Kultura

Ruszyła 28. LA STRADA – Tradycja a nowoczesność! Kabaret, teatr lalek i teatr tańca na Głównym Rynku [zdjęcia, wideo]

2021-06-11 20:00:00 red.

"Lastradowy" piątek rozpoczął się spektaklami na Głównym Rynku. Przeniosły nas one w świat surrealistycznego kabaretu, późnośredniowiecznego teatru lalkowego czy teatru tańca. Zwieńczeniem pierwszego dnia festiwalu będzie niesamowite widowisko uliczne Teatru A, łączące muzykę na żywo z projekcjami multimedialnymi, video-artem, ogromnymi machinami, szczudłami, kukłami i żywym ogniem.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Główny Rynek – godz. 18.00 – 21.45

A3 Teatr – Kolekcjonerzy Wzruszeń   – „Zmysły”

Wędrowny Kabaret Uliczny

Wszechobecne Baby! Kuszące, flirtujące, pociągające, szalejące, wrzeszczące, śpiewające i rozśmieszające – zagadkowo, z przymrużeniem oka, zza trzepotu rzęs uwodzą publiczność „Zmysłowym” surrealistycznym kabaretem lirycznym. Śpiewające Uszy, Stepujące Gałki Oczne, czy Nosem z Gilem i machiną Ust Korali, Dłoń
żonglująca słoniem – są barwną, absurdalną i żywą tkanką miejskich działań. Absurd sytuacji idzie pod rękę z Komizmem, a wszystko w barwnej formie wszystkich Zmysłów – stepujących Gałek Ocznych, Wrzeszczących Uszu, Nosa i Pomocnej Dłoni i Mistrza Ceremonii.

Spektakl jest zdecydowanie zabawny, bawi widza w każdym wieku. Zwabia zwykłego przechodnia, zaś widzą wciąga w interakcje, tańce, wspólne śpiewy i niespodzianki. Śpiewamy standardy międzynarodowe, w językach świata – nie boimy się barier językowych. Niezwykłe przedmioty wraz z aktorami przemieszczają się w ciągu dnia ulicami miasta, przystają w parkach, by bawić kabaretowymi zapowiedziami, wokalnymi popisami solo, niespodziankami wyciąganymi z Nosa.

https://a3teatr.pl/


PSAK – „Scena…ruch…lalka…akcja!”

teatralna miniatura

Widowisko wg tekstu Jeremiego Przybory pt.: ,,Hamlet chuligański”, przygotowane ze słuchaczami Studium w ramach przedmiotu Techniki Teatralne w Pracy z Dziećmi pod czujnym reżyserskim okiem Małgorzaty Kałędkiewicz-Pawłowskiej. Ta teatralna miniatura, w której Przybora streszcza Szekspirowskiego „Hamleta”, to przewrotna parafraza, gdzie tragedia staje się komedią. Scenę dla tej opowieści stworzą lalki w ruchu – czarna rzeka – młodzi adepci sceny poruszający ciałem, obiektem i aparatem mowy.

Całe zajście nakręcą słuchacze ze specjalizacji filmowej…

Czekajcie na słowo AKCJA!

reżyseria: Małgorzata Kałędkiewicz * wykonanie: Julita Kowalska, Klaudia Kusz, Patrycja Merdacz, Wiktoria Chomicz, Zuzanna Olszanowska, Wiktoria Czaja * charakteryzacja: Andżelika Wicenciak * konsultacja choreograficzna: Anna Wytych-Wierzgacz

Studium Animatorów Kultury w Kaliszu

Dwuletnia państwowa szkoła artystyczno-animacyjna pod patronatem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Od ponad 40 lat kształcimy w zawodach artystycznych: animator tańca, animator działań teatralnych, animator działań filmowych.

Rozwijamy i budzimy talenty artystyczne, animujemy poprzez sztukę. Nauka w naszym Studium jest dobrym przygotowaniem do podjęcia ciekawej pracy bądź kontynuacji studiów na kierunkach związanych z kulturą, teatrem, tańcem, mediami, rozrywką, reklamą, pracą z ludźmi.

http://studium.kalisz.pl/

https://www.facebook.com/studium.kultury/


Teatr Rozrywki Trójkąt  – „Księga błazna – moralitet plebejski”

spektakl dla dorosłych i dzieci

rekonstrukcja późnośredniowiecznego teatru lalkowego, oparta na autorskim tekście, zawierającym elementy tradycyjnych wątków moralitetowych potraktowanych w przewrotnie zabawny sposób. Osiowa postać błazna, Figraszek, jest wpisany w funkcję bohatera popularnego, załatwiającego wszelkie kwestie za pomocą inteligencji i poczucia humoru, w przeciwieństwie do większości tradycyjnych bohaterów, rozwiązujących wszystko brutalną siłą. Na swej drodze spotyka między innymi takie postaci, jak śmierć, smok, rycerze, król, czy diabeł i z każdą nawiązuje specyficzną relację, prowadzącą do pouczającej pointy. Oprócz warstwy lalkowych form różnej wielkości, w spektaklu ważne są relacje między aktorami – Mistrzem, jego żoną Małgorzatą i uczniem Emilem. Konflikty między nimi są integralną częścią przedstawienia i okazją do komicznych scen. Całość przepleciona jest wykonywanymi z towarzyszeniem różnych instrumentów (w tym rekonstrukcyjnych), krótkimi balladami kwitującymi wiele z granych scen. Spektakl zawiera także elementy interakcji z widzami. Przedstawienie jest skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych.

występują: Beata Beling, Artur Beling, Mariusz Wasiewski. Paweł Stachowiak – minstrel

TEATR ROZRYWKI TRÓJKĄT – Zielona Góra

„Teatr Rozrywki Trójkąt istnieje od 2010 roku. Naszym ulubionym sposobem wypowiedzi są formy komiczne (nie ma nic przyjemniejszego, niż rozśmieszanie ludzi), aczkolwiek zdarzają się nam także poważniejsze realizacje. W repertuarze mamy spektakle zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, ale zawsze staramy się, aby były one atrakcyjne dla wszystkich widzów oraz wysoce interaktywne.”

https://www.teatr-trojkat.pl/


Akademia Muzyczna w Łodzi, Instytut Choreografii i Technik Tańca  – „Lady Mackbet

spektakl teatralno-taneczny

spektakl inspirowany fragmentami dramatu Wiliama Szekspira pt.: “Makbet”, powstał w wyniku połączenia pracy artystów różnych dziedzin i stanowi serię symbolicznych obrazów odnoszących widza do kwestii czynienia zła, ponoszenia konsekwencji, szaleństwa, zguby, a także władzy, w naturze której leży wywyższenie ponad moralność.

„Czemuż się mamy lękać, że wie ktoś o tym,

skoro nikt nie może zawezwać naszej potęgi do zdania liczby?

Kto by jednak mógł myśleć,

że starzec miał jeszcze tyle krwi w swoich żyłach!”

William Shakespeare, Makbet, AKT PIĄTY, Scena I

Ta właśnie kwestia, wypowiadana przez Lady Makbet, stała się kanwą dla pierwowzoru spektaklu – pracy Magdy Grzybowskiej, upublicznionej w ramach XVI edycji Festiwalu RYTUAŁ: Rytuał Chleba i Igrzysk Wrocław, Centrum Sztuki Piekarnia, 31.05.2019.

koncepcja przestrzeni wizualnej: Magda Grzybowska (wykładowca na Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki, na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu) * koncepcja choreograficzna: Anna Wytych-Wierzgacz (wykładowca w Instytucie Choreografii i Technik Tańca, na Akademii Muzycznej w Łodzi) * interpretacja tekstu: Bożena Remelska (aktorka Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu) * warstwa dźwiękowa (instrumenty perkusyjne): Dagmara Karandys (studentka Perkusji, na Wydziale Wykonawstwa Instrumentalnego, Akademii Muzycznej w Łodzi) * tancerze: Magdalena Dolata, Monika Grzelak, Łukasz Kin, Anna Kukulska, Przemysław Kwaśniewski, Ada Steinke, Beata Wierzchołowska, Damian Zatoński (studenci II roku studiów stacjonarnych drugiego stopnia, Instytutu Choreografii i Technik Tańca, Akademii Muzycznej w Łodzi)

https://www.amuz.lodz.pl/pl/


Plac CKiS – godz. 22.00 – 23.30

Teatr A – „Genesis”

widowisko uliczne

Wtedy Bóg rzekł: «Niechaj się stanie światłość!» I stała się światłość.

Widowisko uliczne oparte na pierwszych dziewięciu rozdziałach Księgi Rodzaju. Sztuka zrealizowana jest w konwencji teatru totalnego, obfitując w różnorakie środki wyrazu.

Spektakl Teatru”A” jest próbą plastycznej interpretacji starożytnych obrazów. Na jej kształt wpłynęły wizje literackie, muzyczne, plastyczne i filozoficzne kreślone przez wybitnych artystów i myślicieli europejskich. Interpretacja ta jest jednak na wskroś współczesna — odwołując się do znanych powszechnie wątków Teatr “A” pyta o ich znaczenie w dzisiejszym świecie. Czerpiąc ze wspólnej, europejskiej tradycji pyta o to, co w niej nadal aktualne i żywotne.

Archetypiczny tekst, przez wieki interpretowany na różne sposoby, wywarł fundamentalny wpływ na kształt europejskiej wyobraźni. To jemu zawdzięczamy żywotne koncepcje pochodzenia świata i człowieka, koncepcję winy i zadośćuczynienia, wreszcie koncepcję utraconego i odzyskanego na powrót raju.

Muzyka Jacka Dzwonowskiego, sześciometrowe ekrany z projekcjami multimedialnymi zestawiającymi wybitne dzieła malarskie ze współczesnym video-artem, bogata i funkcjonalna scenografia: bombastyczne kostiumy, szczudła, kukły, ogromne machiny i żywy ogień przeprowadzą widza od Stworzenia, poprzez Upadek, aż do Potopu.

scenariusz: (na podstawie pierwszych 9 rozdziałów Księgi Rodzaju) Mariusz Kozubek * reżyseria: Mariusz Kozubek * muzyka: Jacek Dzwonowski * scenografia, choreografia: teatr A * światła: Robert Wal * obsada:  Małgorzata Grund-Bismor, Magdalena Kocur, Grażyna Styś, Maciej Omylak, Marcin Dzwonowski, Marek Stecko, Leszek Styś, Patryk Nowacki * oprawa muzyczna muzyka elektroniczna + Jacek Dzwonowski (skrzypce)

Teatr A jest offowym teatrem „w drodze”, który nieustannie poszukując piękna i sacrum umieszcza tematykę swoich spektakli w szeroko pojętej duchowości człowieka. Całości artystycznych eksperymentów, osadzonych w tradycji religijnej, dopełnia forma – spektakle muzyczne, dramatyczne, formy oratoryjne, widowiska plenerowe, stanowiące połączenie happeningu, teatru ulicznego, fire show, żywego planu z lalkami, etc. Bogate w środki wyrazu formy są nie tylko ozdobnikiem, ale kryją niebanalne treści o uniwersalnych, ponadczasowych prawdach i wartościach. Od 1996 roku, który przyjmują za własną konceptualizację idei teatru niebanalnego, gościli w większych i mniejszych miejscowościach naszego kraju, jak również na festiwalach teatrów ulicznych. Współorganizowali i wystawiali także wydarzenia teatralne w Katowickim Spodku (megawidowiska). Spektakle Teatru A prezentowane były m.in. w rzymskim Panteonie, Holandii, Szwecji, Niemczech, Czechach, Bułgarii, Mołdawii, Rumunii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie, Ukrainie i Białorusi.

http://teatr-a.org/

 

28. LA STRADA – tradycja a nowoczesność. PROGRAM

Kierownik artystyczny – Katarzyna Guzowska-Lelental

Pomysłodawca i kierownik artystyczny do 26. edycji – Andrzej Tylczyński

Prowadzenie – Karolina Romke & Tomek Michalak (prezenterzy Radio Centrum)

Projekt plakatu i afisza: Tomasz Wolff

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ