Społeczne

Młodzież jest świadoma zagrożeń i wie jak zadbać o swoje zdrowie. Ponad 600 uczniów z regionu w projekcie #młodzi #zdrowi

2024-09-24 10:00:00 red.

23 września odbyło się podsumowanie projektu #młodzi #zdrowi, realizowanego od blisko roku przez Uniwersytet Kaliski. Projektem, którego celem była popularyzacja nauki i promocja zdrowego trybu życia wśród młodzieży szkolnej, objętych zostało około 600 uczniów z Kalisza i regionu. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Post-test pokazał, że dzięki projektowi realizowanemu przez Uniwersytet Kaliski, świadomość młodzieży zdecydowanie wzrosła. Młodzież wskazała główne zagrożenia, wśród których wymieniła narkotyki, dopalacze, alkohol i papierosy. Jednocześnie wzrosła ich wiedza w zakresie szeroko rozumianej profilaktyki i zachowań prozdrowotnych. Młodzież zaznaczyła, że takie projekty są potrzebne - dr Łukasz Mikołajczyk, Dyrektor administracyjny, zastępca kanclerza Uniwersytetu Kaliskiego. - Chcemy kierować projekty do młodych osób, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, aby przekazywać wiedzę w sposób praktyczny i zachęcać do interakcji. Dla nas bardzo ważna jest społeczna odpowiedzialność nauki. Kładziemy ogromny nacisk na to, aby uczestniczyć, w życiu społecznym w różnych aspektach. Mamy wiele zagrożeń ale trzeba też mówić o postawach pro zdrowotnych. Tego ciągle jest za mało w Polsce. Rozmawialiśmy o racjonalnym odżywianiu, aktywności fizycznej, a z drugiej strony zwracaliśmy uwagę na zagrożenia. 

- Wiedza sama w sobie ma wpływ w zależności od tego jak zostanie odczytana. Może być tak, że dowiadując się o skutkach działania jakiejś substancji, poczujemy, że jest niebezpieczna i nie będziemy chcieli z niej skorzystać, albo przeciwnie, będziemy chcieli jej spróbować. Sama wiedza nie wystarcza by podjąć wartościową decyzję. Kluczowym elementem wyboru jest obecność świadomego i uważnie słuchającego dorosłego - mówił. Na pewno są świetni nauczyciele, świetni szkoleni pedagodzy, psychologowie i są osoby, które nie otrzymują pomocy. Nie same kompetencje osoby słuchającej, dorosłej są istotne. Istotna jest relacja. Nie każdy psycholog jest jak coca-cola i musi smakować wszystkim. Ważne by znaleźć tego swojego.

W jakim wieku młodzi ludzie sięgają po raz pierwszy po alkohol czy dopalacze? Czy są świadomi często tragicznych konsekwencji zażywania tych substancji? Jak udzielić pomocy osobie pod wpływem nieznanych środków odurzających? Na te i wiele innych pytań poznali odpowiedzi uczniowie Technikum im. św. Józefa podczas warsztatów i wykładu w ramach projektu #młodzi#zdrowi w Uniwersytecie Kaliskim, zatytułowanych "Toksykologia, leki, dragi, dopki i inne wynalazki". Wykład o substancjach odurzających przedstawił lek. Eryk Matuszkiewicz, specjalista toksykologii klinicznej oraz chorób wewnętrznych. Pisaliśmy o tym: Wykład o substancjach odurzających przedstawił lek. Eryk Matuszkiewicz, specjalista toksykologii klinicznej oraz chorób wewnętrznych.

Kobiety w Polsce nie tak chętnie badają swoje piersi, a problem choroby nowotworowej dotyczy już przecież nastolatek. W młodym wiek przebieg tej choroby jest znacznie gwałtowniejszy. Panie boją się samej choroby a mogą jej w łatwy sposób uniknąć - zmieniając styl życia i regularnie sprawdzając czy wszystko jest w porządku. O tym przekonały się uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu podczas warsztatów i wykładu "Moda na zdrowe i estetyczne piersi - interdyscyplinarne podejście do profilaktyki raka piersi u młodych kobiet" , w ramach projektu #młodzi#zdrowi w Uniwersytecie Kaliskim. Pisaliśmy o tym: https://calisia.pl/coraz-mlodsze-osoby-choruja-na-raka-piersi-dr-dariusz-kowalczyk-im-kobieta-mlodsza-dynamika-choroby-jest-gwaltowniejsza,66393

Projekt #młodzi#zdrowi był adresowany do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, a także nauczycieli i rodziców. Łącznie, w ciągu około roku realizacji projektu, wzięło w nim udział 600 uczniów z Kalisza i regionu (głównie szkól ponadpodstawowych).

Projekt rozpoczął się od seminarium dla rodziców i nauczycieli pn. „Samoakceptacja jako determinant przyszłych zachowań”.  W części skierowanej konkretnie do młodzieży zakładał realizację 12 spotkań wykładowo-warsztatowych o tematyce:

  • "Toksykologia, leki, dragi, dopki i inne wynalazki" 
  • "Smarfon do nosa czy nos do smartfona - zdrowe nawyki bez bólu i skrzywienia"
  • "Moda na zdrowe i estetyczne piersi- interdyscyplinarne podejście do profilaktyki raka piersi u młodych kobiet" 
  • "Prawidłowa pielęgnacja podstawą zdrowej skóry. Pomyśl zanim zaczniesz - zabiegi medycyny estetycznej a skutki uboczne"
  • Mistrzowie Sztuk Promiennych. Elektroradiolog– oczy medycyny" 
  • "Wpływ diety i żywności wygodnej na zdrowie młodzieży" 

Zwieńczeniem przedsięwzięcia było seminarium podsumowujące dla nauczycieli i rodziców pn. "Wpływ wiedzy naukowej na przyszłe wybory życiowe młodzieży", podczas którego zaprezentowane zostały wyniki projektu (wyniki pre i post-testów, wskazanie największych zagrożeń mających wpływ na zdrowie młodzieży oraz ich omówienie).

Patronat honorowy nad projektem #młodzi#zdrowi objęli Prezydent Miasta Kalisza oraz Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Na realizację zadania Uniwersytet Kaliski pozyskał wsparcie finansowe z budżetu państwa w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki”.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować