Społeczne

Szkoła w Czempiszu przyjęła im. bł. ks. Józefa Kurzawy

2022-09-30 14:00:00 Źródło: Powiat Kaliski/www.ekai.pl

W miniony wtorek w kościele parafialnym pw. Św. Krzyża w Brzezinach odbyła się uroczystość nadania imienia błogosławionego ks. Józefa Kurzawy Publicznej Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Czempiszu. Drugim wymiarem uroczystości było nadanie szkole sztandaru. Całość rozpoczęła się od mszy świętej, której przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl.

Foto: www.radiorodzina.kalisz.pl
Foto: www.radiorodzina.kalisz.pl
Po mszy świętej uczniowie w programie artystycznym ukazali życiorys swojego patrona. Wybór patrona był inicjatywą rodziców. - Kierowaliśmy się przekonaniem, że powinna to być osoba godna naśladowania i ściśle związana z naszym regionem - tłumaczy Kamila Kowalczyk, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Czempiszu. W tych ważnych momentach dla szkoły obecny był Wicestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy, który w imieniu władz Powiatu Kaliskiego złożył serdeczne gratulacje i wręczył okolicznościowy grawerton.
 
Ks. Józef Kurzawa urodził się 6 stycznia 1910 r. w Świerczynie k. Kalisza w dawnej parafii Giżyce, a obecnie parafii Brzeziny. 24 maja 1940 r. wraz z proboszczem ks. Wincentym Matuszewskim został w bestialski sposób zamordowany przez niemieckich oprawców przy drodze do Witowa. Proboszcz usilnie prosił ks. Józefa Kurzawę, by ratował swoje młode życie poprzez opuszczenie Osięcin, z czego ks. Józef nie skorzystał. Gdy prowadzono ich na męczeńską śmierć, ks. Józef zasłaniał sędziwego proboszcza sobą przed uderzeniami oprawców. Obydwaj księża znaleźli się w gronie 108 męczenników z okresu II wojny światowej, beatyfikowanych 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez Jana Pawła II.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować