winiary.
 
Obchody rozpoczęła zbiórka pocztów sztandarowych i zaproszonych gości przed Katedrą Kaliską pw. św. Mikołaja. Następnie odbyła się Msza święta celebrowana przez ks. biskupa Łukasza Buzuna. Jednostki i poczty sztandarowe przemaszerowały na Rynek Główny. Tam miała miejsce uroczystość główna w tym oficjalne ślubowanie, wręczenie odznaczeń i wyróżnień, a także wystąpienia gości.
 

Prezydium Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Wielkopolskiego nadało złote, srebrne i brązowe medale "Za zasługi dla pożarnictwa". Złoty medal otrzymał druh Artur Goździewicz. Srebrny druh Mariusz Stanisławski, a brązowe: Dariusz Grodziński, Paweł Karolak, Piotr Lazarek, Dagmara Lipatow, Radosław Markiewicz, Grzegorz Olszyna, Emil Salamon oraz Krzysztof Salamon.

Odznaka Honorowa Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego "Semper Vigilant" otrzymał druh Jan Wilkaniec.

Organizacja pierwszej straży ogniowej Kalisza

Projekt stworzenia organizacji stałej pod postacią „stowarzyszenia” zaczął nabierać realnych kształtów już po utworzeniu w 1863 roku Rady Miejskiej, która dnia 24 września 1863 roku położyła specjalny nacisk na potrzebę sprawienia narzędzi przeciwpożarowych i wystawienia odpowiedniego budynku na ich pomieszczenie. Równolegle z inicjatywy obywatelskiej (twórcą odezwy był Robert Pusch) wystosowano odezwę nawołującą do samo organizacji straży. Uchwała Rady Miejskiej z 6 kwietnia 1864 roku, zatwierdzona w maju przez generała Bellarda powołała do życia stowarzyszenie straży ochotniczej. Był to faktyczny początek Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaliszu. Jest to jednocześnie pierwsza tego typu placówka w Królestwie Polskim. W ślad Kalisza, kolejno idą inne miasta:

  • 1871 – Częstochowa,
  • 1874 – Kielce, Konin, Zgierz,
  • 1875 – Włocławek i Łęczyca,
  • 1876 – Turek i Łódź,
  • 1877 – Radom.

W 1900 roku w Królestwie Polskim było już 129 OSP a w 1917 – 821. Kaliska Ochotnicza Straż Pożarna na początku swojego istnienia liczyła 104 członków czynnych, podzielonych na cztery oddziały – dwa oddziały toporników i dwa oddziały dla obsługi sikawek. Pierwszym komendantem straży został inicjator i jej twórca – Robert Pusch. W 1866 roku w związku z licznymi podpaleniami wprowadzono dyżury nocne, które doskonale się sprawdziły. Wiele pożarów ugaszono w zarodku, zaś w kronikach miejskich od momentu zorganizowania straży do 1914 roku nie notuje się masowych pożarów.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować