Przestrzenie w Hallu

2011-04-08 17:12:42 [mz]

Profesor Ewa Zawadzka szuka piękna w sceneriach z pozoru zupełnie nieciekawych: usypiskach betonowych płyt i odpadów budowlanych. Tam odnajduje harmonię układów geometrycznych, wyszukane tonacje i faktury. Wystawa jej prac w Galerii w Hallu Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu to efekt inspiracji przestrzeniami industrialnymi.

fot. CKiS
fot. CKiS
Punktem wyjścia wszystkich prac składających się na wystawę "Neuronalne przestrzenie" była fotografia. - Autorka robiła na Śląsku zdjęcia betonowym osiedlom w trakcie budowy - mówi Bartosz Łukaszonek, kierownik Galerii w Hallu. - Fotografia stanowiła bazę dla rysunków, zaś one dla prezentowanych tutaj grafik. W drugiej części wystawy prof. Zawadzkiej oglądać można najnowsze prace autorki: zdjęcia. - Cykl wielkoformatowych obrazów, którym autorka zajmuje się od 2002 roku ma odniesienie do tych zdjęć - dodaje Bartosz Łukaszonek. - Artystka przefotografowuje swoje obrazy i aranżuje nowe sytuacje. Oświetlone w odpowiedni sposób wydobywają przestrzeń, tak ważną dla twórczyni.
Prezentowane w Galerii prace to efekt ułożenia planów dalszych i bliższych, płaszczyzn i brył podporządkowanych geometrii i idealnemu porządkowi oraz zależnych od światła, które wydobywa piękno z martwych form.
Ewa Zawadzka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - Wydział Grafiki w Katowicach. Wiele lat - z sukcesami - zajmowała się grafiką i rysunkiem. Była członkiem rady programowej Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, kuratorem Triennale Grafiki Polskiej oraz polskim kuratorem na biennale grafiki w Ljublanie i Miscolcu.
Od 2002 roku poświęca się malarstwu wielkoformatowemu. W 2004 roku została finalistką konkursu na najlepszy obraz Lexmark European Art Prize oraz finalistką konkursu Obraz Roku – Art Business.
Jest profesorem zwyczajnym na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie oraz prowadzi pracownię Działań Multigraficznych na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Członkini rady programowej Festiwalu Ars Cameralis w Katowicach i Sosnowieckiego Centrum Sztuki – Zamek Sielecki w Sosnowcu. Jej wystawę w Kaliszu można oglądać do 4 maja 2011.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ