Weronika Machowicz – wystawa retrospektywna w galerii Szatnia MDK

2018-09-14 11:34:00 MDK

Nowy sezon artystyczny w Galerii SZATNIA MDK rozpoczęliśmy interesującą wystawą Weroniki Machowicz. Autorka, będąc w Liceum Plastycznym w Kaliszu, już dwukrotnie prezentowała swoje prace w naszej galerii na wystawach zbiorowych. Obecnie jest studentką piątego roku Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Konserwacji i Restauracji Malarstwa i Rzeźby Drewnianej Polichromowanej.

fot. MDK
fot. MDK

WYSTAWA RETROSPEKTYWNA obejmuje prace, które powstały, między innymi, w toruńskim Zakładzie Technik i Technologii Malarskich. Można tu znaleźć kopie technologiczne: obrazu Vermera „Uliczka” olej na płotnie, dwie ikony „Chrystus Pantokrator” oraz „Matka Boska trójruka” (dla niewtajemniczonych „trójręka”) w technice temperowej. Charakteru pierwszej ikonie dodaje materiał, na którym ją wykonano – jest to oryginalna deska z kościółka św. Wojciecha na Zawodziu. Kolejna ciekawostka – ikona przedstawiająca Matkę boską pozłocona została prawdziwym złotem w odróżnieniu od kopii gotyckiej św. Barbary (z Muzeum Okręgowego w Toruniu), która błyszczy złotym szlagmetalem. Na wystawie prezentujemy też kopię malarstwa niderlandzkiego, wykonaną w technice kazeinowo-olejnej. Wśród wystawionych prac można znaleźć kopię Hansa Holbeina „Portret Mikołaja Kratzera”. Kolejny obraz to praca wykonana przez Weronikę jeszcze w Liceum Plastycznym w Kaliszu i jest to kopia obrazu Jacka Malczewskiego „Natchnienie malarza” . Pozostałe dwa płótna prezentowane w Galerii SZATNIA MDK pochodzą z pleneru w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wśród prac malarskich na wystawie można zobaczyć też rysunki studyjne, portrety, rysunki gipsowych odlewów czy też studia czaszki, wykonane podczas zajęć z anatomii.

Otwarcie wystawy, które odbyło się w środę 12 września, przebiegało w bardzo miłej atmosferze, a przybyli na wernisaż goście zadawali autorce dziesiątki pytań. W efekcie Weronika wzięła w rękę mikrofon i oprowadziła zwiedzających po wystawie. Zatrzymując się przy pracach, opowiadała o nich w taki sposób, że poczuliśmy klimat pracowni konserwatorskiej i pasję autorki.

Wszystkich zainteresowanych sekretami konserwacji zabytków serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Weroniką Machowicz, które odbędzie się w Galerii SZATNIA MDK w dniu zakończenia wystawy – 28 września o godzinie 17.00. Do tego dnia wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Młodzieżowego Domu Kultury. Wstęp wolny.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ