Kultura

Prace prof. Macieja Guźniczaka na Spitsbergenie

2019-07-29 11:54:39 red za UAM Kalisz

Prof. UAM dr hab. Maciej Guźniczak od 17 do 25 lipca brał udział w interdyscyplinarnej Konferencji „Krajobrazy polarne w warunkach zmian klimatu” na Spitsbergenie, organizowanej przez Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

fot. M.Guźniczak, A. Młynarczyk
fot. M.Guźniczak, A. Młynarczyk

W stacji polarnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu „Petuniabukta”, podczas panelu dyskusyjnego, wygłosił referat pt. „W poszukiwaniu prymarnej bieli”, odzwierciedlający kontekst jego poszukiwań i wartościowań w sztuce.

Natomiast w oddalonej o kilka kilometrów od stacji badawczej, postradzieckiej, byłej osadzie górniczej Pyramiden, nazywanej aktualnie miastem duchów i pełniącej funkcję skansenu turystycznego, w udostępnionej przestrzeni okazałego obiektu kulturalno-sportowego, zaprezentował publiczności polskiej, czeskiej, tadżyckiej i rosyjskiej swoje prace graficzne, które powstały pod wpływem inspiracji formami geomorfologicznymi oraz barwą surowego pejzażu polarnego, w szczególności lodowców. Wielkoformatowe prace wykonane zostały techniką druku cyfrowego.

- Jest to dla środowiska naukowego duże wydarzenie, gdyż pierwszy raz w historii zdarzyło się prezentować prace plastyczne na tej szerokości geograficznej – podaje Katarzyna Maniewska z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Kaliszu.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ