Społeczne

Uczcili 75. rocznicę wyzwolenia Kalisza [zdjęcia]

2020-01-23 13:00:00 red.

23 stycznia w samo południe, na Głównym Rynku w Kaliszu odbyła się uroczystość upamiętniająca bohaterów walczących w obronie miasta.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Władze miasta i powiatu, parlamentarzyści oraz ich reprezentanci, przedstawiciele służb mundurowych i związków kombatanckich, harcerze, poczty sztandarowe kaliskich szkół, stowarzyszenia i instytucje złożyły wiązanki kwiatów oraz znicze pod pamiątkową tablicą na ścianie ratusza. Wartę honorową pełniła Straż Miejska Kalisza.

II wojna światowa przyniosła mieszkańcom Kalisza, podobnie jak całemu narodowi polskiemu, ogrom cierpienia i dotkliwe straty. Działania wojenne oszczędziły miasto i że trud dwudziestoletniej odbudowy nie legł w gruzach. Niewielkie to pocieszenie wobec zagłady dziesiątków tysięcy obywateli Kalisza, w tym całej prawie ludności pochodzenia żydowskiego. Przeogromne straty poniosła kultura miasta, a zasypywanie książkami kanału rzeki urosło do rangi najwyższego symbolu barbarzyństwa.

Kalisz został wcielony do Rzeszy, zmieniono nazwy ulic, usunięto pomniki, zakazano używania języka polskiego w urzędach; narzędziem terroru były masowe egzekucje w okolicznych lasach, prześladowania, wywozy na przymusowe roboty w głąb Niemiec. Odpowiedzią społeczeństwa polskiego stał się ruch oporu, zorganizowany od pierwszych dni okupacji w kilku ugrupowaniach o rozmaitym nastawieniu politycznym.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ