Pilot i skoczek spadochronowy - Artur Kielak - opowie o tajnikach lotniczych akrobacji

2014-05-13 15:11:00 Ania, za: Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Kaliszu

Spotkanie z mistrzem Polski w akrobacji samolotowej odbędzie się w najbliższy piątek, 16 maja, w Villi Calisia, o godz. 16.00, tuż przed występami podczas weekendowego festynu lotniczego w Michałkowie.

fot. www.wikipedia.org
fot. www.wikipedia.org

Artur Kielak już po raz trzeci będzie gościem festynu lotniczego w Michałkowie, którego współorganizatorem jest także Miasto Kalisz. W tym roku będziemy mogli nie tylko podziwiać jego podniebne akrobacje, ale też poznać go osobiście. Opowie o swojej pasji, szczegółach i tajnikach lotniczych akrobacji.

Artur Kielak jest pilotem samolotowym, szybowcowym, śmigłowcowym i komunikacyjnym, a także skoczkiem spadochronowym. Na co dzień kapitan Boeingów 737-800 w jednej z największych linii lotniczych na świecie Ryanair, wcześniej latał również dla Centralwings. Pilot wyczynowych samolotów akrobacyjnych takich jak: Sbach 300, Extra 300, Extra 330, oraz Zlín Z-50. Członek Aeroklubu Śląskiego. Założyciel i członek Extreme Unlimited Aerobatic Team..

Swoją przygodę z lotnictwem rozpocząłem w wieku lat szesnastu. Wówczas w Krośnie, w Aeroklubie Podkarpackim zrobiłem trzecią klasę pilota szybowcowego, potem zacząłem skakać ze spadochronem w Aeroklubie Warszawskim, a później były już samoloty. Szkoliłem się w Polsce i w Stanach Zjednoczonych równolegle. W szkole lotniczej w Los Angeles zrobiłem amerykańską licencję zawodową, latałem m.in. jako pilot demonstracyjny dla fabryki Cessny, zajmowałem się oblotami technicznymi, lotami demonstracyjnymi dla klientów i przebazowaniami tych samolotów przez Atlantyk i po Europie – napisał Artur Kielak na swojej stronie internetowej. 

Do Michałkowa Artur Kielak przyleci samolotem XA-41. Jest to nowoczesna konstrukcja, na której wykonał swój premierowy pokaz podczas III Festynu Lotniczego w Michałkowie. XA-41 to niezwykle udany i wytrzymały samolot pozwalający na wykonywanie figur akrobacyjnych o ogromnym przeciążeniu. W czasie akrobacji samolot toleruje przeciążenia rzędu +/- 10G.

Za: Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Kaliszu

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować