Pracują razem nad strategią kultury

2011-06-14 11:57:27 Redakcja Calisia.pl

Ocena obecnego stanu kultury w mieście i powiecie, nakreślenie jej kierunków rozwoju – to tylko niektóre z zagadnień jakie omawiano podczas „Ostrowskich Warsztatów Kultury”. Warsztaty odbyły się 9 i 10 czerwca 2011 roku w Sali Gminnego Ośrodka Kultury w Wysocku Wielkim.

Warsztaty były skierowane do przedstawicieli miejskich i powiatowych placówek kulturalnych, organizacji pozarządowych działających w sektorze kultury, radnych miejskich i powiatowych, pracowników Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego oraz lokalnych artystów.
Spotkanie prowadzili specjaliści z Krakowa, zaangażowani w kreowanie strategii kultury dla stolicy Małopolski tj. Bożena Pietras – Goc, ekspert, konsultant w zakresie rozwoju regionalnego i lokalnego, programowania i planowania strategicznego w samorządach oraz Krzysztof Markiel, kierujący departamentami odpowiedzialnymi za kulturę i ochronę dziedzictwa kulturowego.
Warsztaty zostały zorganizowane w ramach opracowywania strategii rozwoju kultury dla Ostrowa Wielkopolskiego oraz Powiatu Ostrowskiego.
Jak wyjaśnia Beata Podsadna Zastępca Prezydenta Miasta, opracowywana strategia ma wyznaczać kierunek rozwoju szeroko rozumianej kultury, ma wskazać priorytety i formy ich realizacji. Koncepcja, jaka zostanie przyjęta na następne lata, ma zagwarantować równe możliwości rozwoju instytucjom kultury, indywidualnym twórcom jak i organizacjom pozarządowym. Różnorodność ta będzie miała odzwierciedlenie w projekcie strategii, tak, aby wszystkie przejawy aktywności kulturalnej w Ostrowie Wielkopolskim i powiecie miały szanse i możliwość rozwoju.
- Warsztaty są kolejnym etapem opracowywania strategii, strategii kultury, która – jak wielokrotnie podkreślał Jarosław Urbaniak Prezydent Miasta – jest naszym oczkiem w głowie. Jesteśmy w gronie jej twórców. Wierzę, że podczas spotkania padnie wiele ciekawych pomysłów na kulturę ostrowską – i tę powiatową i tę miejską. Wszyscy Państwo jesteście świetni na płaszczyznach, które zajmujecie od wielu lat, bądź też od niedawna. I z pewnością przyznacie mi rację, że tylko razem, wspólnymi siłami, możemy tej kulturze nadać nowy bieg. Stąd też to spotkanie. To próba wprowadzenia naszych działań i inicjatyw na nowy tor - powiedziała Beata Podsadna Zastępca Prezydenta Miasta.
- Z punktu wiedzenia powiatu ostrowskiego i miasta sprawą priorytetową jest z jednej strony współpraca w ramach różnych przedsięwzięć kulturalnych, a z drugiej sposób rozdzielania środków finansowych poszczególnym instytucjom kulturalnym. Dlatego jednym z celów warsztatów, jest dopracowanie właściwego mechanizmu obiektywizującego dzielenie dotacji na kulturę – dodał Tomasz Ławniczak wicestarosta powiatu ostrowskiego.
Dwudniowe warsztaty zainaugurował wykład Krzysztofa Markiela pt. „Co widzę? Kulturalny Ostrów Wielkopolski okiem i obiektywem do diagnozy – prowokacja – inspiracja”. K. Markiel podkreślał rolę jaką samorząd pełni w budowaniu kultury. Choć jej najważniejszym podmiotem jest człowiek, to samorząd jest niezbędnym i podstawowym ogniwem jej rozwoju.
- „ Kultura to wszystko, co przyczynia się do rozwoju człowieka” . Jeżeli zaczniemy od tego zdania, to na kulturę będziemy patrzeć nie tylko przez pryzmat instytucji, będziemy widzieć ją inaczej - szeroko, wielowymiarowo. Kultura ma rozwijać myślenie, budować tożsamość, pielęgnować więzi między ludźmi. Podczas warsztatów - początkowo wypracujemy koncepcję programową rozwoju kultury, docelowo – strategię. Bardzo ważne jest, że samorządy miasta i powiatu razem postawiły na szeroko rozumianą kulturę, bo są one podstawowym elementem jej budowania – powiedział K. Markiel.
- Cieszę się, że na dzisiejszych warsztatach obecni są przedstawiciele trzeciego sektora. Istotne jest, że miasto i powiat dostrzegają organizacje pozarządowe, są one jednym z ogniw tworzenia strategii kultury – dodała Bożena Pietras – Goc.
„Ostrowskie Warsztaty Kultury” to jeden z etapów budowania strategii dla miasta i powiatu. W najbliższym czasie odbędzie się kolejne spotkanie podsumowujące wypracowane do tej pory koncepcje.
- Warsztaty są okazją do spojrzenia na ostrowską kulturę z innej perspektywy, okiem eksperta z zewnątrz. Często my sami – samorządowcy, dyrektorzy instytucji - nie umiemy obiektywnie spojrzeć na to co dzieje się w naszej kulturze. Nie potrafimy wskazać naszych mocnych stron, ale też punktów, które być może należałoby poprawić. Wierzę, że spotkanie oraz aktywny udział w warsztatach ludzi ostrowskiej kultury pozwoli spojrzeć na nią z dystansem, wskaże jej plusy i minusy, wyznaczy ścieżki działania, skłoni do refleksji – dodała B. Podsadna.
Bożena Pietras – Goc – ekspert, konsultant w zakresie rozwoju regionalnego i lokalnego, programowania i planowania strategicznego. Liczne zrealizowane projekty doradcze, konsultingowe i szkoleniowe dla władz lokalnych i regionalnych, ministerstw, organizacji pozarządowych, banków i dużych przedsiębiorstw. Pochodzi z Krakowa, od 1995 – 2002 r. jako twórca i dyrektor departamentu zajmującego się konsultingiem i programami pomocowymi w Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Od 2006 roku pracuje jako koordynator projektu „Małopolska 2015” dla UMWM.
Krzysztof Markiel - od 16 lat pracuje w administracji samorządowej, kierując departamentami odpowiedzialnymi za kulturę i ochronę dziedzictwa kulturowego. Początkowo w Urzędzie Miasta Krakowa, gdzie współpracował m.in. przy implementacji projektu Europejska Stolica Kultury – Kraków 2000, opracował regulacje systemu dofinansować, współtworzył strategię miasta na rzecz „miejsc dla sztuki i twórców” oraz zajmował się planowaniem i realizacją zadań inwestycyjnych a także systemowymi zmianami w wyniku reform kompetencyjnych. Od 1999 r. dyrektor departamentów ds. kultury, dziedzictwa narodowego i turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Odpowiedzialny m.in. za optymalizację metod zarządzania sektorem kultury.
Karolina Pająk
Biuro Prasowe i Relacji Społecznych
kpajak@ostrow-wielkopolski.um.gov.pl
10.06.2011 r.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować