Społeczne

Stowarzyszenie Nowoczesny Opatówek będzie walczyło o rewitalizację Szałego - "Przez 15 lat nie zrobiono nic"

2021-11-03 12:00:00 BK

Mieszkańcy i sympatycy zalewu w Szałe skupieni wokół Stowarzyszenia Nowoczesny Opatówek ruszają z inicjatywą pn. "Szałowy Projekt, czyli rekultywacja Jeziora Pokrzywnickiego".

Nowoczesny Opatówek
Nowoczesny Opatówek

Nie od dziś mieszkańcy Szałego i okolic obserwują narastający problem zbiornika Szałe. Wielobarwna woda odstrasza zamiast przyciągać, stwarza zagrożenia zamiast cieszyć. Już czas najwyższy powiedzieć głośno: MAMY DOŚĆ! - pisze Stowarzyszenie Nowoczesny Opatówek. - Jako Stowarzyszenie Gminy Równych Szans – Nowoczesny Opatówek chcemy doprowadzić do rekultywacji Jeziora Pokrzywnickiego, aby stało się ono na powrót miejscem, gdzie plaże będą tętniły życiem, rodziny z dziećmi bezpiecznie wypoczną, a woda przyciągnie miłośników kajakarstwa, wioślarstwa, a także pasjonatów wędkowania. Niech miejscowość Szałe stanie się miejscem atrakcyjnym pod względem turystycznym i gospodarczym, pozytywnie wpływającym na całą okolicę.

Jak twierdzi Stowarzyszenie Opatówek mógłby mieć „kurę znoszącą złote jaja”, a ma zieloną breję, w której pływają śnięte ryby. Przez 15 lat nie zrobiono nic, by przywrócić jezioro, czyli Szałe miastu i światu. Rok w rok marnowane były kolejne szanse na prawdziwy dobrobyt mieszkańców. Teraz nowopowstałe stowarzyszenie Nowoczesny Opatówek mówi burmistrzowi Sebastianowi Wardęckiemu: sprawdzamy! W tle naukowcy prowadzą audyt stanu jeziora oraz działań Urzędu Gminy.

– Zaczęliśmy od tego, że wysłaliśmy burmistrzowi Sebastianowi Wardęckiemu dwa proste pytania o to, czy ubiegał się o pieniądze z funduszy unijnych, żeby oczyścić i rekultywować jezioro. Dostaliśmy kuriozalną odpowiedź, że gmina zrealizowała dofinansowywane projekty, ale w dziedzinie infrastruktury kanalizacyjnej. To nie ma nic wspólnego z naszymi pytaniami. Kanalizacja to kluczowa sprawa dla mieszkańców, ale nawet pomimo modernizacji oczyszczalni, stan wody się pogarsza - tłumaczy Sławomir Jastrzębski, prezes Nowoczesnego Opatówka.

 

Odpowiedź i wyjaśnienia Urzędu Miejskiego Gminy Opatówek.

- Właścicielem zbiornika retencyjnego położonego w granicach administracyjnych Gminy Opatówek jest Skarb Państwa. W celu prawidłowego funkcjonowania, zarządzania i utrzymania zbiornika, Samorząd Województwa Wielkopolskiego utworzył jednostkę budżetową - Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu, która w imieniu Skarbu Państwa do dnia 31.12.2017r administrowała zbiornikiem. Następnie od 01.01.2018 r. obowiązki te przejęło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Mimo, że Gmina Opatówek nie ma żadnych uprawnień właścicielskich do zbiornika retencyjnego, od wielu lat zabiega o jego odmulenie, oczyszczenie i przywrócenie dodatkowej funkcji, jaką jest rekreacja. Wynikiem licznej korespondencji oraz wielu spotkań w sprawie rozpoczęcia działań rekultywacyjnych jest udzielenie w 2010 r. przez Gminę Opatówek pomocy finansowej Województwu Wielkopolskiemu w kwocie 25 000,00 zł na wykonanie dokumentacji projektowej pogłębienia zbiornika wodnego w miejscowości Szałe. Gmina Opatówek wielotorowo prowadzi działania mające na celu poprawę stanu wody w zbiorniku oraz środowiska naturalnego wokół zbiornika. W roku 2017 zakończono prowadzoną 2 etapowo realizację projektu kanalizacyjnego miejscowości Szałe (dokładne informacje o projektach zamieszczono powyżej). Gmina obejmuje również swoim patronatem wszelkie inicjatywy podejmowane przez mieszkańców i stowarzyszenia, dotyczące akcji zbiórki odpadów z terenów wokół zbiornika oraz finansuje worki, rękawice i utylizację odpadów zebranych w trakcie akcji.

Kolejnym działaniem było podpisanie porozumienia o organizacji i przeprowadzeniu konkursu studenckiego pt. "Koncepcja przestrzennego i ekologicznego zagospodarowania zbiornika retencyjnego w miejscowości Szałe". Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Gmina Opatówek, Politechnika Poznańska oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Najważniejszym celem konkursu była diagnoza istniejącego stanu biologiczno-chemicznego wody w zbiorniku oraz wskazanie możliwych działań poprawiających jej jakość, a co za tym idzie zwiększenie atrakcyjności okolicy, stworzenie bazy pozwalającej na aktywne spędzanie wolnego czasu oraz przyciągnięcie inwestorów. Wybrane koncepcje lub ich fragmenty będą mogły w przyszłości stanowić podstawę do sporządzenia opracowań szczegółowych projektów do realizacji. Liczymy na to, że Państwa zaangażowanie i zainteresowanie tematem zbiornika będzie kolejnym ważnym głosem wspierającym nasze wieloletnie działania na rzecz obranego celu jakim jest oczyszczenie zbiornika.

Jak komentuje Nowoczesny Opatówek, na tym jednak sprawa się nie kończy, bo Urząd Gminy w tej samej odpowiedzi przekonuje, że w kwestii Szałego ma w dużej mierze związane ręce, bo akwen należy do Skarbu Państwa. – Podobnie jak wszystkie tego typu jeziora w Polsce. Co nie przeszkadza wielu samorządom czerpać milionów euro na ich rekultywację. Tego zapewne burmistrz też nie wie, a wystarczy zerknąć do Internetu – ripostuje Aleksandra Korbacz z zarządu stowarzyszenia.

Czym jest Stowarzyszenie Nowoczesny Opatówek?

Jesteśmy mieszkańcami i sympatykami Szałego, których nadrzędnym celem jest oczyszczenie wody Jeziora Pokrzywnickiego. Pragniemy, aby to miejsce ponownie tętniło życiem, ludzie mogli spędzać cudowne chwile i tworzyć wspaniałe wspomnienia. Poprzez nasze działa chcemy również by gmina Opatówek stała się bardziej otwarta na potrzeby ludzi, dając równe szanse na realizacje wspólnych i indywidualnych działań gospodarczych oraz budując nowe miejsca rekreacji i rozrywki.

http://nowoczesnyopatowek.pl/

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować