Uniwersytecki Teatr 24

2013-04-30 00:52:19 witkac

Po blisko rocznym niebycie do przestrzeni publicznej, powraca jeden z bardziej rozpoznawalnych amatorskich teatrów kaliskich – Teatr24. Przygarnięta przez Uniwersytet Adama Mickiewicza w Kaliszu grupa nosi obecnie nazwę Uniwersytecki Teatr24, a swoją siedzibę ma w budynku plastyków – Nowy Świat 13.

W najbliższy wtorek 30 kwietnia o godzinie 19 w Galerii im. J. Tarasina, Uniwersytecki Teatr 24 zaprezentuje „Piękną twarz” spektakl oparty na prozie Leszka Kołakowskiego ze zbioru „Bajki z królestwa Lajlonii”, którego premiera odbyła się 19.04. br. na UAM w Kaliszu. Warto w tym miejscu podkreślić, że Galeria J. Tarasina (dawne BWA) od początku istnienia Teatru24 wspierała go poprzez nieodpłatne udostępnianie przestrzeni galeryjnej do działań teatralnych. Wszystkie dotychczasowe premiery, a było ich ok. 40 miały miejsce właśnie tam.
Teatr 24 powstał w październiku 1994 roku w Miejskim Ośrodku Kultury od początku swej działalności, aż do 2011 roku kiedy to decyzją władz Miasta Kalisza zlikwidowano tę placówkę, grupa działała prężnie z dużym zaangażowaniem zdobywając uznanie w środowisku teatrów amatorskich. Warto też dodać, że opinia władz na temat Teatru 24, również była bardzo dobra czego przejawem były listy gratulacyjne od Prezydenta Miasta, nagrody za działalność na rzecz kultury w mieście, a także wyjazdy w ramach promocji miasta do zaprzyjaźnionych miast partnerskich. Można powiedzieć, że niemały wkład w tę „promocję” miał wydział kultury, tym większe zdziwienie budził fakt, że w momencie zmiany na stanowisku v-ce prezydenta miasta w 2010r okazało się, że w MOK-u żaden teatr nie działa.
Podczas blisko dwudziestoletniej działalności przez Teatr24 przewinęło się około 500 osób, w różnym wymiarze czasowym jedni byli rok, inni lat kilka, a są i tacy którzy trwają w nim do dziś. Teatr dawał odskocznię od codziennych obowiązków, satysfakcję i dobrą zabawę, stawał się sposobem na wyrażanie siebie, bywał zapomnieniem, uczył odpowiedzialności, systematyczności, akceptacji, szacunku do drugiej osoby i jej odmienności, pokory i dystansu do otaczającej rzeczywistości. Nigdy celem samym w sobie nie było zdobywanie wielkich laurów, ani ściganie się w konkursach liczył się przede wszystkim proces tworzenia, a na koniec spotkanie z widzem i dialog z nim. Bycie w grupie i budowanie pozytywnych relacji, cieszenie się wspólną pracą i jej wynikiem końcowym to były i nadal są najistotniejsze elementy „projektu - Teatr24” Istnienie w mediach, zabieganie o ich zainteresowanie dla założycieli nie miało i nadal nie ma najmniejszego znaczenia, choć nauczeni doświadczeniem starają się informować o swoich planach i realizowanych działaniach, głównie po to by już nikt nigdy nie powiedział, że nie istnieją. Nadal jednakowoż twierdząc, że od analizowania są odpowiednie urzędy, wydziały, nawet najlepsza media nie odzwierciedlą wiernie rzeczywistości, a teatr by istniał potrzebuje odbiorcy i to właśnie widz i jego obecność jest najlepszym potwierdzeniem istnienia.
Obecnie teatr skupia młodzież i dorosłych, wcześniej były to trzy grupy wiekowe: dzieci, młodzież i dorośli nazewnictwo mocno uproszczone i umowne. Bywało, że w ramach grup wiekowych funkcjonowało kilka małych grupek skupionych wokół jednego projektu. Dzieci dorastały i przechodziły do grupy młodzieżowej, stanowiąc jej podstawę, uzupełnianą o nowych pasjonatów teatru, pojawiających się niemal zawsze z początkiem sezonu i tak dość sprawnie działająca „maszyna” została rozmontowana przez urzędników mających służyć i pomagać...
Wszystkich zainteresowanych współpracą z Uniwersyteckim Teatrem24 gorąco zapraszamy do Galerii Tarasina na spektakl, a także do zaglądania na fanpage teatru: https://www.facebook.com/TeatrDoPrzygarniecia można na nim znaleźć informacje odnośnie spotkań, prób, spektakli.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować