Kultura

Tłumy na spotkaniu z pisarkami. Na czym polega fenomen literatury Young Adult?

2024-09-16 10:40:15 pejot

W sobotę Kalisz odwiedziły gwiazdy literatury Young Adult – Weronika Ancerowicz i Weronika Plota. Na spotkanie, zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, przybyły tłumy młodych ludzi. Niektórzy czekali przed wejściem już 5 godzin przed rozpoczęciem wydarzenia.

fot. Calisia.pl
fot. Calisia.pl
Spotkanie z pisarkami zainaugurowało projekt "Czytaj! Pisz! Bądź bezpieczny – literatura dla młodzieży", czyli cykl spotkań z pisarkami literatury Young Adult, którym towarzyszyć będą wykłady edukacyjne dotyczące problemów dotykających młodych ludzi (rozmowę z Ancerowicz i Plotą poprzedziło wystąpienie Roberta Bieleckiego, jednego z autorów książki „Nastolatek potrzebuje wsparcia”).
 
Ten projekt jest elementem naszej bibliotecznej walki o młodego czytelnika. Udowadniamy, że nieprawdą jest, że młodzież nie czyta. Czyta, tylko że nie to, co polecają im nauczyciele. Ale czytają, więc chcielibyśmy ich zobaczyć, chcielibyśmy się z nimi kontaktować, chcielibyśmy mieć ich po swojej stronie. Dlatego zaprosiliśmy ich do biblioteki, pokazujemy, że książki, które kupują, są także w naszym księgozbiorze, nie muszą ich kupować, mogą je wypożyczyć. Mamy też przestrzenie, gdzie młodzi ludzie mogą się czuć komfortowo, gdzie mogą się spotykać, bo biblioteka jest trzecim miejscem, po szkole i po domu, gdzie mogą się czuć bardzo dobrze – mówi Robert Kuciński, dyrektor MBP.
 
 
 
Rzadko zdarza się, żeby spotkania autorskie gromadziły setki czytelników. Tak stało się w sobotę  do Zespołu Szkół nr 9, w którym zorganizowano spotkanie, przybyło ponad 300 osób. Porównywalną frekwencję Biblioteka odnotowała jedynie podczas spotkania z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką bestsellerowych "Chłopek". Niektórzy czekali przed wejściem już od godziny 9 (spotkanie rozpoczęło się o 14). Z kolei po rozmowie do autorek ustawiły się kolejki fanek i fanów po autografy; podpisywanie książek trwało blisko 3 godziny, mimo nałożonego limitu (jedna osoba mogła uzyskać podpis tylko na jednym egzemplarzu książki). 
 
 
 

 

Skąd tak duże zainteresowanie? Fenomen literatury Young Adult (YA) opiera się na specyficznej grupie docelowej, jaką są młodzi dorośli. Powodów, dla których YA zdobyła tak szerokie uznanie, jest wiele. Młodzi czytelnicy mogą łatwo utożsamić się z bohaterami, którzy zmagają się z podobnymi wyzwaniami, jak dorastanie, odkrywanie własnej tożsamości, relacje międzyludzkie, presja rówieśników czy problemy rodzinne. YA często koncentruje się na intensywnych emocjach, które towarzyszą dorastaniu, porusza ważne, a czasem trudne tematy, takie jak tożsamość płciowa, zdrowie psychiczne, przemoc, dyskryminacja, zmiany społeczne.

Literatura YA stała się także potężnym segmentem rynku książkowego. Wydawnictwa aktywnie promują ten gatunek, a wiele z książek YA jest szybko adaptowanych na filmy lub seriale, co dodatkowo napędza ich sprzedaż. Książki YA często są tworzone w seriach, co zachęca czytelników do kupowania kolejnych tomów, a estetyka okładek jest silnie targetowana pod młodszych odbiorców.

Nie bez znaczenia jest też blisko kontakt autorek/autorów z fankami/fanami (w wypadku tego gatunku "fani" to być może trafniejsze określenie niż "czytelnicy"); Weronikę Plotę na Tik-Toku obserwuje ponad 263 tysięcy osób, Weronikę Ancerowicz – ponad 103 tysiące. Wielu twórców i twórczyń tego gatunku publikuje swoje teksty na Wattpadzie – platformie, na której można doskonalić swoje teksty, dzięki komentarzom innych użytkowników.

 

W ramach "Czytaj! Pisz! Bądź bezpieczny – literatura dla młodzieży" pod koniec października odbędzie się spotkanie z Martą Bijan, a początku listopada do Kalisza przyjedzie Anouk Herman, autorka powieści „Nigdy nie będziesz szło samo”.

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować