Społeczne

Ryszard Szurkowski dziękuje kaliszanom za wsparcie

2020-09-18 17:30:00 red

Dwukrotny wicemistrz olimpijski w kolarstwie (drużynowo na czas w Monachium 1972 i Montrealu 1976) i mistrz świata amatorów (z Barcelony w 1973 roku) Ryszard Szurkowski po zakończeniu czynnej kariery kolarskiej uczestniczył w wyścigach weteranów. 10 czerwca 2018 podczas jednego z takich wyścigów w Kolonii miał groźny wypadek, po którym został przewieziony do szpitala, przechodząc kilka operacji. „Stowarzyszenie Lions Club Poznań 1990” zorganizowało zbiórkę pieniędzy na jego rehabilitację. W akcję włączyły się gwiazdy sportu, ale też mieszkańcy wielu miast w tym Kalisza.

źródło: pomagam.pl
źródło: pomagam.pl

Podczas wyścigu masters w Kolonii "Rund um Koeln", Ryszard Szurkowski uległ bardzo poważnemu wypadkowi. - Większość kolarzy jechała prawą stroną, ale dwóch przede mną chciało prawdopodobnie ominąć wysepkę z lewej. Szczepili się kierownicami i w ułamku sekundy leżeli obydwaj. Kraksa. Niby nic specjalnego, ale nie miałem szans. Fiknąłem nad kierownicą uderzając twarzą w asfalt. Najpierw wpadło na mnie dwóch kolarzy, a potem kilkunastu, a może i kilkudziesięciu. Słyszałem szczęk rowerów, krzyk i sygnał karetki - opowiedział Szurkowski Kamilowi Wolnickiemu z "Przeglądu Sportowego" oraz Krzysztofowi Wyrzykowskiemu z "Rzeczpospolitej".

W ciągu tygodnia od wypadku Szurkowski przeszedł trzy operacje. Jedna z nich trwała aż siedem godzin. Niestety przez wiele tygodni mistrz nie ruszał kończynami i nadal, mimo że minęły już ponad dwa lata walczy o powrót do zdrowia.

W pomoc Ryszardowi Szurkowskiemu włączyło się "Stowarzyszenie Lions Club Poznań 1990". Dzięki akcji możliwa była i jest specjalistyczna rehabilitacja.

Za pomoc wszystkim, w tym mieszkańcom Kalisza dziękuje sam mistrz.

 

Szanowni Państwo, Drodzy Kibice, Przyjaciele!

Przez całą karierę czułem Wasz doping i to on napędzał mnie do coraz cięższych treningów i stawiania sobie kolejnych ambitnych wyzwań. To dla kibiców sportowcy trenują, a niektórzy osiągają sukces. Przyznam, że Wasze wsparcie i wspomniany doping nigdy nie był dla mnie tak ważny, jak w tej chwili. Wyścig, w którym teraz jadę jest najtrudniejszy w moim życiu. To wyścig o powrót do zdrowia. Dziękuję za okazane serce i pomoc, bo to dzięki niej mam możliwość pokonywania kolejnych etapów tego wyjątkowo trudnego tour-u po sprawność.

 

Z kolarskim pozdrowieniem
Ryszard Szurkowski

 

W sobotę 26 września odbędzie się XX Rajd Rowerowy Śladami Ryszarda Szurkowskiego w Krośnicach.

Start o godz. 11 z terenu Krośnieńskiej Kolei Wąskotorowej. Do wyboru będą dwie trasy: 14 i 32 km. Na Rajd można się zapisać na stronie internetowej http://sts-timing.pl/event/rajd-rowerowy-sladami-ryszarda-szurkowskiego/

Podczas Rajdu osoby chętne będą mogły złożyć datek na rehabilitację mistrza Ryszarda Szurkowskiego. 

Każdy z nas może pomóc naszemu wybitnemu kolarzowi.

 

Wpłat można dokonywać na konto:

09 1240 1747 1111 0000 1845 5759

W dane przelewu należy wpisać dane odbiorcy:

ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 189,

60-594 Poznań,

a w tytule: "Ryszard Szurkowski - rehabilitacja".

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ