Nowy zakład karny powstanie w Kaliszu. Funkcjonariusze wrócą

2015-12-08 14:47:00 redakcja

Jest szansa, że w ciągu dwóch lat w Kaliszu powstanie nowy zakład karny na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej. To oznacza, że co najmniej część funkcjonariuszy, którzy zostali oddelegowani na czas wcześniej zapowiadanego remontu starego więzienia wróci do Kalisza.

Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco – tymi słowami wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zapowiedział plany budowy nowego więzienia. Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło decyzję o budowie nowej jednostki penitencjarnej.

Nowy zakład karny ma być nowoczesny. Będzie spełniał europejskie normy bezpieczeństwa i wkomponuje się w ten wspaniały ośrodek szkolenia, który wbrew informacjom, jakie się pojawiały, będzie trwał wraz z nową jednostką penitencjarną – powiedział wiceminister sprawiedliwości. Poprzedni mógł pomieścić 197 skazanych. W nowym zakładzie będzie mogło przebywać od 250 do po prawie 300 więźniów.

Jest szansa, że nowe więzienia stanie już w 2018 roku. Chcielibyśmy zakończyć tę budowę w okolicach dwóch lat. Proces inwestycyjny rozpocznie się natychmiast, to znaczy od dzisiaj. Jeżeli zrobimy to do 2018 roku to będziemy bardzo zadowoleni – powiedział Jaki. Według parlamentarzystów koszty nie powinny przekroczyć 18 milionów złotych. Jeżeli nie uda się pozyskać środków z funduszów norweskich, inwestycję sfinansuje państwo.

Do decyzji przyczynił się głos społeczeństwa, któremu bardzo zależało na tym, żeby nie zabierać kolejnych instytucji z Polski powiatowej. Nowa polityka rządu nie będzie opierała się na Polsce, jako miejscach metropolitalnych, ale na takich miastach powiatowych jak Kalisz. My chcemy tutaj przywracać instytucje i budować nowe – powiedział Jaki.

Jak zapewnił wiceminister, w zależności od tego, ile miejsc pracy powstanie w nowej jednostce w Kaliszu osoby, które wcześniej tutaj pracowały zostaną przeniesione z powrotem.

Nie udało się zachować starego więzienia w Kaliszu. Tak jak Platforma Obywatelska zdecydowała, jednostka przy ulicy Łódzkiej zostanie zlikwidowana i przekształcona. O tym, jakie inwestycje będą tam prowadzone będziemy rozmawiali w przyszłości. Program ma zostać opracowany we współpracy z Urzędem Miasta i Ministerstwa – mówiła posłanka Joanna Lichocka.

Budynek starego więzienia został przekazany pod zarząd Miasta Kalisza. Będziemy chcieli współpracować z Miastem – ja będę apelowała do Ministerstwa Sprawiedliwości, jaki i innych resortów o to, żeby Kalisz nie został sam z pomysłem na zagospodarowanie tego budynku – mówiła Lichocka.

Będziemy prowadzić wspólne działania. Cieszę się, że parlamentarzyści chcą nam pomóc, bo przejęcie takiego budynku to spore wyzwanie dla Miasta. Już zaczynamy nad tym pracować i liczę na pomoc ze strony Ministerstwa – powiedział wiceprezydent Artur Kijewski.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować