Polityka

Prezydent Kinastowski przyłącza się do apelu Bezpartyjnych Samorządowców o udziale samorządów w zbieranym na ich terenie podatku VAT

2023-04-28 13:00:00 red

Włodarz Kalisza przyłączył się do postulatu Bezpartyjnych Samorządowców, który dotyczy partycypacji w zbieranym na terenie poszczególnych samorządów podatku VAT. Samorządowcy chcą wprowadzić stały zapis w ustawie oddający do samorządów wszystkich szczebli 8,51% przychodów z VAT-u.

Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza/fot. MW
Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza/fot. MW

- Powoli rusza kampania wyborcza do parlamentu, dlatego chciałbym dołączyć się do apelu federacji Bezpartyjnych Samorządowców odnośnie zmian w sprawie finansowania samorządów. Takie zmiany rząd PiS ostatnio wprowadził, spowodowało to znaczny ubytek dochodów nie tylko naszego miasta, ale też innych miejscowości. Oczywiście w ramach rekompensaty rzad proponuje różnego rodzaju programy pomocowe jak Polski Ład, natomiast nie jest to forma stabilnego finansowania. Chcielibyśmy aby wrócono do zasady, która była wcześniej. Postulujemy o to by samorządy miały swój udział w zbieranym na ich terenie podatku VAT – mówi prezydent Krystian Kinastowski - Oszacowaliśmy tę stratę, którą mamy w stosunku do tych rozwiązań które były wcześniej na około 20 miliardów złotych, co stanowi około 8,5 proc. zbieranego w całej Polsce podatku VAT. Ta kwota i dopuszczenie samorządu do podziału tych środków zagwarantowałoby nam jako miastom możliwość porządnego tworzenia dokumentów budżetowych i planowania przyszłego rozwoju naszych miast – dodaje.

Rezultatem udziału w podziale VAT-u według Bezpartyjnych byłaby większa przewidywalność budżetowa i stabilność – Sytuacja, w której jesteśmy w tej chwili nacechowana jest dużą niepewnością ponieważ tych środków po prostu jest mniej i dużo zadań inwestycyjnych na etapie tworzenia budżetu napawa nas pewnym niepokojem – mówi prezydent Kalisza.

Bezpartyjni uważają, że miasta mają prawo korzystać na swojej aktywności i budować na tym swój budżet - Uważam, że samorząd ma pełne prawo do tego by partycypować również w podatku VAT, który przypisany jest również konkretnej lokalizacji ponieważ jako samorząd budujemy drogi, infrastrukturę i umożliwiamy odpowiednie prowadzenie działalności oraz zachęcamy mieszkańców do tego aby taką działalność na terenie miasta prowadzili w związku z tym w tym całym wzroście gospodarczym w Polsce i cały czas rosnącej gospodarce samorząd ma też swój udział – mówi prezydent K. Kinastowski.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować