Polacy pokonali Austrię na inaugurację Mistrzostw Europy. W składzie Biało-Czerwonych Maciej Pilitowski.

2022-01-15 16:00:00 red za ZPRP

Różnicą 5 bramek Polacy wygrali inauguracyjny mecz z Austrią. Najwięcej, bo 9 bramek w spotkaniu zdobył Arkadiusz Moryto, który został MVP spotkania. Swój czas na parkiecie dostał zawodnik Energa MKS-u Kalisz Maciej Pilitowski, jednak za środek rozegrania głównie odpowiadał Michał Olejniczak.

zdjęcie ilustracyjne/fot. Michał Rabiega

Spotkanie zaczęło się bardzo nerwowo. Polacy szybko stracili dwie bramki. Jednak udało się opanować emocje. Biało-Czerwoni zaczęli grać coraz lepiej w obronie i wykorzystywali swoje sytuacje w ataku. Na pierwsze prowadzenie nasi zawodnicy wyszli w 8 minucie i nie oddali go do końca pierwszej połowy (14:17).

Drugą połowę Polacy rozpoczęli od ataku i już w pierwszej akcji ofensywnej błysnął Michał Olejniczak (14:18). Kolejne minuty to popis gry polskich skrzydłowych. Do duetu Daszek, Moryto dołączył Przemysław Krajewski i w 42 minucie zespół Patryka Rombla prowadził już pięcioma bramkami (20:25). Pięć minut później po błędzie Michała Daszka Austriacy wyszli z kontratakiem, który kosztował Polaków wykluczenie z meczu ważnego gracza. Szymon Sićko po faulu na Bilyku zobaczył czerwoną kartkę, a serca kibiców na moment zadrżały. Jak pokazały kolejne minuty tego meczu zupełnie niepotrzebnie. Świetne interwencje Mateusza Korneckiego i skuteczna gra zawodników w polu, Daszka, Moryty i Ariela Pietrasika sprawiły, że Polacy mogli się cieszyć z pierwszych punktów na mistrzostwach Europy. Wynik spotkania ustalił bramką z kontrataku Przemysław Krajewski (36:31), a tytuł MVP otrzymał fenomenalny Moryto, który w meczu pomylił się zaledwie raz.

Kolejnym rywalem Biało-Czerwonych będzie reprezentacja Białorusi.

Austria-Polska 36:31 (14:17)

Polska: Kornecki, Zembrzycki - Moryto 9, Daszek 6, Krajewski 6, Sićko 6, Olejniczak 2, Walczak 2, Pietrasik 2, Syprzak 2, Gębala 1, Jędraszczyk, Komarzewski, Bis, Beckman, Pilitowski

Austria: Doknic, Hausle- Frimmel 8, Posch 7, Weber 4, Bilyk 3, Zeiner 3, Hermann 3, Bozovic 1, Zivkovic 1, Wagner 1, Dicker, Herburger, Ranftl, Dambock, Hutecek