Z dowozem, na wynos, lokalnie

Pandemia czasem innowacji w Hampton by Hilton Kalisz

2021-04-16 13:30:00 Hampton by Hilton

Trwająca od roku pandemia hamuje rozwój branży hotelowej i gastronomicznej, ale też zachęca do innowacji. Jak przekonuje Grzegorz Włodarczyk, dyrektor Hampton by Hilton Kalisz, wiele wprowadzanych dziś rozwiązań zostanie z nami na dłużej.

leroy Merlin
leroy Merlin
COVID-19 pokazał, że biznes restauracyjny i hotelowy wymagają zmian, które pozwolą na dostosowanie się do nowych warunków i oczekiwań gości. Zmiany dotyczą nowego podejścia w zakresie menu, obsługi i współpracy z dostawcami. Ważne jest utrzymywanie kontaktu z klientami, by wiedzieć na bieżąco, co jest dla nich ważne. Już niedługo standardem mogą być jednorazowe lub elektroniczne menu, indywidualne porcje zamiast bufetów, większe przestrzenie między stolikami, stacje do dezynfekcji, a także wyraźne oznakowania dotyczące procedur czystości.
 
 
IMG_4296.jpg
 
 
W hotelach szczególnie widoczna jest zmiana w sposobie podawania śniadań. Dotychczas, szczególnie gdy elektroniczny check-in i check-out ograniczały interakcje, śniadania były przestrzenią do nawiązania kontaktu. Obecnie, przy zmienionej formie serwisu, zostało to dodatkowo ograniczone. Pomimo to chęć gości do korzystania z usług hotelarskich nie słabnie, a oni sami bardzo szybko adaptują się do nowych warunków.

Ze względów bezpieczeństwa śniadania są dziś serwowane wyłącznie do pokoi, z maksymalnie ograniczonym kontaktem między pracownikami i gośćmi. To duża strata dla obydwu stron, bo to właśnie ten kontakt pozwalał zadbać o dobry wypoczynek hotelowych gości, budował relacje i zaufanie oraz dopełniał obrazu gościnności - Grzegorz Włodarczyk, dyrektor generalny Hampton by Hilton Kalisz.

Ostatni rok wpłynął nie tylko na formę obsługi gości, ale również na relacje branży z dostawcami. Obecnie, jeszcze bardziej niż dotychczas, stawia się na współpracę z lokalnymi partnerami, którzy mogą szybciej zrealizować mniejsze zamówienia. Wielkość zamówień została zredukowana nie tylko z powodu niższej sprzedaży, ale również z uwagi modyfikację kart menu. Długie karty z daniami zostają zastąpione krótszymi, w których pozostały jedynie pozycje najchętniej wybierane przez gości. To jednak nie wszystkie zmiany.
 
 
Hampton by Hilton Kalisz_6.jpg
 

Goście coraz częściej szukają mniejszych, porcjowanych dań oraz indywidualnie pakowanych dodatków. Oczywiście nadal oczekują nienagannej obsługi oraz doskonałej jakości. Pogodzenie tego z zapewnieniem pozytywnych wrażeń będzie wymagało od hoteli przygotowań już teraz - Grzegorz Włodarczyk, dyrektor generalny Hampton by Hilton Kalisz.

Nie tylko pandemia wpływa na zmiany, które zachodzą w branży. W hotelach coraz częściej pojawia się również nowe pokolenie gości. To zwykle osoby intensywnie podróżujące, częściej jedzące na mieście, które poszukują nowych, zaskakujących propozycji oraz najwyższej jakości obsługi. Mają oni nowe przyzwyczajenia żywieniowe. Wybierają miejsca, które oferują nie tylko smaczne potrawy, ale też korzystają z sezonowych i lokalnych produktów. Dzisiaj na te trendy nakładają się trwające obostrzenia, co dla całej branży stanowi dodatkowe wyzwanie.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ