Edukacja

Praca w roku 2023. Zacznij od dobrego CV

2023-01-30 08:00:00 reklama@calisia.pl

Nowy Rok 2023 może przynieść wiele zmian w dotychczasowym życiu zawodowym. Jak przyciągnąć szczęście, znaleźć lepszą pracę i rozwinąć swoją karierę? W tym celu konieczne jest odkurzenie starego curriculum vitae i zmodyfikowanie go zgodnie z aktualnie panującymi trendami. Czym powinno charakteryzować się dobre CV w 2023 roku? Poniższy artykuł porusza ten temat.

cv2023
cv2023

Na co rekruterzy zwracają uwagę? Pierwsza kwestia to podsumowanie zawodowe

Co się zmieni, jeśli chodzi o CV w 2023 roku? Trendem, który nasila się z roku na rok, jest większe zwracanie uwagi  na często pomijany element przez osoby starające się o zatrudnienie. Mowa o podsumowaniu zawodowym, czyli krótkim opisie sylwetki osoby składającej podanie, umieszczanym w górnej części dokumentu. W tej części curriculum vitae należy unikać sztampowych zwrotów, natomiast mile widzianych jest kilka zdań na temat profilu kariery zawodowej, dotychczasowych doświadczeń oraz celów na najbliższe lata.

Doświadczenie zawodowe i edukacja to także bardzo ważne elementy CV — który z nich jest ważniejszy?

Najbardziej istotnymi sekcjami w CV niezmiennie pozostają Doświadczenie zawodowe oraz Wykształcenie. Która z nich jest ważniejsza dla działu HR? Tutaj nie ma zasady, ponieważ wszystko zależy od specyfiki danej branży oraz rodzaju stanowiska, o które stara się dana osoba. W przygotowaniach curriculum vitae pomoże dogłębna analiza ofert pracy — na ich podstawie można wywnioskować, czego wymaga  osoba zatrudniająca oraz co się dla niej liczy.

Jakie dane związane z doświadczeniem zawodowym w CV są ważne?

Idealne curriculum vitae w 2023 roku powinno zawierać jedynie te informacje, które są istotne z punktu widzenia osoby zatrudniającej. Opisując doświadczenie zawodowe w CV, należy zatem zwrócić uwagę na wymagania stawiane wobec aplikujących. Przykładowo, jeśli dana osoba stara się o stanowisko kierownicze, nie powinno się wspominać o pracach dorywczych. Bardzo ważne są również słowa kluczowe, jakie zostały zastosowane w ogłoszeniu o pracy — na ich podstawie uda się dostosować CV do potrzeb procesu rekrutacyjnego.

W CV warto wspomnieć o zadaniach wykonywanych w poprzednim miejscu pracy

Nowe trendy w HR polegają na umieszczaniu w curriculum vitae sekcji z doświadczeniem zawodowym, wraz z opisem dotychczas wykonywanych zadań. Przed przystąpieniem do pisania CV trzeba zatem przeanalizować, które obowiązki z poprzedniej pracy są warte zamieszczenia w aplikacji, a które lepiej pominąć, ponieważ mogą one być mniej istotne z punktu widzenia osoby zatrudniającej.

Które rzeczy należy pominąć w CV?

W curriculum vitae powinny się znaleźć jedynie te informacje, które są istotne dla osoby zatrudniającej. Kluczowe są zatem:

  • podstawowe dane osobowe (imię, nazwisko, data urodzenia),

  • dane kontaktowe (numer telefonu, adres e-mail),

  • uporządkowane sekcje z wykształceniem, doświadczeniem zawodowym i kwalifikacjami (umiejętnościami, kursami, szkoleniami).

Czego nie wpisywać do CV? Lepiej pominąć informacje takie jak:

  • data urodzenia,

  • narodowość,

  • oczekiwane wynagrodzenie na danym stanowisku,

  • orientacja seksualna,

  • poglądy polityczne,

  • religia i wyznanie,

  • stan cywilny,

  • wysokość wynagrodzenia w obecnym lub poprzednich miejscach pracy.

Opcjonalnie można dodać do curriculum vitae tytuł zawodowy/naukowy, jednak tylko wtedy, gdy pracodawca tego wymaga (np. podczas rekrutacji na stanowisko w uczelni wyższej). Kontrowersyjne jest również zamieszczanie linku do profilu na Facebooku, Instagramie lub TikToku, z wyjątkiem sytuacji, gdy dana osoba stara się o posadę w branży marketingu, np. na stanowisku „social media ninja”.

Wygląd CV odgrywa istotną rolę w procesie rekrutacyjnym

Merytoryczna treść zawarta w CV jest bardzo ważna, ale nie mniej istotne znaczenie w procesie rekrutacyjnym ma również wygląd CV. Curriculum vitae powinno być czytelne i profesjonalne.  Wskazane jest, żeby znalazło się zdjęcie przedstawiające twarz oraz ramiona, wykonane na jasnym tle oraz w eleganckim ubiorze. Należy także odpowiednio sformatować dokument — użyć spójnej czcionki, ale różnych nagłówków, a także podzielić informacje na bloki.

Kolorystyka CV powinna być stonowana, wyjątek stanowi sytuacja, gdy dana osoba stara się o zatrudnienie w branży kreatywnej. Wtedy poprzez odpowiednio zaprojektowany wygląd curriculum vitae można podkreślić atuty takie  jak zmysł estetyczny czy też umiejętności projektowania profesjonalnych grafik. Proces przygotowywania curriculum vitae warto wspomóc gotowymi szablonami CV, ponieważ dzięki temu uda się uzyskać szybciej satysfakcjonujący efekt, nawet bez znajomości oprogramowania graficznego.

Najważniejsze wskazówki dotyczące pisania dobrego CV

O czym jeszcze pamiętać, przygotowując CV od nowa? Oto spis bardzo ważnych kwestii, o które warto zadbać:

  • formalny charakter CV — w curriculum vitae należy zawrzeć informacje istotne dla procesu rekrutacyjnego, to nie miejsce na wzruszające opowieści z życia prywatnego czy też rozpisywanie się na temat poglądów politycznych,

  • informacje zgodne z prawdą — nie należy zamieszczać kłamstw w CV, zarówno na temat błahych spraw, jak np. hobby, jak i w szczególności tych poważniejszych, np. związanych ze znajomością języków obcych lub kwalifikacjami zawodowymi,

  • odpowiednia długość CV — curriculum vitae powinno się mieścić na maksymalnie 2 stronach A4 (w przypadku osób z niewielkim doświadczeniem zawodowym dozwolona jest jedna strona A4),

  • poprawność ortograficzna, gramatyczna i stylistyczna — przed przesłaniem aplikacji do pracodawcy warto dać je komuś do sprawdzenia, w celu wychwycenia błędów można użyć także korektora treści online.

Dokładne przeanalizowanie trendów związanych z CV, a także wymagań osoby zatrudniającej określonych w ofercie pracy jest kluczowe, aby przygotować takie curriculum vitae, które znacznie zwiększy szanse na zatrudnienie. Zamiast zastanawiać się, jaki będzie rok 2023, lepiej poczynić konkretne działania, które przyciągną szczęście. Odkurzenie starego curriculum vitae z pewnością się do tego przyczyni.



Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować