Modernizacja zacofania

2014-05-03 15:55:00 Maria Skoczyk

Czy Polska może wybić się na nowoczesność? Czy jesteśmy już krajem zachodnim w całym znaczeniu tego słowa, czy też nasza zachodniość wciąż jest – i może zawsze zostanie – w najlepszym wypadku połowiczna? Jak na miejscu Polski w świecie odbiło się – i na ile ciągle się odbija – nasze historyczne dziedzictwo? I jak głęboko trzeba sięgać w historię, aby zrozumieć powody naszego cywilizacyjnego zacofania? Oto pytania, jakie kaliszanie będą mogli zadać Janowi Sowie, gościowi kolejnego Salonu Literackiego Arkadiusza Pacholskiego.

Jan Sowa jest jednym z najciekawszych i najwszechstronniej wykształconych przedstawicieli młodej polskiej humanistyki, śmiało wykorzystujących w swoich badaniach doświadczenia wielu dziedzin naukowych. Jego ostatnie dzieło, Fantomowe ciało króla, to jedna z najważniejszych książek, jakie napisano w Polsce po roku 1989. Sowa poddaje w niej radykalnej reinterpretacji dzieje Polski w ciągi ostatnich pięciuset lat i pyta o powody nieustającego cywilizacyjnego opóźnienia naszego kraju. Tezy stawiane w niej przez autora mogą zaszokować większość Polaków, ale są tak dobrze udokumentowane, że nie da się ich odeprzeć.

Spotkanie z Janem Sową odbędzie się w piątek 9 maja o godzinie 18 w Cafe Calisia.pl. Imprezę dofinansował Urząd Miejski w Kaliszu.

Na zachętę do zjawienia się w Salonie jeden cytat: „Miejsce w międzynarodowym podziale pracy, które Polska zajęła na skutek zdominowania jej gospodarki przez system folwarczno-pańszczyźniany, okazało się na dłuższą metę fatalne. Dzisiaj z imperium zbożowo-ziemniaczanego Polska przeistoczyła się w mini-imperium AGD i montowni samochodów (nie są to nawet fabryki, ponieważ w sporej części auta składa się w nich z importowanych z zagranicy części). Pomimo miejsc pracy i PKB, które generuje tego rodzaju produkcja, w epoce, gdy awangardą przemysłową są takie dziedziny jak wysoka technologia elektroniczno-informatyczna czy inżynieria genetyczna, kariera, jaka robią w Polsce technologie stare (…), jest dowodem nie tyle sukcesu rozwojowo-modernizacyjnego, co raczej rozwoju niedorozwoju”.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować