Społeczne

Nowe sito bębnowe zamontowane w ZUOK „Orli Staw”

2020-07-11 08:00:00 red za Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "Orli Staw"

Zakończono montaż nowego sita bębnowego w budynku sortowni w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”. Prace montażowe przeprowadziła grupa specjalistów z firmy SUTCO Polska i podobnie jak demontaż starego sita wymagały one wiele precyzji. Nowe sito jest nieznacznie większe od poprzedniego. Jego wprowadzenie do hali sortowni było niezwykle pracochłonne. Jak widać na zdjęciach zamieszczonych w galerii w niektórych momentach operacji zapas wolego miejsca wynosił około 2 cm z każdej strony sita. W akcję zaangażowani byli liczni pracownicy oraz ciężki sprzęt w tym specjalistyczne żurawie samobieżne.

fot. Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych  "Orli Staw"
fot. Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "Orli Staw"

Zamontowane sito bębnowe wchodzi w skład modernizowanej instalacji mechanicznego przetwarzania odpadów. Bęben sita został dostosowany do konstrukcji funkcjonującego wcześniej sita bębnowego i został zamontowany na spawanej, stabilnej podstawie ramowej, wykonanej ze stali. Bęben posiada wymienne blachy sitowe z okrągłymi otworami o wielkościach odpowiednio: 80mm i 340 mm. Grubość blach sitowych wynosi 10 mm. Bęben wyposażony jest w koła napędowe wprowadzające sito w ruch obrotowy. Wielkości otworów i ich rozstaw w nowym sicie zostały dobrane w sposób zapewniający maksymalne odsiewanie poszczególnych frakcji odpadów. Pozwoli to zoptymalizować proces sortowania odpadów. Długość czynna nowego bębna sita (długość siewna) wynosi 12,5 m, a średnica czynna bębna to 3,0 m.

Wymienione prace realizowane są w ramach Projektu pn. "Modernizacja ZUOK Orli Staw jako Regionalnego Centrum Recyklingu" – Zadanie nr 7. Wartość Projektu wynosi 96 268 698,69 zł brutto, w tym dofinansowanie 53 221 719,60 zł ze środków UE w ramach POIiŚ 2014-2020, II oś priorytetowa, Działanie 2.2 – Gospodarka odpadami komunalnymi.

Zgodnie z harmonogramem prac realizowanych w ramach Projektu 7 lipca zostało zdemontowane sito bębnowe wchodzące w skład instalacji sortowniczej w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”. W tej skomplikowanej i niezwykle precyzyjnej operacji uczestniczyło wielu specjalistów oraz ciężki sprzęt. Ponad 40 tonowe sito zostało zdemontowane przy użyciu dwóch specjalistycznych żurawi samobieżnych, które poprzez specjalnie przygotowane otwory w dachu budynku sortowni przytrzymywały je do czasu usunięcia podpór, a następnie opuściły na specjalne wózki, za pomocą których sito zostało wywiezione na zewnątrz. W końcowej części demontażu sita uczestniczyły również dwa, kolejne żurawie samobieżne, które podtrzymywały wydobywany ładunek. Operacja przebiegła sprawnie i bezpiecznie. Całość robót nadzorowała i przeprowadziła firma SUTCO Polska.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Awaryjne wyłączenie wody przy ul. Juliusza Słowackiego (od ul. Adama Mickiewicza do ul. Józefa Bema). Przewidywany czas usunięcia awarii godz. 12.00.