Społeczne

Nieruchomość po byłym Zakładzie Karnym w Kaliszu przekazana Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie

2020-05-08 12:30:00 Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie

8 maja w siedzibie Urzędu Miasta Kalisza nastąpiło podpisanie aktu notarialnego w sprawie przekazania Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie od władz miejskich  - nieruchomości po byłym Zakładzie Karnym w Kaliszu przy ul. Łódzkiej.

 

fot. arch. Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie
fot. arch. Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie

W imieniu Uczelni podpis pod dokumentem złożył Rektor-Komendant WSKiP - płk dr Marcin Strzelec, w imieniu władz miejskich Prezydent Miasta Kalisza -  Krystian Kinastowski. Przekazanie obiektów jest możliwe dzięki decyzji Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości dr. Marcina Romanowskiego oraz zaangażowaniu parlamentarzystów kaliskich - Jana Dziedziczaka i Jana Mosińskiego. Wniosek w sprawie przejęcia byłego zakładu karnego, widząc w obiekcie duży potencjał edukacyjny oraz korzyść dla Kalisza, złożył Rektor-Komendant płk dr Marcin Strzelec, we wrześniu 2019 r.

Kaliska jednostka penitencjarna zostanie zmodernizowana i przekształcona w centrum wyszkolenia praktycznego, w którym realizowane będą nowoczesne przedsięwzięcia podnoszące jakość nauczania na poziomie wyższym, wspomagające badania i projekty naukowe w strategicznych dla rozwoju systemu bezpieczeństwa dziedzinach. Zadaniem bazy dydaktyczno-szkoleniowej, utworzonej  w obiektach byłego zakładu karnego będzie doskonalenie jakości kształcenia, opartego na zastosowaniu w szkoleniach zawodowych efektu symulacji życia więziennego i wykonywanych codziennych obowiązków służbowych przez przyszłą kadrę penitencjarno-ochronną. Usytuowana w Kaliszu infrastruktura byłego zakładu karnego jest obiektem zabytkowym o bogatej historii i tradycji. Więzienie funkcjonowało przez 169 lat, a w roku 2015 zakończyło swoje funkcjonowanie, co przekłada się na wiarygodność i autentyzm danej architektury i funkcjonowania zgodnego z wymaganiami obiektu penitencjarnego. - Ze względu na specyficzny charakter przestrzenny mogą w nim szkolić się funkcjonariusze i pracownicy wszystkich działów Służby Więziennej, a przede wszystkim funkcjonariusze działu ochrony i działu penitencjarnego. Z punktu widzenia dydaktyki, szkolenie w miejscu przyszłej pracy jest zapewne dużo bardziej efektywne aniżeli w sztucznym środowisku, jakim jest sala wykładowa, tym bardziej, że miejsce pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej należy do bardzo specyficznych - mówi kpt. Konrad Wierzbicki, rzecznik prasowy WSKiP.

Ponadto, realizacja przejęcia i modernizacji przez Wyższą Szkołę Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie byłego zakładu karnego, umożliwi również wykorzystanie jego infrastruktury przez inne formacje mundurowe, służby wyspecjalizowane w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego, służby ratownictwa i ochrony ludności, zarządzania kryzysowego, służby graniczne oraz instytucje, których pośrednim lub bezpośrednim zadaniem jest ochrona bezpieczeństwa publicznego. - Odrębną grupę odbiorców stanowić będą przedstawiciele urzędów i instytucji publicznych, samorządów, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych, kuratorzy sądowi. Mamy nadzieję, że podjęte działania modernizacyjne i nowe formy obecności WSKiP w Kaliszu, będą stymulacją dla rozwoju regionu, społeczności lokalnej i wpiszą się w priorytety rozwoju polityki regionalnej mówi kpt. Konrad Wierzbicki, rzecznik prasowy WSKiP.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować